Wpis z mikrobloga

Pewnego pięknego dnia, poszedłem na rozmowę kwalifikacyjną jako wannabe #programista15k na rozmowie okazało się, że praca owszem, ale nie jako programista 15k a jako junior into # programowanie za 2.5 i to w dodatku w Grudziądzu. No cóż nie jestem roszczeniowym mileniarsem więc przyjąłem ofertę. Pierwszy tydzień było spoko, aż do weekendu w którym mecz (nie pamiętam z kim) grała Olimpia Grudziądz. Wyskoczyła na mnie zagraja kibiców i spytała Olimpia czy GKM (miejscowy klub żużlowy) nie znałem jeszcze Grudziądza, więc nic nie mówiły mi biało zielone szaliki Olimpii. Powiedziałem więc, że ja jestem informatykiem i nie interesuje się sportem. Wtedy ich herszt powiedział "Krystian zadaj mu TO pytanie." z tłumu wyłonił się jakiś szczupły koleś w okularach z blizną na brwi i rzekł.
"cztery spacje czy tabulatury?". Wszyscy konstecnacja ja czuję nuż na gardle ale nie mogłem zdradzić swych ideałów.
Zagryzłem wargi i powiedziałem pewnym głosem. Tabulatury.
Wtedy wybuchła euforia
"tak dobry ziomek idziesz z nami" po czym na kilkaset gardeł usłyszałem "zawsze I wszędzie team spacje #!$%@? będzie, zawsze I wszędzie team spacje #!$%@? będzie" nie wiedziałem o co chodzi chwilę zamieszania wykorzystał Krystian zabrał mnie na bok i opowiedział swoją historię.
"wiesz dawno temu byłem na twoim miejscu i spytali mnie o to samo. Powiedziałem to co ty, że jestem informatykiem i słabo siedzę w sporcie. Oni mnie pytają czy informatycy mają z kimś sztame albo kosę. Chciałem pośmieszkować I powiedziałem że są nas dwa rodzaje ci co używają 4 spacji - szaty i ci co używają tabów - dobre chłopaki. Jakoś tak wyszło, że chwilę później miałem sztamę z Olimpią I chodzimy teraz razem na ustawki". Od tego momentu chodzę na mecze 1 Ligii z ziomkami z Olimpii, ogółem byłoby spoko gdyby nie połował na mnie GKM gdy tylko zbliżę się do części miasta z przewagą GKMu z oddali już słyszę "tabulatury liżą Olimpii wory".

#pasta #heheszki #humorinformatykow
  • 22
@Hauleth: wynikowy jest w repozytorium i tam jest zawsze tak jak jest ustalone w zespole, teraz sa spacje, bywało różnie, ale ja się tym nie przejmuję, od tego są środowiska by w locie konwertowały.
@Kaczus2B: do czasu aż nie trzeba pracować z kodem jak maszyna wirtualna Erlanga. Jednak wolę nie robić takich zabaw z automatycznym konwertowaniem i zwyczajnie używać EditorConfig, by automatycznie wstawiać to co trzeba (czyli zazwyczaj spacje).
@BomBom: a gdzie ja mówiłem o wyjebywaniu? Mówię tylko, że zdecydowana większość kodu w Pythonie na GitHubie używa spacji. Pytanie czy tylko ty używasz tabów, czy cały projekt.
@BomBom: no widzisz, a oficjalny style-guide mówi, że należy używać 4 spacji i zakładam, że całkiem sporo edytorów ma to jako domyślne ustawienia (na pewno Vim, zakładam, że PyCharm też, skoro się szczycą, że mają wbudowany PEP 8 checker, jeśli dobrze rozumiem to Emacs również używa spacji domyślnie, VS Code widzę, że stosuje 4 spacje jako domyślne wszędzie). W tutorialach z YT widzę dużo Sublime, które jest tutaj wyjątkiem,
@Hauleth: no własnie nie do końca, bo zarówno w pycharmie używałem tabów jak i robię to teraz w VS Code i w żadnym nie jest to traktowane jako nieprzestrzeganie PEP.
@BomBom: ale używasz znaków tab czy klawisza tab, bo to 2 różne rzeczy. A przeczytałeś PEP 8, bo tam jest wyraźnie i jasno napisane:

Spaces are the preferred indentation method.

Tabs should be used solely to remain consistent with code that is already indented with tabs.


Więc możliwe, że te edytory wyłączają ten lint jeśli użytkownik samemu, ręcznie, wybierze inną opcję. Nie wiem, bo ja ich nie używam, w Pythonie też
@BomBom: jednorodność pomiędzy środowiskami. Jak ustalimy szerokość linii na 80 znaków, to to u wszystkich jest 80 znaków, a nie „w zależności od szerokości taba”. Dodatkowo w CLI nie zawsze masz możliwość zmiany szerokości wyświetlanych tabów (praktycznie zawsze jest to 8, i zmiana tego może doprowadzić do dziwnych rzeczy). GitHub niby wspiera .editorconfig ale ile osób o tym wie? 4 spacje to zawsze będą 4 spacje, taby będą z reguły wyświetlane