Wpis z mikrobloga

Popełniłem ostatnio na swoim blogu Koszt Alternatywny dwa wpisy dotyczące gorącej, w związku z wyraźnym boomem na rynku nieruchomości, tematyki "Kupić czy wynająć?" Ustosunkowuję się w nich do 19 potencjalnych powodów które przemawiają za potencjalnym kupnem własnego lokum lub kontynuacją wynajmu. Znajdziecie w nich wykresy, kilka statystyk, wskaźników, ankiety plus anegdoty z życia codziennego.

https://kosztalternatywny.pl/kupic-czy-wynajac-czesc-i/

https://kosztalternatywny.pl/wynajac-czy-kupic-czesc-ii/

Mam nadzieję, że pomogą one niektórym z Wykopowiczów w tej co by nie mówić, jednej z najważniejszych decyzji w życiu. Jeśli nie zgadzasz się z argumentacją daj znać w komentarzu. Jeśli się nadaje to pewnie poleci do wykopaliska.

Dodaję jeszcze screen z arkusza, którego nie znajdziecie we wpisach, a który obrazuje proces trudność odłożenia wystarczającej kwoty do zakupu nieruchomości za gotówkę. Dałem takie założenia:

- Pensja startowa, granica 25% najgorzej zarabiających Polaków, 3349pln brutto, czyli około 2 400pln na rękę.
- Twoje zarobki netto będą wzrastały w tempie 10% rocznie.
- Zacząłeś pracę w wieku 21 lat, pierwszego stycznia 2019 roku.
- Co roku będziesz lokował skumulowaną sumę swoich oszczędności na roczną lokatę oprocentowaną na 2% po podatku, w skali roku.
- Mieszkanie spełniające Twoje wymagania, które dzisiaj kosztuje 250 000pln, będzie drożało w tempie 3% w skali roku.

Jeśli ktoś jest chętny to mogę udostępnić arkusz, aby każdy mógł dowolnie manipulować złożeniami.

#mieszkanie #najem #oszczedzanie #kosztalternatywny #dom #wynajem #kredyt #kredythipoteczny #nieruchomosci
Banis - Popełniłem ostatnio na swoim blogu Koszt Alternatywny dwa wpisy dotyczące gor...

źródło: comment_Fo6ZSbd05LOuFb6BLRuygMp2KyCSxpvG.jpg

Pobierz
  • 7
@k__d: Powiem Ci szczerze, że nie mam pojęcia. Pierwszy raz spotykam się z taką opinią. Jak to "przeskakiwanie" dokładnie u Ciebie wygląda?
@Banis: Spoko, ale to jest zadanie z tezą taką, że zarobki rosną o 10% rocznie, a wzrost ceny mieszkania przez następne 20 lat będzie trzymał się sporo poniżej średniej inflacji z 20 lat. Poza tym te... 20 lat na wynajmowanym.. Da się na pieniądze przeliczyć całą młodość spędzoną na dupościsku? Może i w długim okresie jest prawdą, że to się opłaca, ale prawdą jest też to, że w niewiele dłuższym okresie
@deviator: Hah celna uwaga na temat ulotności czasu! Wzrost 10% założyłęm celowo aby pokazać, że mimo tak niebotycznego przyrostu zarobków i tak potrzebujemy przeszło 20 lat aby zaoszczędzić wystarczającą sumę na zakup gotówkowy.

Po to też stworzyłem sam arkusz, żeby każdy mógł sobie dowolnie modyfikować te wartości :).

No i dla mnie osobiście to jest tylko jedna z "19 stron medalu" przedstawionych w tych dwóch wpisach. Moim zdaniem potencjalny zakup mieszkania