Wpis z mikrobloga

Jako, że liczba obserwujących tag #codziennyprogram, na którym zamieszczam krótkie opisy programów i systemów otwartoźródłowych, osiągnęła 1000 osób to postanowiłem nieco rozszerzyć "działalność" i od tej pory czasami będę opisywał również urządzenia wykorzystujące wolne oprogramowanie.

Librem 5 - Telefon z GNU/Linux

Librem 5 to smartfon, stworzony przez firmę Purism zajmującej się do tej pory tworzeniem bezpiecznych laptopów oraz usług, posiadający otwarty system operacyjny PureOS bazujący na Debianie.
Smartfon jest przeznaczony głównie dla osób ceniących bezpieczeństwo i prywatność oraz takich które chcą mieć pełną kontrolę nad telefonem oraz dostęp do aplikacji znanych z systemu GNU/Linux.
W przeciwieństwie do Androida oraz iOS zawiera system prawie identyczny jak ten, który instaluje się na komputerach osobistych.
Zawiera szereg aplikacji znanych ze środowiska GNOME, które zostały dostosowane do pionowego ekranu dotykowego.
Kod programów, narzędzi oraz systemu stworzony i ulepszany podczas tworzenia telefonu, może zostać wykorzystany za darmo przez innych producentów dzięki licencji GPL.
Posiada 3 fizyczne przyciski do wyłączenia Wifi/Bluetooth, kamery czy mikrofonu.
W przyszłości ma mieć możliwość uruchamiać aplikacje pisane na system Android.
Póki co można na nim zainstalować również takie systemy jak Ubuntu Touch czy PostMarketOS ze środowiskiem Plasma Mobile.

Specyfikacja urządzenia:

Kolor - czarny
CPU - 1.5GHz czterordzeniowy
GPU - Vivante GC7000Lite
RAM - 3GB
Ekran - 720×1440 5.7″ IPS TFT
Pamięć wewnętrzna - 32GB
Pamięć zewnętrzna - możliwa poprzez microSD
Kamery - 13MP tylnia, 5MP przednia
Bateria - wymienialna 3500mAH
Fizyczne przęłaczniki - trzy - Wifi/Bluetooth | Kamera i Mikrofon | Modem, GPS
Inne - Bluetooth 4, USB C

Bez względu na komercyjny sukces urządzenia, Purism przyczyniło się do wielu ciekawych zmian:
1. Aplikacje GNOME stały się bardziej przyjazne telefonom/ekranom dotykowym
2. Aplikacje mobilne z możliwością uruchomienia bezpośrednio na PC lub laptopie(bez emulacji)
3. Poprawa kodu różnych projektów(w tym kernela Linux) poprzez tworzenie i wysyłanie poprawek bezpośrednio do bazowego repozytorium zamiast tworzenia i utrzymywania własnych forków
4. Dzięki pakietowi Librem One, jest więcej możliwości na bezpieczną komunikację z innymi osobami
5. Rozpowszechnienie fizycznych przełączników obecnych również w laptopach Librem, likwidują konieczność zaklejania kamerki czy mikrofonu

Strona z systemem PureOS, który można zainstalować także na komputerze - https://www.pureos.net/
Strona domowa urządzenia - https://puri.sm/products/librem-5/
Cena - $699(~2800zł), oprogramowanie całkowicie darmowe zarówno do użytku osobistego jak i komercyjnego głównie na licencji GPL

Szybki przegląd telefonu oraz aplikacji - https://www.youtube.com/watch?v=Gvnt78mK-Ac
Kanał Purism - https://www.youtube.com/channel/UC64-PJ-yoF7aJ9pIHWEbrTQ/videos

Obszerną listę programów OpenSource na różne systemy można znaleźć tutaj - https://github.com/qarmin/Rewelacyjne-OpenSource#rewelacyjne-opensource

#opensource #informatyka #technologia #linux #telefon #smartfon #purism #android #gnome
#codziennyprogram - tag do obserwowania/czarnolistowania

q.....n - Jako, że liczba obserwujących tag #codziennyprogram, na którym zamieszczam ...

źródło: comment_sHWsUAXnRMN8DvTxsEV1Yji5GmrgYiSo.jpg

Pobierz
  • 17
@qarmin: Mirku, czy Ty naprawdę w to wierzysz? Wierzysz, że to przetrwa i się przyjmie?
Myśl i idea zacne, szlachetne, ciekawe. Ale realistycznie patrząc spodziewałbym się dla nich takiej samej przyszłości jak dla Sailfish OS, Lineage OS, Aether i innych inicjatyw otwartoźródłowych czy nawet samego Linuxa - zostanie dla mniejszości, wygoda korzystania pozostawi wiele do życzenia i będzie sobie gdzieś tam rezydować w niszy, dla kilku procent geeków i nerdów którzy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qarmin: Czy ten PureOS można zainstalować na telefonie nominalnie z Androidem? Wystarczy odblokować bootloader i można wgrywać czy to nie takie proste? Ewentualnie czy jest szansa na wygranie tego na jakiś emulator? Tak żeby można było zobaczyć jak wygląda system na telefonie a nie na komputerze
@1_login_1: Chyba byś musiał portować (urządzenia z Androidem są raczej "indywidualne"). Najbliżej tego (ale chyba dzwonienie nie działa xd) jest PostmarketOS (chyba domyślny system na PinePhone)
@MartwyProsty: Ale ja nie analizuję kosztów, bo to wiadome że nie zrobi się własnego telefonu w cenie jaką oferują Chińczycy.
Po prostu patrzę na realia - cena to zabije

Btw
A może zamiast tworzyć własne urządzenie użyć jako bazy czegoś co już istnieje? Tworzenie takiego projektu od podstaw jest bezsensowne.
Może, to nie do końca będzie w temacie, ale z takich "alternatywnych" smartfonów najciekawszy jest moim zdaniem Fairphone :)