Wpis z mikrobloga

PRZYSZŁY DOM MECENASA?

Czym jest życie bez (realistycznych) marzeń? Mam gdzie mieszkać, ale czemu nie próbować polepszyć swoich warunków mieszkaniowych? Oto mój plan budowy domu - równe 60 m2 powierzchni. Raczej na 99% będę dążyć do takiej, a nie innej formy, niemniej jestem otwarty na komentarze.

Oprócz tego fajnie, żeby cała działka miała z 250 m2. Tak żeby było miejsce na zaparkowanie auta obok domu lub przed domem (wybudowanie garażu wątpliwe, po prostu pusta przestrzeń o wymiarach ok. 6 m x 3 m), a z tyłu: mini-ogródek warzywny, mała szopa użytkowa 1 m x 1 m, miejsce na grilla i stolik, oraz obejście wokół domu z jednej strony na ogródek, wokół płotu miejsce na tuje, a w przyszłości przed drzwiami wejściowymi małe zadaszenie z 2 kolumnami podtrzymującymi to zadaszenie. Natomiast to dodatek, dlatego nie zrobiłem konkretnego planu, bo wszystko zależy za jaką cenę jaka działka by mi się trafiła (tyle wiem, że na pewno celowałbym w działki do max 400 m2), natomiast tak czy siak priorytet to sama chata.

Chata składająca się z równych 60 m2 nie wliczając ścian zewnętrznych, wliczając ścianki działowe. Prostokąt 10 m x 6 m. Ściany zewnętrzne 40 - 50 cm jak najlepiej izolujące ciepło, ściany wewnętrzne ok. 10 cm jak najbardziej przystępne cenowo, byle w łazience i pralni w formie niesprzyjającej osadzaniu wilgoci, oraz w okolicy kuchni i niesprzyjające zapłonowi. Podłoga w większości płytki gresowe drewnopodobne, przy czym w łazience jakieś płytki łazienkowe niesprzyjające poślizgom, oraz goła podłoga pralni, w przedpokoju (uzupełniona częściowo o wykładzino-wycieraczkę) i biurze domowym (uzupełniona częściowo o wykładzinę biurową).

Główne pomieszczenie to salon połączony z kuchnią i korytarzem. W lewym górnym rogu łazienka, w prawym górnym rogu główna sypialnia, na dole od lewej: 2 mini-sypialnie, przedpokój, pralnia, biuro domowe.

Wyposażenie pomieszczeń

Salon z kuchnią i korytarzem: standarowy zestaw kuchenny wraz z paroma szafami wiszącymi nad częścią aneksu kuchennego, stół elipsowaty z kilkoma krzesłami, sofa (rozkładana jako łóżko zapasowe), tv 35-45" w przyszłości wraz z resztą zestawu multimedialnego, kominek, gaśnica, monitoring wewnętrzny, 1 duża lampa stojąca, 1 szafa na ubrania, 1 komoda na inne rzeczy, 2 kaloryfery 50 cm (salon z kuchnią) i 2 kaloryfery 30 cm (korytarz), 5 lampek wbudowanych w podsufitkę, 10 małych okien (6 w salonie z kuchnią, 4 w korytarzu).

Łazienka: przysznic, jacuzzi, bojler, pisuar, klozet, bidet, umywalka, kaloryfer 50 cm, 2 lampy o różnej barwie światła wbudowane w podsufitkę, 4 małe okna.

Główna sypialnia: Łóżko 200 cm x 160 cm, mała szafka z lampką, 2 szafy, kaloryfer 50 cm, 1 lampa w podsufitce, 4 małe okna.

2 x minisypialnie: wyposażenie uzależnione od potrzeb, docelowo po 1 łóżku 190 cm x 80 cm, po małym biurku z krzesłem i małej szafce wiszącej nad biurkiem, po szafie, kaloryfer 30 cm, po lampie w podsufitce, po 2 małe okna.

