Wpis z mikrobloga

Mireczki, są tu jakieś holenderskie korposzczurki, najlepiej z #haga , Lejdy lub okolice #amsterdam ?

Mam dylemat - oferta na stanowisko starszy księgowy (administrator działu):

53k brutto pierwszy rok,
od 2021 gwarantowana podwyżka do 62k brutto, wszystko z 30% ruling dla młodych specjalistów

wydaje się zajebiście, ale przy kosztach życia to już chyba nie jest tak różowo? Jak z wynajmem mieszkań obcokrajowcom, da się swobodnie dogadać po angielsku?

Do roboty miałbym jakieś 10-15km, da się tam przez cały rok śmigać na rowerku/moto ?

#holandia #emigracja #kiciochpyta #pytaniedoeksperta a także #motocykle (nie bijcie)
  • 21
@Dr_Killjoy nie odpowiem Ci niestety na większość pytań odnośnie kosztów życia, bo mieszkam w Niemczech.

Po angielsku dogadasz się z każdym - od dziecka do staruszka, od doktora do holenderskiego żula pod sklepem. Na upartego da się jeździć tak, ale nieraz piździ straszny wiatr i pada. Ja np. w życiu bym nie dał rady.

A teraz ja mam pytanie. Masz gwarancję rulingu? Jak go załatwili na takie stanowisko? Bo ja pracując jako
@dronte cóż, gość powiedział że to pewnik z racji tego że jestem <30 i mam mgr z finansów i rachunkowości - od tego czy będę miał te 30% zależy czy podpiszę umowę. Nie wchodziłem w detale.
@Dr_Killjoy nie no co ty! W NL minimum 120k na rok!

A tak serio, to calkiem spoko kasa i jesli nie planujesz poki co kupowac Lambo, to nie powinieneś mieć problemu z dostatnim zyciem ;)

Samo centrum Leiden jest drogie jesli chodzi o wynajem/kupno ale masz Leiderdorp, przygraniczna miescine gdzie ceny sa calkiem spoko.
@urwis69 obawiam się trochę że wyląduje na jakimś zadupiu, gdzie wszędzie daleko i tej całkiem niezłej kasy nie ma nawet gdzie rozwalić xd Mieszkam obecnie w miejscu gdzie wszystko mam blisko i świetną komunikację publiczną - bardzo do tego przywykłem.

Nie ukrywam że interesuje mnie jeszcze życie towarzyskie, nowe znajomości, ogólnie żeby było co robić. Wiesz może jak wygląda Leiden w porównaniu do Haarlemu i Hagi? Straszna umieralnia?

No i jak z
@urwis69 Rozumiem z tego że za 800 eur za przyzwoitą kawalerkę ze wszystkim, to okazja? Wyszukując angielsku wpadam w jakieś przepłacone agencje dla expatów, a g. translate prowadzi gdzieś w krzaki. Masz jeszcze jakieś podobne stronki nl, najlepiej z pominięciem agencji?
@Dr_Killjoy niestety az tak bardzo sie tym nie interesuje odkad kupilem lata temu swoje mieszkanie. Wynajmowanie przez maklerów, to główna opcja. Jest to też najbezpieczniejsze, choc w efekcie niestety czasem rzeczywistość weryfikuje.

Dobra rada. Wykup sobie rechtsbijstand i personalne OC(często banki oferuja przy zakładaniu konta). To rechtsbijstand, to pomoc prawna. Potrafi byc bezcenna, a koszty nie sa kosmiczne i jest wiele możliwości do wyboru lub dopasowywania.

Slowa klucze do wyszukiwania to "huur"
@Dr_Killjoy: Hej tez jestem na 30% ruling jestem po 30 aby dostac rulling musisz: przed relokacja do holandii mieszkac dalej niz 150km od granicy byc specjalista i zarabiac powyzej 37k brutto (chyba obecnie co roku sie zmienia), co do mieszkania wybralem Hoofddorp mam super dojazd do pracy i do Amsterdamu o ile samo hoofddorp jest nudne... pierwsze 6 miechow mieszkalem na pokoju potem se wlasna chate ogarnalem, przy zarobkach 67k powinienes