Wpis z mikrobloga

Tylko człowiek dopisuje sobie do wszystkiego ideologie. Ta ogolona małpa widzi wspaniałość w replikacji, chce czuć się wyjątkowa na tle innych gatunków. Kotka podczas życia narobi 40 kociąt i nie musi doszukiwać się w tym cudu, czegokolwiek. Zbyt wysoka świadomość zmusiła człowieka do wynajdywania najróżniejszych przyczyn, dla której on - "wyjątkowy władca Ziemi" - jest właśnie tu i teraz. Iluzja to mechanizm obronny i przybiera różne formy. Wiara w bóstwa, w życie po śmierci czy w ogóle odrzucenie śmierci - czyli śmierć jako proces który zdarza się wszystkim, poza mną.
#antynatalizm #efilizm
  • 171
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Puszczanie puli genów dalej jest jedynym wyzwaniem


@robvan: co to za "wyzwanie", skoro są to w stanie zrobić nawet dwie ciężko upośledzone osoby? Co to za wyzwanie które robi każda mysz w kącie?
Lubimy sobie wmawiać że to wyzwanie i cel, bo tym jednym prostym sposobem każdy może coś "osiągnąć". Ale to tylko iluzja
  • Odpowiedz
Ale jako cywilizacja pracujemy nad tym. I pewnie nam się to uda zrobić, np. poprzez pozbycie się naszej biologicznej osłony. Nauka chłopaku, nauka.


@satba: I ile ludzi warto poświęcić w imię jakiejś cholernie niepewnej drogi która prowadzi do rozwiązania problemów które sam zrobisz?
  • Odpowiedz
@MPXD: jak poświęcić, o czym ty piszesz? Ludzie z pasją odkrywają świat, można powiedzieć, że poświęcają swój czas na zgłębianie tajników otaczającego nas świata. To jest piękne, nieprawdaż? A my jaki niby problem zrobiliśmy? Życie?
  • Odpowiedz
@satba: i żeby 2% świata mogło z pasją odkrywać świat, trzeba urodzić 100% bo ktoś musi cierpieć, ktoś musi na to pracować, część musi dostać raka, część być bita, gwałcona katowana. Ale rozumiem że zachwyt tej małej grupy gdy będą cykać fotki tadż mahal jest warte tego że gdzieś jakiś pięciolatek umiera w konwulsjach na raka trzustki. Masz rację, warto wrzucać miliardy do tej machiny żeby wyłowić co setnego i
  • Odpowiedz
  • 0
@MPXD niestety nie znasz praw rządzących światem. A co jeśli przyjście na świat istoty spłodzonej to jest dla niej wybawienie z niebytu? To że czuję ból, radość, smutek, wchodzi w interakcje, jest obserwowana, jest obserwatorem. Może to jest sensem bycia? Jesteś w stanie mi udowodnić że tak nie jest?
  • Odpowiedz
  • 0
@MPXD oczywiście że nie ale jest to możliwe. Tak samo to że skoro żyjemy na świecie gdzie 99,99% życia opiera się na reprodukcji to jest w tym jakiś sens. Czy raczej cel. Podświadomie czuje to każdy. Ty też. Tylko boisz się do tego przyznać. Przegrałaś nawet nie próbując.
  • Odpowiedz
@MPXD: nie ma świata idealnego, nie ma utopii. Nasza cywilizacja się zmienia i to na lepsze, ale jeszcze nie osiągnęliśmy tego poziomu. Być może w przyszłości, gdy np. nasze ciała będą zbędne, to wtedy osiągniemy taki poziom. Może kiedyś uda nam się "wskrzesić" jaźń osób, które nie żyją, kto wie?

i żeby 2% świata mogło z pasją odkrywać świat

Dawaj namiary na dane, które obrazują ten odsetek :).

Ale rozumiem
  • Odpowiedz
@satba: mam pasję, głód wiedzy, a nawet studia wybrałam w kierunku poznawania otaczającego świata. Ale wiesz co? Znam swój przywilej i widzę coś więcej niż czubek swojego nosa. Doceniam że urodziłam się zdrowa, że mam co jeść, że czuję się w miarę bezpiecznie.

A żeby móc z pasją odkrywać świat myślę że trzeba czuć się na tyle bezpiecznie finansowo żeby nie musieć bać się o jedzenie, mieszkanie, leczenie (!), podróżować
  • Odpowiedz
@robvan: kuźwa, co niby wygrywasz bawiąc się cudzym życiem? Myślisz że my cię podziwiamy boś taki odważny a sami się boimy? Nie, bo w rodzicielstwie nic ci nie grozi, ty się bawisz swoimi dziećmi a nie sobą. Do zabawy sobą nie masz jaj
  • Odpowiedz
@MPXD: o czym ty piszesz kobieto, powiedzieć, że odbiegasz od tematu, to mało ;). Ale niech będzie.
Dobra, sprowadziłaś zgłębianie tajników otaczającego nas świata do podróżowania, a to nie jest najważniejsze. Najważniejsza jest nauka, rozwój nowych technologii. Ludzie pracują nad nowymi projektami związanymi z astrofizyką, fizyką, astronomią, chemią, biologią i pozostałymi gałęziami naukowymi. Poznają prawa otaczającego nas wszechświata, odkrywają nowe galaktyki, nowe lekarstwa itp. Dokonują tego za pomocą coraz bardziej
  • Odpowiedz
Jesteś w stanie mi udowodnić że tak nie jest?


@robvan

Co to za durne gadanie. A może wytargałeś te swoje dzieci z rozkosznego niebytu, wrzuciłeś na ziemię, a po śmierci trafią do wiecznego śmierdziawiska, gdzie czeka je tylko zgrzyt zębów? Potrafisz udowodnić, że tak nie jest?

No właśnie, może jednak wyciągnijmy wnioski z tego, co już wiemy.
  • Odpowiedz
  • 0
@kruszon_ wiemy że dla 99,99% procent życia na naszej planecie głównym celem jest prokreacja. Chcą żyć, być obserwowani, wchodzić w interakcje, odczuwać zmysłami...
  • Odpowiedz