Wpis z mikrobloga

Jak ocenić takie zdarzenie drogowe? Akcja od 0:40
Wina nagrywającego tak czy siak, bo ten z zewnętrznego pasa może przy zjeździe zająć lewy albo prawy pas, więc do stłuczki i tak by doszło. Jednak co z znakami przed rondem? Ok. 0:39. Przecież odpowiedzialny za oznakowanie ronda też powinien zostać obciążony jakąś karą.
#polskiedrogi #stopcham
  • 43
Jednak co z znakami przed rondem?


@Nobody32: w tym konkretnym przypadku z nagraniem nagrywający może się bronić na podstawie zasady ograniczonego zaufania - miał pełne prawo oczekiwać, że pojazd na prawej zjedzie też tym zjazdem.

Takie ronda to rak.
@graf_zero: Ronda dwupasmowe u nas to mały dramat. Człowiek wjeżdża jak na pole minowe, bo nigdy nie wie co dany kierowca sobie myśli tzn. jak musi się na danym rondzie zachowywać. Np. pewnie stosunkowo mało kierowców wie, że zewnętrznym pasem też mogę sobie objechać rondo dookoła.
@graf_zero: @Nobody32:
Tutaj jest coś takiego.
https://www.4motoshop.wroclaw.pl/rondo-czyli-skrzyzowanie-o-ruchu-okreznym/

Oznakowanie poziome


Często spotkać możemy ronda na których obok znaku C-12 i A-7 występują poziome strzałki kierunkowe.

Strzałki kierunkowe umieszczane są na poszczególnych pasach ruchu na skrzyżowaniach. Oznaczają one, że przejazd przez skrzyżowanie z pasa ruchu, na którym są umieszczone, jest dozwolony jedynie w kierunku wskazanym strzałką.

Jest to oczywisty błąd w oznakowaniu skrzyżowania ponieważ strzałki kierunkowe stoją w sprzeczności z zasadą ruchu
@graf_zero: Bzdura. Miałem stłuczkę dokładnie na takim rondzie. Policja nie miała żadnego problemu ze wskazaniem sprawcy. Idąc Twoim tokiem rozumowania na każdym skrzyżowaniu gdzie są wydzielone pasy do jazdy w poszczególnych kierunkach można uznać że to tylko "sugestia" i jechać na wprost pasem do skrętu w prawo lub lewo...
Ja dla własnego bezpieczeństwa ZAWSZE patrzę co robi samochód na sąsiednim pasie i wolę mu ustąpić niż potem liczyć na to, że policja będzie akurat po mojej stronie.
Ty chyba nie rozumiesz zasady ograniczonego zaufania. Zasada ta mówi, że właśnie nie należy zakładać, że ten koleś zjedzie z ronda.


@ZenDestroyer: ta zasada dokładnie to mówi: masz prawo oczekiwać, że inni pojadą zgodnie z przepisami, chyba że coś wyraźnie wskazuje, że mogą te przepisy łamać.
@graf_zero: Czyli jak ktoś wjechał na rondo pasem do jazdy w prawo lub prosto a na rondzie pojechał w lewo oznacza że nie zastosował się wcześniej do znaków i popełnił wykroczenie - bo jakim cudem nagle znalazł się na niewłaściwym dla siebie pasie?