Wpis z mikrobloga

Mirki, mam problem z planowaniem "kariery" programisty.

Generalnie mam za dużo wolnego czasu w pracy i chciałem go jakoś efektywnie wykorzystać. Podjąłem więc decyzję, że fajnie było by spróbować programowania. Do tej pory uczę się z:
CS50
CS50 Web Programming
Python Crash Course (książka)
Hackerrank

Pierwszy kurs skończyłem, drugi mam w połowie, książkę kończę, a wyzwania robię w miarę możliwości. Niestety, dochodzę do wniosku że webdev mnie po prostu nie kręci i robię to na zasadzie bo muszę. Czasem fajnie jest jak mam problem logiczny, ale projektowanie strony, użeranie się z wyglądem itd. to totalnie nie moja bajka. Dodatkowo jest to ogrom wiedzy i boję się, że poznanie niuansów zajmie zbyt wiele. Także bliżej mi do back-end ale dalej nie czuję że mnie to jara.

Chciałem więc spróbować się w dziedzinie machine learning, z myślą że mogę to gdzieś zastosować żeby ulepszyć swoje strategie inwestycyjne np. Skończyłem studia matematyczne, mam już jakieś podstawy Pythona, może więc dałbym radę ogarnąć to na tyle, żeby zobaczyć czy się tym zajaram. Zastanawiam się który z tych kursów byście polecili, tak żeby liznąć temat, ale też nie zniechęcić się zbyt szybko:
https://developers.google.com/machine-learning/crash-course/
https://www.udacity.com/course/intro-to-tensorflow-for-deep-learning--ud187
https://www.coursera.org/learn/introduction-tensorflow
https://www.coursera.org/learn/machine-learning

Chyba najbliżej mi do tego od Google, bo wszystko do zrobienia online, a na służbowym kompie nie bardzo mam możliwość instalowania jakiś dodatków. Wydaje się też, że jest na tyle rozbudowany żebym na koniec wiedział czy chcę w to dalej brnąć czy nie. Ktoś z Was może przerabiał któryś z powyższych i ma inną opinię?

Nie zakładam, że ML na bank mnie zajara. Ba, nie wiem nawet czy chciałbym być programistą innym niż hobbistą (trochę się boję że ew. wyższa pensja nie pokryje kosztów utraty zdrowia przez tryb siedzący). Chciałbym po prostu dać szanse innej dziedzinie programowania i zobaczyć czy może nie podejdzie mi bardziej niż webdev. A jeśli nie, to zawsze lepiej skończyć taki kurs niż dwa miesiące przewijać fejsa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co myślicie?

#naukaprogramowania #python #sztucznainteligencja #machinelearning
Pozwolę sobie jeszcze zawołać @aseeon_ i @kwanty bo zawsze mądrze wypowiadacie się w temacie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 15
Pierwszy kurs skończyłem, drugi mam w połowie, książkę kończę, a wyzwania robię w miarę możliwości.


@Damdzior: a napisałeś cos sensownego czy kolejna todolista z kursów? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy może tylko na "skończeniu kursu" się skończyło i w zasadzie nawet nie wisz czy umisz cokolwiek czy nie umisz? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pytam, bo to dość ważna kwestia. Wielu jest takich co
@Init0 @asdfghjkl: Roboty samodzielnej było sporo (łącznie z samodzielnym projektem z CS50), także nie oglądałem filmików o listach i słownikach, ale realnie tworzyłem kod typu aplikacja do zarządzania portfolio giełdowym itd. Chociaż wiadomo że nie od podstaw, ale bardziej odpowiadanie za logikę apki itd. W CS całkiem fajnie cisną na praktykę i wiele trzeba doszukać samemu.

Webdev po prostu mnie nie zajarało i jak myślę że miałbym jakąś większą apkę pisać
@Resuscytacja: Temu robiłem HackerRanki, ale ten drugi portal też mam na liście do obserwacji. Wybrałem HR bo na grupie CS50 trafiłem na dyskusję że trudne i ludzie nie ogarniają, więc wydawało się to ambitniejsze
@Damdzior: no to poszukuj :) Może nic cie nie zajara. Jest duża różnica między hobbystycznym dłubaniem w domu a etatowej pracy. W domu sobie robisz, rzeczy które chcesz a w pracy które musisz. Realizujesz projekty które nie zawsze ci się podobają i trwają latami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@asdfghjkl: Tak właśnie szukam, powoli i bez spiny testując różne zagadnienia. A patrząc ile osób w koło narzeka na ból pleców, to nie widzi mi się ciśnięcie po 4h dziennie po pracy jeszcze, żeby później latami robić coś co znów mnie nie jara :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Damdzior: Jeżeli masz dobry background z matematyki to ML może być dobrym wyborem.

Tylko że tak jak napisał @CukrowyWykop: tam od pewnego momentu nie będzie dużo programowania a raczej sporo myślenia, czytania, etc..

Robiłem ten pierwszy i ostatni kurs który linkowałeś. Zacznij od tego ostatniego. On jest długi ale daje dobre pojęcie o ML. Jestem trudny bo trzeba pisać programy samodzielnie w Matlabie - da się to robić on-line. Nie
@kwanty:
Dzięki bardzo za tipy!
Myślenia się nie boję, pewnie szybciej to ogarnę niż programowanie samo w sobie jeśli to bardziej związane z matmą. Jakaś intuicja powinna zostać.

Trochę mnie zmartwiłeś tym kursem od Googla, myślałem że to będzie najlepszy wybór łączący jakąś praktykę programowania (w końcu dalej się uczę) i teorię z ML. Szczególnie że w Matlab nigdy nic nie robiłem ( _)

Książka widzę konkret, dodam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Damdzior: MATLAB jest bardzo prosty, w tym kursie jest kilku stronicowe intro do tego języka które w zupełności wystarczy.

Na GitHub znajdziesz całą tą książkę w pdfie.

Jak nie zamierzasz używać Django to odpuść. To jest framework który za dwa lata będzie wyglądać zupełnie inaczej a za 5 lat już nikt o nim nie będzie pamiętał... To jest przekleństwo webdev-u, narzędzia zmieniają się tak szybko że nie warto się ich użyć