Wpis z mikrobloga

Czaicie, że żyjemy w kraju, gdzie nauczanie jednej z 2000+ religii w szkole uznaje się za normalne, obecność księdza w szkole nikogo nie dziwi, a większe zdziwienie wywołuje oświadczenie od rodziców, że nie pójdziesz na rekolekcje XDD Co więcej, rekolekcje to zajęcia w kościele, a całą organizacją związaną z zaprowadzeniem i odprowadzeniem dzieci zajmuje się... Ich szkoła. Publiczna szkoła. W świeckim państwie. Za pieniądze podatników. Wierzących i niewierzących.

XDDD

I jeszcze ktoś wymyślił, że rekolekcje odbywają się podczas zajęć szkolnych i z tej okazji nie ma lekcji. Kościelne obrzędy zamiast lekcji. XD Jak w gimnazjum nie chodziłam na religię to moja mama zrobiła raban, że niby dlaczego nie ma lekcji gdy są rekolekcje, czyli jak ja nie chodzę na religię, to marnuję 3 dni szkoły, które mogłabym poświęcić na naukę. Skwitowano to wzruszeniem ramion, a głównie nauczycielki były zdziwione o co mojej mamie chodzi XDD

#religia #wiara #bekazkatoli
  • 66
@whiteglove: W ogóle księdze za dużo się panoszą. Leżałam w szpitalu, codziennie batman robił obchód, nie pytał o pozwolenie na wejście do sali, puk puk szczęś borzu JAK TAM SIĘ PANI CZUJE? OO ROZUMIEM NO TO POBŁOGOSŁAWIĘ- bez pytania, czy w ogóle wyrażam zgodę. Tak, jakby to była część leczenia podczas pobytu i miało w czymś pomóc :) Na drugi dzień to samo, myślałam, że modlą się tam w swojej kapliczce
@salsecon leżałam w dwóch szpitalach i w żadnym ksiądz nie wchodził na chama. Robili puk puk i przy drzwiach robili rozeznanie, czy ktoś chce przyjąć komunię, czy zrobić jakieś tam modły. Nikt mnie nigdy nie nagabywał religijnie, jeden tylko kiedyś zagadał jak zdrowie, typowa pogawędka o leczeniu bez mieszania w to Boga. W każdej grupie społecznej, również wśród księży ( to też ludzie) są oszołomy i są normalni. Nie ma co generalizować.
@whiteglove: Mnie na religii uczyli, że są 3 podstawowe wyznania. Moim zdaniem fajnie byłoby jakby robili takie rekolekcje z każdego z tych wyznań. Nie to, że musisz się koniecznie modlić, ale żeby to było takie bardziej poznanie religii i kultury. Jak już ateiści mówią, że dziecko sobie samo zdecyduje w co będzie wierzyć jak dorośnie, to dajmy mu wiedzę niezbędną do podjęcia takiej decyzji. Nie mam nic przeciwko, żeby odbywało się
@Wredna_pomarancza: Oczywiście, że nie wszyscy tacy są, sama też spotkałam się z osobami, które można z czystym sumieniem nazwać księżmi. Ale u nas takie sytuacje to norma, z doświadczenia i opowieści niestety wiem, że w większości tak to wygląda.
nie ma was żadnej większości. Regularnie uczęszczających na msze jest jakieś 30-40%. A naprawdę wierzących jeszcze mniej.


@whiteglove:

Rozumiem, że przyznajesz sobie prawo do oceniania, kto naprawdę wierzy, a kto nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale to dygresja. Skoro to taki ważki problem, na miejscu ludzi, którym to przeszkadza, zorganizowałbym się politycznie i wygrał wybory, po czym #!$%@?ł religię ze szkół, zamiast płakać po kątach. A nie,
być może jedyną prawdziwą.


@mroznykasztan: raczej nie, biblia jest tak głupia i sprzeczna ze sobą, że prędzej no rodzimowierstwo Słowian jest prawdziwe.

Pensję dla katechetów są wypłacane z podatków które płacą rodzice dzieci które uczęszczają na te zajęcia.


