Wpis z mikrobloga

Tylko człowiek dopisuje sobie do wszystkiego ideologie. Ta ogolona małpa widzi wspaniałość w replikacji, chce czuć się wyjątkowa na tle innych gatunków. Kotka podczas życia narobi 40 kociąt i nie musi doszukiwać się w tym cudu, czegokolwiek. Zbyt wysoka świadomość zmusiła człowieka do wynajdywania najróżniejszych przyczyn, dla której on - "wyjątkowy władca Ziemi" - jest właśnie tu i teraz. Iluzja to mechanizm obronny i przybiera różne formy. Wiara w bóstwa, w życie po śmierci czy w ogóle odrzucenie śmierci - czyli śmierć jako proces który zdarza się wszystkim, poza mną.
#antynatalizm #efilizm
  • 171
  • Odpowiedz
obie tezy sa prawie nie do udowodnienia


@paul772: To jest kwestia definicji. W grze o sumie ujemnej korzyść jednego gracza zawsze oznacza stratę drugiego. W życiu istnieją sytuacje (i to całkiem sporo), w których obaj gracze czerpią korzyść.
  • Odpowiedz
@Bazarnia:

Tylko człowiek dopisuje sobie do wszystkiego ideologie.

I już na początku brak składu i ładu w wypowiedzi. Po pierwsze nie udowadniasz, że tylko człowiek "dopisuje sobie do wszystkiego ideologie". Według ciebie we Wszechświecie nie ma innych inteligentnych form życia, które mogą tworzyć ideologie? Ciekawe, nauka twierdzi inaczej. Po drugie nie udowadniasz, że człowiek "dopisuje sobie ideologie" do wszystkiego. Ty chyba nawet nie do końca znasz definicji pojęć ideologia i
  • Odpowiedz
@satba: o, znów Ty :)

Według ciebie we Wszechświecie nie ma innych inteligentnych form życia, które mogą tworzyć ideologie?


To by znaczyło że jest więcej deluzyjnych głąbów, wiele to zmienia.
  • Odpowiedz
@satba: > Tylko człowiek dopisuje sobie do wszystkiego ideologie. "wyjątkowy władca Ziemi"
Na marginesie - pisałem o Ziemii, nie wyrywaj z kontekstu cwaniaczku.

Ehhh, gdybyś znał wszystkie tajemnice wszechświata, wszystkie prawa, którymi ten wszechświat się kieruje, to by było coś.

Całe szczęście że ty znasz.
  • Odpowiedz
@Bazarnia: nie znam, uważam, że mam bardzo małą wiedzę. Uważam też, że nasza cywilizacja odkryła tylko małą część praw, które rządzą Wszechświatem. Ale ty z taką pewnością się wypowiadasz, że pomyślałem, że coś wiesz więcej.
  • Odpowiedz
@satba: Obserwuje pojawianie się bliskich i ich rozkład w ziemii, nie pamiętam imion przodków, nie mam z nimi kontaktu. Nie potrzeba mi więcej, żeby przestać bawić się w tą chorą grę.
  • Odpowiedz
@satba: Możesz się produkować, czepiać słówek, snuć wizje o dobrej przyszłości swoich dzieci - ale z prawdą nie możesz wygrać chodzący trupie. Zostaniesz rozłożony i zapomniany, nie uratuje Cie nic ;) odwiedź cmentarze, bo dobra okazja. Tam też byli tacy pewni ludzkości. Zapytaj jak ich wizje i ideały.
  • Odpowiedz