Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś zastanawiał się nad kupnem samochodu to poniżej tabela przedstawiająca przybliżone koszty utrzymania samochodu. Przypadek opisuje ceny dla samochodu średniej klasy segmentu C. Nie są uwzględnione naprawy. Dla porównania koszty wynajmu samochodu w takiej klasie to około 240-320zł/dobę (z opłatami). Na pytanie czy opłaca się kupować samochód czy lepiej wynajmować nasuwa się nam jedna odpowiedź: To zależy!

#motoryzacja #ciekawostki #samochody #finanse #pieniadze #oszczedzanie
lisschytrus - Gdyby ktoś zastanawiał się nad kupnem samochodu to poniżej tabela przed...

źródło: Samochód koszty

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lisschytrus: drogie przechowanie opon, nabijanie klimy raz na jakiś czas, odgrzybianie w sumie też nie musi być co roku, brakuje pozycji: Inne: 0-50000. Tarcze, klocki, być może amortyzatory, czasem jakaś awaria typu maglownica, pompa wspomagania, raz na kilka lat opony, pęknięta sprężyna, nie mówiąc o silniku czy skrzyni biegów. No i mycie auta, płyn do spryskiwacza, wycieraczki raz w roku.
  • Odpowiedz
  • 107
To nabijanie klimy to bardzo wątpliwe.. jeśli uklad jest szczelny to czynnik nie ucieka... W jednym aucie od 8 lat nie dobijałem czynnika i klima działa... Ważne żeby nie pozwalać się podłączać do układu "żeby sprawdzić" bo wtedy co podłączenie tracimy czynnik... A jak czynnik faktycznie ucieka to należy naprawić układ a nie dobijać
  • Odpowiedz
@xyz_xyz Naturalny ubytek czynnika w skutek eksploatacji to ok 5% rocznie. W kompresorze klimy znajduje sie olej, ktory nalezy wymieniac co max 2 lata, „dobijanie klimy” to tzn caly serwis, ktory wykonuje maszyna i przy okazji wymienia w/w olej. W silniku tez nie wymieniasz oleju dopoki dziala?
  • Odpowiedz
@lisschytrus te filtry to niezle zdublowałem. Poza tym nikt nie sprawdza, jak w jeden rok nie wymienisz filtra powietrza to nie umrzesz.
O ile nie jeździsz/mieszkasz w górach kup opony wielosezonowe.
  • Odpowiedz
@lisschytrus płyn do spryskiwaczy to na stacji dostajesz w cenie przeglądu, przegląd gaśnicy tak samo. Koła trzymasz w garażu/piwnicy, wymiana to godzina roboty, trzeba nie mieć RiGCZu, żeby się bawić w wymiany opon zamiast mieć dwa zestawy z felgami. Filtr i olej tu bywa różnie. Klimatyzacji nie nabijasz co roku. Jedyne co zaniżyłeś to ubezpieczenie, samo OC to trochę KEKW, jeśli nie masz auta z kilkanaście lat to 1300 trzeba liczyć.
  • Odpowiedz
@lisschytrus: przecież tutaj można znaczenie obniżyć koszty i to co rozpisałeś to chyba jakiś skrajny przypadek. Ja opiszę na własnym przykładzie:

- wymiana i przechowywanie opon odpada bo mam całoroczne Michelin CrossClimate2
- nabijanie klimy odpada, bo tak jak ktoś napisał wyżej, jak jest wyciek to się naprawia, a nie nabija co roku
- filtry wymieniasz w 3 punktach, w tym oleju 2 razy, sztucznie zawyżasz koszty. A sama wymiana
  • Odpowiedz
  • 1
@Vetinari: Coraz częściej słyszę głosy, że nie opłaca się posiadać swojego samochodu i lepiej wynajmować jeśli chce się gdzieś pojechać. Analiza jest mocno uproszczona a to co się bardziej opłaca zależy od kilku kwestii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz