Wpis z mikrobloga

Murki, pytanie do specjalisty #it #siecikomputerowe
Na nowym mieszkaniu zainstalowali mi z UPC modem/modemorouter w zasadzie do którego mam podpięte kable sieciowe które idą w wylewce do ścian i tam są zakończone gniazdem na wtyk rj45 - internet ma mieć 500 Mb a jest na kablu niecałe 100 Mb,
Jednak podpinając kable bezpośrednio do modemu pobiera 500 Mb.
Jeszcze jedna ciekawostka - na karcie w kompie i lapku przy połączeniu przestawia się karta na 100mb/s zamiast 1Gb/s i nie mogę tego zmienić "na twardo" .
Czytałem, że jeśli jest kabel UTP kat 5 zamiast 6 mogą być takie jaja, prawda to ?
Nie mam na to wpływu co puścili w podłodze, niestety .

Macie jakieś pomysły?

#kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 18
@barto125 wiesz co, nie mam jak teraz rozbierać, ale do gniazdka normalnie jest to podłączone, jak powinno.
Co ciekawe, żeby się upewnić czy to wina gniazdka rozebrałem wcześniej i założyłem wtyk rj45 - żeby szło kablem "na czysto" efekt ten sam, ale jak podłącze kabel który jest fabrycznie zarobiony do modemu z tyłu i do kompa czy łapka jest normalny transfer ¯_(ツ)_/¯

Że ściany wychodzą trzy kable, dwa (gorszej jakości, to widać)
@sucharplayer: to pewnie kabel lipny, albo za blisko kabli prądowych, albo to i to. Żeby teorie z prądem wykluczyć - możesz wyłączyć bezpieczniki i podpiąć dwa laptopy po obu stronach.

Ale skoro mówisz, że zakładałeś RJ45 i było poprawnie zarobione i po drugiej stronie też jest poprawnie zarobione, to nic tu się nie wymyśli, modem UPC jeśli ma prawdopodobnie WiFi 5ghz które całkiem dobrze śmiga.
@barto125 kolejność prawidlowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Te mieszane czasem zielony z niebieskim można pomylić...nie, jest git z tym, są do końca, wszystko na cacy. Poszukam jakichś rozwiązań tematu - ale nie zmienię kabla w wylewce ¯_(ツ)_/¯
@sucharplayer: właśnie na foto wygląda jakby było między pomarańczowymi i brązowymi: biało-zielony/niebieski/zielony/biało-niebieski, ale to pewnie kwestia fotki.
Nic innego do głowy mi nie przychodzi ¯\_(ツ)_/¯
@Gooma Ty, ale to musiałyby być dwa kable źle zrobione, małe prawdopodobieństwo - a słuchaj, są takie testery żeby podłączyć jedna stronę w jednym pomieszczeniu, a druga w innym ?
Znaczy, że ma taki długi kabel, żeby zamknąć obieg?
Wiesz, ja mam jedną końcówkę kabla w przedpokoju w skrzynce, a drugą w pokojach - BTW, jedna z wtyczek była źle zarobiona i wogole nie było neta, poprawiłem i teraz jest, ale z