Wpis z mikrobloga

Widzę, że dzięki pojedynczej wzmiance na głównej, tag w dwa dni powiększył się o prawie 250 obserwujących! Chciałbym więc z tego miejsca powitać wszystkich "nowych" :-) Zapraszam do przeglądnięcia starszych fotek. Staram się regularnie co tydzień wrzucać nową zawartość, oczywiście wszystko własnego autorstwa.

Na dzisiaj zapowiadany timelapse pokazujący rotację Ziemi wokół bieguna niebieskiego. Zdjęcia robione były przez prawie 24 godziny (dokładnie 23h56m), od 4 do 5 lipca, i pokazują pełny pojedynczy obrót naszej planety. Płynne przejście z dnia do nocy oraz z nocy do dnia obrobione autorską metodą, którą opisałem tutaj. Do zrobienia tego typu filmu przymierzałem się już od dobrych dwóch lat, ale zawsze coś mi nie pasowało - albo nie było gwarancji idealnej pogody, albo nie miałem gdzie zostawić sprzętu na 24 godziny, albo znajdowałem się zbyt daleko od równika i horyzont zataczałby zbyt duże okręgi, uciekając okresowo z pola widzenia. Dopiero w Namibii "spełniły się" wszystkie potrzebne kryteria.
Aparat zamocowany był na napędzie Star Adventurer, pozwalającym na anulowanie ruchu obrotowego Ziemi i ustabilizowanie obrazu względem gwiazd. W "nocnej" części timelapsa widać pas Drogi Mlecznej i obłoki Magellana - galaktyki karłowate, które w Polsce znajdują się stale pod horyzontem.

Sprzęt: Nikon D810, Irix 15 mm, f/2,4, ekspozycja od 1/1000 sek. do 45 sek., ISO od 64 do 3200. Jedna klatka na minutę. Materiał zbierany w Namibii podczas lipcowego wypadu astrofotograficznego z grupą znajomych. Jakość 4K/60 FPS, film zapętlony 60 razy.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #kosmos #gif #timelapse #fotografia #mojezdjecie
namrab - Widzę, że dzięki pojedynczej wzmiance na głównej, tag w dwa dni powiększył s...
  • 14
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@namrab: czy ty jesteś normalny?
Jeszcze nie włączyłem, ale po opisie wnioskuje, że będzie najlepsze twoje dzielo. Czekam aż wrócę do chaty i obejrzę na większym ekranie
  • Odpowiedz