Wpis z mikrobloga

Nawet, jeśli nowy ZUS od dochodu będzie normalny, niesprzyjający klimat dla JDG będzie sprawiał, że będzie coraz więcej represji i obciążeń.

Rozwiązania dla #programista15k i #biznes IT :
a) Twoje dochody pochodzą z reklam, np. ze stron internetowych #webdev lub z reklam w software, np. #androiddev lub #iosdev - może też być reklama w rozszerzeniach chrome, software na Windowsa, etc. ewentualnie zajmujesz się #youtube lub arbitrażem reklamowym
Opodatkowanie bez firmy, ryczałt 8% i 11% jak przekraczasz 110 tysięcy, nie płacisz ZUS.

b) IP Box - 5%, tutaj więcej informacji https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/ip-box-czyli-dla-kogo-5-podatku-dochodowego/
bo sprawa nie jest taka prosta

c) spółka zamiast DG, jeśli jesteś etatowcem pracującym na B2B, wtedy nie zapłacisz tego ZUSu z dupy
opodatkowanie: CIT + PIT - 28%, bez ZUS

d) swój software rozpowszechniasz przez strony internetowe, w których nie jesteś stroną sprzedaży:
-codecanyon
-ios app store
-windows store
Kategoria dochodu: inne, bez JDG, podatek 17% i 32%

e) wyprowadzka do normalnego kraju

#podatki #zus #bekazpisu #dobrazmiana
  • 40
@ptasigryp: IP box też jest dobry, jak masz np. SaaS, z kolei opcja a) dobra jest dla gości od reklam. Te dwie opcje nie mają żadnej konkurencji na świecie, chyba, że jakiś Dubaj z 0% PIT xD

Mówimy oczywiście o przedsiębiorcach IT, a nie o etatowych ciułaczach ;) Dla nich może nie być innej opcji jak spółka lub emigracja.

Dwa... codecanyon też można podciągnąć pod IP box, bo sprzedajesz licencje na
a) Twoje dochody pochodzą z reklam, np. ze stron internetowych #webdev lub z reklam w software, np. #androiddev lub #iosdev - może też być reklama w rozszerzeniach chrome, software na Windowsa, etc. ewentualnie zajmujesz się #youtube lub arbitrażem reklamowym

Opodatkowanie bez firmy, ryczałt 8% i 11% jak przekraczasz 110 tysięcy, nie płacisz ZUS.


Urząd Skarbowy uzna to za działalność gospodarczą i dowali zaległy VAT oraz PIT 32% (nie masz JDG = nie
@TechPrawnik: Dokładnie tak jak mówisz. A szkoda, że nowy pułap ryczałtu (12,5% powyżej 100k) nie zniósł obaw związanych z uznaniem naszej pracy jako DG... Ja np. mam przychody z reklam i niby mogę płacić 8,5%, ale jeśli US uzna, że jest to działalność ciągła i zorganizowana to jestem w d. Dlatego teraz płacę te obsrane 19% i wolę być bezpieczny
subiektywna, więc mówisz urzędowi tak, by była po Twojej myśli, kto Ci udowodni, że strony czy appki robisz w sposób ciągły, masz interpretacje i wszystko, w 99% przypadków kontroler się #!$%@? widząc interpretacje


@prohackuser: A co jeżeli urząd zastosuje klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania? US ma za dużo narzędzi aktualnie i nie chce rozpatrywać wątpliwości na korzyść firm.
@karnom: swoją drogą, zawsze możesz mieć w zapasie emigrację :)
a pieniądze z ryczałtu odkładać na koncie zagranicznym, np. w niemieckim n26

@TechPrawnik: ale nie jesteś firmą, zwyczajny wynajem powierzchni reklamowej, podparty legalną interpretacją
Ewentualnie sąd administracyjny i zaraz US będzie ustawiony do pionu. To nie jest nic nielegalnego. Wielu blogerów płaci 8,5%