@MadelnPoIand: Katolicy płacą wyższe podatki? Nie wiedziałem, że wprowadziliśmy ten system z niemiec, gdzie ludzie płacą specjalny podatek na swój kościółek.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Planeta_odebete2: To dlaczego w szkołach PUBLICZNYCH nie ma lekcji etyki i normalnych lekcji dla osób, które nie uczęszczają na religię katolicką? Tu chodzi o to, że osoby niekatolickie nie mają zajęć z etyki lub swojej religii. Fakt istnienia zajęć z religii w szkole nie bolał y, gdyby były dla nich alternatywy - a nie ma.
@whiteglove: Ty sb wyobraź jaki wstyd xd - przychodzi dziecko cudzoziemca na zajęcia do szkoły -załóżmy Anglika(DUŻA szansa, że niekatolika). Żeby tu zaraz komuś piana z ryja na mnie nie wystrzeliła, że muzułmanina.
A tu dostaje info, że dziś w szkole państwowej nie ma zajęć bo sa zajęcia w kościele z wiary w pana jezusa.. Także w tym miejscu stoi Polska w 2019 roku. Rozdział kościoła od państwa. Dobre sobie. Lol.
@whiteglove przez 5 lat technikum nie byłem ani razu na rekolekcjach traktowałem to jako 3 dni wolnego. Na religię chodziłem ale jak akurat było coś innego do roboty to nie chodziłem Nie mieliśmy z tego żadnych konsekwencji a do tego był katecheta z którym można było normalnie porozmawiać. Do tej pory wspominam go jako jednego z lepszych Pedagogów. Z religii zawsze 5 na świadectwie.
@salsecon ale taguj #takbylo ( ͡° ͜ʖ ͡°) ksiądz wchodzi do sali Bez pukania tylko wtedy kiedy są drzwi otwarte na oścież a przeważnie tak jest i zawsze pyta się na przykład czy przyjmujesz komunię świętą
@roszej: Przecież napisałam, że zapukał, drzwi zawsze miałam zamknięte. Jednak nie zapytał, czy życzę sobie jego wizyty, błogosławieństwa czy czegokolwiek, tylko wszedł i zaczął rozmowę. Tak to mogą sobie wchodzić lekarze (którzy i tak robią to lepiej, bo się dodatkowo przedstawiają), nikt inny. No ale ty wiesz lepiej, jak było xd
@lubiegrzeski nauki o innych religiach to na takim przedmiocie jak religie świata na studiach na przykład są na kierunku historia. Chodzi o to że jeżeli już uczą religii katolickiej księża katoliccy To dlaczego mieliby uczyć o innych religiach? Przedmiot religia ma na celu nauczanie konkretnej religii
@salsecon ksiądz w szpitalu jest jak normalny pracownik bo ma etat. A jeżeli już zaczął rozmowę No to trzeba było ją zakończyć i poprosić aby wyszedł. Wielu członków mojej rodziny przebywało w szpitalach i nigdy nie zdarzyło się coś takiego jak opisujesz szczególnie jakieś błogosławieństwo bez pytania
@whiteglove: powiem lepiej
Mam 18 lat i mogłam wypisać się z religii a wychowawca nadal chciał od rodziców oświadczenie xD
Podobno wpis na religie jest trudniejszy niż wypis
@roszej: Cieszę się, że w TWOJEJ rodzinie taki przypadek nigdy nie miał miejsca- jednak w moim przypadku i nie tylko owszem. Do tego nie byłam w odpowiednim stanie do prowadzenia dyskusji, dlatego też szybko wyszedł. Ale zaznaczę, iż mi chodzi o fakt, że POWINIEN najpierw zapytać, koniec kropka. Mnie jego etat nie obchodzi, dopóki nie jest lekarzem.
@whiteglove: Brak Ci wiedzy stąd te bzdety wypisujesz. W Europie od wieków politykę społeczną realizują instytucje Kościoła Katolickiego. Pewnie Cie to zszokuje, ale KK ma ogromne zasługi w dziedzinie edukacji, nawet dzisiaj szkoły katolickie uchodzą za jedne z najlepszych. Świeckość państwa nie ma tutaj nic do rzeczy. Lepiej szanuj cywilizacje chrześcijańską w której się urodziłaś bo to dzięki niej, Ty jako różowy pasek masz swoją wolność, podmiotowość, jakiekolwiek prawa i nie