Wpis z mikrobloga

Web... Web.... Web... [ #webstuff ]!

❶ Dla większości ludzi "dark mode" zmniejsza czytelność i wydajność. W badaniu z 2003 r. zbadano, w jaki sposób na wykonanie zadań przez użytkowników miały wpływ różne warunki wyświetlania ekranu. Okazało się, że robili to szybciej mając ciemny tekst na jasnym tle.
http://ow.ly/cIg550vr7Z6

❷ Korektor graficzny w adresie!
http://ow.ly/GIWm50vnyJd

❸ Uroczy i animowany ekran logowania
http://ow.ly/c85050vnyGl

❹ Ogromna lista plików cookies na stronie Oracle...
https://i.imgur.com/kqjYVj9.gifv

❺ WTF?! To nie nie może być po prostu sam #css!
http://ow.ly/RaPC50vnysS

❻ Po podjęciu przez Microsoft decyzji o zakończeniu rozwoju własnego silnika renderowania sieci i przejściu na Chromium, kontrola nad siecią została funkcjonalnie przekazana Google. To niepokojący zwrot wydarzeń, biorąc pod uwagę zachowanie firmy w przeszłości.
http://ow.ly/npiZ50vnxZF

❼ Oto niektóre z najlepszych zasobów do poprawy umiejętności kodowania.
http://ow.ly/yiwP50vnxV9

❽ Co się dzieje, kiedy deweloperzy oprogramowania są (nie)szczęśliwi?
http://ow.ly/VlZd50vnx6k

❾ Windows 95 miał rozmiar 30 Mb. Dzisiaj strony internetowe są cięższe! Aplikacja klawiatury Google zjada 150 Mb. Czy aplikacja, która wyświetla 30 klawiszy na ekranie jest naprawdę pięciokrotnie bardziej złożona niż cały system Windows 95?
http://ow.ly/dVjB50vnwXN

❿ Interesujący komentarz na Reddicie o byciu programistą w dzisiejszych czasach. Czy szukanie odpowiedzi w Google jest czymś złym? Czy prawdziwy programista powinien wszystko znać na pamięć?
http://ow.ly/ijln50vmiKf

⓫ Optymalizacja żądań Google Fonts (ograniczenie nawet do 90%, deklarując tylko te znaki, których faktycznie potrzebujesz).
https://www.smashingmagazine.com/2019/06/optimizing-google-fonts-performance/

➡ #ciekawostki
❶ W ten sposób font Times New Roman "spotkał" się z czytelnikami po raz pierwszy.
https://imgur.com/a/PURI9yC

❷ Ewolucja frontendu w latach 1995-2019.
https://imgur.com/a/Pb41KBC

➡ Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do śledzenia fanpage, który prowadzę!
https://www.facebook.com/truipl/

➡ #humorinformatykow
Porównanie wyników PageSpeed Insights stron, które piszą o tym jak je ulepszyć...
klocus - Web... Web.... Web... [ #webstuff ]!

❶ Dla większości ludzi "dark mode" z...

źródło: comment_H8azVPstVs8kIGbnd3qse9EZB406EYuE.jpg

Pobierz
  • 20
Ad 1 - chyba mialobyc ze zwiększa czytelność?


@Bratek: Nie, właśnie zmniejsza. Tak wychodzi w obiektywnych badaniach, niezależnie od osobistych preferencji. Dla mnie to od dawna jest oczywiste że w dzień łatwiej się czyta (i pisze) czarne na białym niż odwrotnie, mimo że większość współpracowników puka się w głowę widząc moje IDE w defaultowym wyglądzie.

Wykop mam w trybie nocnym na telefonie bo częściej używam po ciemku, a w trybie dziennym
mimo że większość współpracowników puka się w głowę widząc moje IDE w defaultowym wyglądzie.

@hitherto: U mnie jest dokładnie tak samo. O wiele lepiej pracuje mi się w IDE w jasnym trybie w DZIEŃ, ale przyjęło się, że prawdziwi programiści pracują tylko w ciemnym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@hitherto: Dużo ludzi ma delikatną wadę wzroku, czasem nie zdają sobie sprawy nawet że ją mają, czytanie czarnego tekstu na białym tle powoduje że źrenice są bardziej zwężone (więcej światła emituje ekran) przez co oko może lepiej się dostosować... lepiej widzisz = szybciej czytasz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ostrzewtlumie: w sumie masz rację Waze i Sygic też tak ma.
Jak podzielam zdanie że ciemna nawigacja jest mniej przejrzysta odrobinę, to jednak jak mi wali po oczach, to jest jeszcze gorsze
W badaniu z 2003 r. zbadano, w jaki sposób na wykonanie zadań przez użytkowników miały wpływ różne warunki wyświetlania ekranu. Okazało się, że robili to szybciej mając ciemny tekst na jasnym tle.


Nie, właśnie zmniejsza. Tak wychodzi w obiektywnych badaniach, niezależnie od osobistych preferencji

@klocus: @hitherto: Gdzie tak niby piszą? Nawet w badaniach linkowanych w tym artykule, nigdzie nie ma takiego wniosku. Twierdzą, że to kwestia estetyczna i nie ma
@niepodszywamsiepodbiauka

the experimental results showed that the leading displays with white background color resulted in higher subjects’ comprehension


Cytat z pierwszego abstraktu podlinkowanego w artykule, jestem na telefonie (w dark mode ( ͡ ͜ʖ ͡) ), więc ciężko mi szukać więcej, ale w artykule są takie stwierdzenia.
@hitherto: Ale ten cytat nie jest o szybkości... Bierz wyniki badań, przeinaczaj znaczenia słów, dodawaj do tego swoje interpretacje i pisz artykuły w których obalasz stworzonego przez siebie chochoła (bo kto i gdzie twierdzi, że dark mode zwiększa produktywność?). Tyle w tym temacie.
A i jeszcze brak dostępu do samych badań ze względu na licencje, eh...