Przedpokój: szafa, wieszak, miejsce na obuwie, brak kaloryfera (przedpokój służyć będzie jednocześnie za komorę przejściową, idealne miejsce do ściągnięćia / założenia kurtki), 2 małe okna.

Pralnia: pralka, kosz na brudne ubrania, pisuar, na 1/3 pomieszczenia porozwieszane linki do suszenia ubrań, kaloryfer 30 cm, 2 małe okna, 1 lampa w podsufitce, 2 małe okna.

Biuro domowe: regularno-wymiarowe biurko, krzesło, wąski regał, kaloryfer 30 cm, lampa w podsufitce, 2 małe okna.

Inne dane. 2 małe okna byłyby przy sobie przedzielone 10 cm ściany, dlatego na większości pomieszczeń widoczne jako 1, idealnie każde o wymiarach 20 cm x 50 cm, podwójne z poduszką powietrzną pomiędzy nimi zamiast tradycyjnego parapetu. Drzwi wejściowe i drzwi między przedpokojem a salonem 90 cm x 203 cm, drzwi wewnętrzne 80 cm x 203 cm.

Zdaje się, że w Polsce obowiązuje prawo, że pomieszczenia mieszkalne muszą mieć 2.5 m wysokości. Tak więc wysokość wszystkich pomieszczeń 2.5 m, a następnie wykonanie podsufitki 30 cm, tak więc 2.2 m do codziennego użytkowania. W podsufitce 10 cm wys. na dodatkową lekką izolację cieplną, oraz 20 cm wys. technicznej - maksymalnie jak możliwe większość kabli, rur itd. szłaby tędy. Dom docelowo wyłącznie parterowy, brak piętra, piwnicy, strychu.

Pewnie niektórzy sąsiedzi by się zastanawiali co to za ,,kurza chatka" powstałaby koło nich, ale nie dbam o to. Najważniejsze, że samemu uważam, że jest to optymalna powierzchnia dla kogoś zakładającego prawdopodobieństwo mieszkania samemu z ewentualnym epizodycznym goszczeniem, ale jednocześnie bez kompletnego wykluczenia wzrostu liczby mieszkańców do 4, max 5 osób - czyli nadal bez tłoku.

#dom #mieszkanie #mieszkania #nieruchomosci #budownictwo #budowlanka #wykonczenia #architektura #architekturawnetrz #rtv #agd #wyposazeniewnetrza #pytaniedoeksperta #pytanie #kiciochpyta #marzenia #wygryw
a.....i - PRZYSZŁY DOM MECENASA?

Czym jest życie bez (realistycznych) marzeń? Mam ...

źródło: comment_fgUu0KfuW112wWO8lYtoKX9W7VWXslOs.jpg

Pobierz
  • 88
  • Odpowiedz
Powiem ci, że na chwilę obecną nie mam jeszcze ustalonego budżetu, natomiast jest to dobre pytanie. Dopiero od stycznia zawiążę fundusz budowlany, bo do tej pory z przybliżonych spraw miałem fundusz remontowy odnośnie obecnego mieszkania.

Wszystko zależy też jaka lokalizacja, jakie materiały będą użyte np. jako ściany wewnętrzne, itd. Co do lokalizacji to w tej chwili nie jestem pewien w jakim województwie i w jakiej gminie / dzielnicy znajdzie się moja posiadłość
  • Odpowiedz
@adam-antoszewski: duszno się robi od samego patrzenia. dobra rada: przemyśl te pomysły jeszcze dziesięć razy zanim podejmiesz jakieś kroki :( mieszkałeś kiedyś w tak niskim mieszkaniu? w piwnicy może? tak niskie pomieszczenia i tak małe okna - szczególnie na parterze i pewnie jeszcze wśród wyższych sąsiednich domów i drzew, to niestety prosta droga do stanów depresyjnych.
  • Odpowiedz