Wpis z mikrobloga

Mirki, w listopadzie ruszam z #naukaprogramowania na cały etat - złożyłam wypowiedzenie w #pracbaza i stawiam wszystko na jedną kartę - taka nauka po godzine/dwie przynosi u mnie bardzo słabe efekty, ale pozwoliła mi stwierdzić, że to całkiem fajna sprawa

Chciałabym prosić o pomoc w trzech kwestiach:
1. Jak poprawić koncentrację? Obecnie stosuje kawe, ashwagande, żeń szeń i sport 4 razy w tygodniu, ale organizm już sie chyba przyzwyczaił i nie widać takich efektów jak kiedyś. Polecicie coś? Myślałam o #yerbamate - może yerbowe swiry coś zaproponują?
2. Nauka angielskiego - mój poziom jest mocno średni, teoretycznie B2, ale dużo zapomniałam. Jakie gry, metody, strony, książki używacie do samodzielnej nauki?
3. Książka, która każdy początkujący programista powinien przeczytać to...? Niezależnie od kierunku w jakim pójdę, chcę mieć solidne podstawy

Dzięki z góry mireczki, obiecuje się odwdzięczyć, jak już zostanę chociaż #programista3k :)
#programowanie
  • 97
@Kowixx: Dużo już zostało powiedziane, tak się składa że znam dobrze kogoś, kto prowadzi kursy programowania online. Cos takiego trwa pół roku i po tym kursie ludzie często (3-4/8 osób) dostają pracę, reszta rezygnuje bo za ciężko. Możesz to przemyśleć bo dobrze się uczyć od kogoś. Znajomi też prowadzą naukę programowania na godziny jakbyś utknęła.
@Kowixx: podjęłaś głupią i nieprzemyślaną (albo źle przemyślaną) decyzję

nie znasz branży, nie znasz podstaw, nie masz kontaktów, nie masz w ogóle pomysłu na siebie a rzuciłaś papierami

trzeba było chociaż trochę się przyjrzeć jak sprawa wygląda od strony technicznej, skoro masz doświadczenie w sprzedaży mogłaś pójść w stronę sales albo nawet presales w szerzej rozumianym IT (systemy, bezpieczeństwo, integratorka itp)
@Kowixx najlepiej angielski opanowuje wczasie czytania dokumentacji/szukania czegos na stacku, serio :) słuchanie muzyki po angielsku nic mi nie dawało, na filmach zaś nie chce mi syie skupiać
@Kowixx: Jeśli już uparłeś sie na IT to czemu nie wykorzystać swoich umiejętności i iść np na Projekt Managera albo Marketingowca ale w firmie IT, a nie od razu rzucać wszystko na czym sie znasz i iść w programowanie o którym nie masz pojęcia. Przez rok nie nauczysz sie niczego co da ci jakakolwiek pewność.

W mojej firmie mamy deficyt programistów i ciagle sa jakieś rozmowy ale od 4 misiecy nie
@Kowixx: czyli zaoszczędziłaś kasę z tej ograniczającej cię pracy i teraz chcesz się przebranżowić? Rzadko kiedy spotykam osoby, które tak potrafią. Zazwyczaj zarabiam więcej=wydaje więcej, nie myśle o przyszłości.
@Kowixx: gratuluję podjecia ryzyka, tak bym to ujął:

1. Jeżeli nauka zaczyna cię nudzić to pomysł o zastosowaniu tego co już umiesz w praktyce, zrób jakiś projekt który będzie cię chociaż minimalnie interesował. Generalnie uważam że po nauce jakiejkolwiek nowej rzeczy powinnaś od razu zastosować to w praktyce, żeby utrwalić sobie jej zastosowanie i funkcję. Myślę że to może pomóc w koncentracji, bo zaczniesz patrzeć na elementy programowania jak na kolejne
@Kowixx:
1) Jeśli chodzi o koncentrację ja polecam sesje pomodoro (cykle 25min nauki 5min bezwzględnej przerwy).
Dodatkowo ważne jest nie siedzieć za długo bo po czasie odhaczysz temat do którego i tak wrócisz bo nie zrozumiesz. Ja polecam max 6h w takich sesjach z jedną przerwą obiadową na 30min-1h. I staraj się urozmaicać zadania i np. czytanie dokumentacji, książek lepiej dać na początek a samo treningowe kodowanie na później. Na poczatku
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kowixx: przerwy zwiększają koncentrację. I również zmiana trybu nauki. Jeśli np piszesz kod od zera i szukasz rozwiązań w sieci, to znajdź w sieci jakiś większy program który robi cokolwiek i odszyfrowuj go.
Jak masz większego skilla to możesz próbować go ulepszać np. Mnie takie coś wchłania jak gąbka wodę. : D

Angielski ogarniałam oglądając filmy po angielsku. Na głęboką wodę, jak czegoś nie rozumiesz to pauzujesz, translator w łapkę (polecam
@Kowixx: ja tylko dodam od siebie ze po prostu musisz sama od siebie duzo sie uczyc po pracy, to nie jest tak ze sie nauczysz i dostaniesz prace to potem nic nie musisz robic, musisz bo innaczej cie wygryza, wsrod IT jest najwiekszy wyscig szczurów, jak narzekalas na poprzednia prace to zobaczysz co tu jest, ale ja akurat uwielbiam wyscig szczurów, zobaczysz ilu jest nerdów co nie maja zycia i na
@Kowixx: co #!$%@?? A jak zamierzasz wytłumaczyć luke w CV? xDDD Duża luka w CV (bo na pewno zajmie ci to z 10-12 miesięcy) to jeden z najczęstszych powodów odrzucenia kandydata.


1. Abstynencja seksualna, brak multitaskingu (przełączania zakładek co chwila, otwarty facebook), sen 8 godzin, unikanie słodyczy, kawy, przetworzonego jedzenia, dużo warzyw, owoców, tłuszczy (orzechy), sport 3-4 razy w tygodniu, ćwiczenie uważności np: medytacja.

2. Nauka angielskiego - Effortless English -
@Kowixx: Heh nie przesadzaj z tym 4-5k jak pączek w maśle ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja tą pensję nazywam pensją na gadżety bo mieszkania ani samochodu za to nie kupisz (kredyt na 30 lat tak). Ogólnie odejście odważne. Sam się uczyłem frontendu jakiś czas ale wymiękłem jak zobaczyłem że ludzie z całkiem zgrabnymi portfoliami i żebrali o robotę za 2k lub staże. Wymiękłem bo w swojej branży
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kowixx: Klasycznie - japońska zielona herbata (sencha, matcha).

Pomyśl też o stacjonarnym kursie programowania - Bootcamapie, często takie kursy są finansowane przez urząd pracy lub przez regionalną izbę gospodarczą.

Mój znajomy znalazł pracę dwa miesiące po takim kursie, teraz jest regularem.