Wpis z mikrobloga

_Ależ ten świat jest #!$%@? - Chciałoby się powiedzieć, zanurzając się coraz bardziej w jego tajemnicach, jego właściwościach i aspektach. Ostatnio moją uwagę przykuła niezwykłość siły grawitacji. Jej "zasięg" jest nieskończony, co oznacza, że dosłownie wszystko co ma masę w tym niezmierzonym wszechświecie wzajemnie na siebie działa w mniejszym, czy większym stopniu; idąc tym tokiem myślenia, właśnie my w tym momencie, w pewnej mierze (niesamowicie niskiej, ale niezerowej) oddziałujemy na galaktyki z Ultragłębokiego Pola Hubble'a będące oddalone od nas kilkadziesiąt miliardów lat świetlnych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Weźmy za to siłę grawitacji rzucając mały spinacz w powietrze.
Oczywiście po chwili opadnie on na podłoże i będzie do niego przyciągany siłą grawitacji całej planety, ale przystawmy do niego malutki magnesik i co się stanie? Elektromagnetyzm zmiażdży tutaj grawitacje jak Burneika Najmana, przeciwstawiając się sile wynikającej z jakichś 6 miliardów bilionów ton.

Pojawiają się zatem pytania- Dlaczego grawitacja jest taka "słaba" i jakim cudem ma ona nieskończony zasięg działania?


#kosmos #astronomia #nauka #fizyka #gruparatowaniapoziomu
smokbozy - Ależ ten świat jest #!$%@? - Chciałoby się powiedzieć, zanurzając się cora...

źródło: comment_bbnVgAJ0CByqfpDPDwvFdSYzuktbwPQV.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@smok_bozy: Pole magnetyczne, elektryczne czy każde inne też ma nieskończony zasięg, tylko każde z nich tak jak grawitacja słabnie z kwadratem odległości i trudno jest je potem wykryć.
  • Odpowiedz
@smok_bozy: haha, to nie była prawda!!. A tak na poważnie to chciałem napisać, że wg. jednej z teorii grawitacja dlatego jest tak słaba i przegrywam z EM, ponieważ większa część jej siły rozchodzi się w małych, zwiniętych wymiarach jakkolwiek by to nie brzmiało. Nie jestem tylko pewien czy jakiś czas temu ta teoria nie została obalona
  • Odpowiedz
@smok_bozy: skuteczny zasięg grawitacji jest bardzo niski w porównaniu do innych oddziaływań. Oddziaływania grawitacyjne przenoszą się z co najwyżej prędkością światła, więc to nie jest tak, że każda masa oddziałuje natychmiastowo z każdą. Część tych oddziaływań nigdy nie "doleci" do celu. Pomijam już problemy z wykryciem grawitonu.
  • Odpowiedz
@WesolyCzajniczek: Tu nie chodzi o to z jaką szybkością się porusza dane oddziaływanie lecz o siły jakie tam działają. Między środkiem masy ziemi a środkiem masy spinacza będzie jakieś 6300km, a między środkiem magnesu i tego samego spinacza jakieś kilka mm.
6300²/0,05²= 15876000000
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@smok_bozy: mozecie nazwać mnie naiwnym, głupim, ignorantem itp., ale skoro grawitacja, pomimo upływu tak długiego czasu odkąd ją wymyślono, nadal jest teorią i nikt nie potrafi udowodnić jej istnienia, to wydaje się nie istnieć :D. A to co nas przyciąga do ziemii, to nie może być po prostu masa własna danego przedmiotu ?

  • Odpowiedz
@qqterens: Waga to pomiar siły, dokonywany w... działającej grawitacji. Wjedź z tym odważnikiem na najwyższy wieżowiec świata a dokładna waga pokaże ci, że teraz waży mniej. Znikła masa czy osłabła grawitacja?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KubaGrom: Poważnie można taki eksperyment wykonać? Np. zważyłbym się pod burj khalifa i moja waga by wynosiła 100kg; a przy ważeniu na szczycie już wynik wynosiłby powiedzmy 99kg ? Pewnie są na to wzory jakieś itd.

  • Odpowiedz
@qqterens: Siły grawitacji nie wymyśliliśmy (bo ona po prostu istnieje) i jest to powszechnie znana teoria naukowa opisana po raz pierwszy przez Newtona oraz rozszerzona przez Einsteina. Udowodniona eksperymentalnie m. in. przez Cavedisha. Nie znamy natomiast do tej pory nośników tej siły i obydwie teorie (klasyczna jak i Einsteina) załamują się na poziomie kwantów i naukowcy usilnie i bezskutecznie szukają tzw. teorii kwantowej grawitacji. Przynajmniej tak to rozumiem.
Co do
  • Odpowiedz
@kycol_kycolewicz: małe sprostowanie. Nie ma żadnych sił grawitacyjnych. Siła to tylko koncept, z którego skorzystał Newton, a Einstein zastąpił przedstawieniem grawitacji jako zakrzywienia czasoprzestrzeni przez masy. Wg obecnego stanu wiedzy tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak siła grawitacyjna, ale sama grawitacja już jest.
  • Odpowiedz
@WesolyCzajniczek: Racja, sam ciężar jest siłą i jest wynikiem działania grawitacji.
Nie wiem czemu ale w angielskim jest często używane Fundamental forces i myślę, że stąd wynikał mój błąd. W polskim jest dużo lepsze Oddziaływania podstawowe i tak to powinienem był ująć - jako oddziaływanie. Eh lenistwo. Dzięki za sprostowanie.
  • Odpowiedz