Wpis z mikrobloga

@dawejtutaj: nie chodzi mi o to że komuś się coś należy, na studia powinny iść osoby które są inteligentne, mają wiedzę w zakresie w którym chcą się kształcić. Jeśli ktoś jest biedny, a zdał maturę w 100% to dlaczego ma płacić kilkanaście tysiecy za studia? Bo ktoś tak stwierdził? Dla mnie osobiście każde studia powinny być darmowe, ale powinien być większy odsiew ludzi którzy na nie idą. Przykładem mogą być moje
@jmuhha: nie powinni, płatny system edukacji prowadzi w dłuższej perspektywie do patologi, uwydatnia nierówności społeczne i elitarność pewnych zawodów. Rozumiem, że chodzi o ludzi opuszczających kraj po skończonych studiach? Myślę, że w ujęciu procentowym nie jest to spora liczba.
Na świecie możemy znaleźć przykłady krajów gdzie studia są płatne, jak i takie gdzie ludzie muszą przez pewien czas pracować w danym kraju. Bezpłatny system edukacji jest z pewnością pewnyn luksusem, choć
@MilionoweMultikonto: nie nazywaj ludzi biedniejszych od Ciebie byle kim. Strasznie płytkie myślenie. Mam koleżankę jeszcze z liceum, bardzo biedna. Ale kochała język angielski. I całe życie tylko angielski i angielski, dodatkowe godziny z nauczycielką. Poszła na filologię, i zdała z wyróżnieniem. Otworzyła swoją działalność, uczy dzieci. Nie poszłaby na studia gdyby musiała za nie płacic
@dawejtutaj: jeżeli już miałyby być płatne, to należałoby się zastanowić nad odblokowaniem wycen procedur, które są mocno zaniżane przez NFZ, albo nad prywatyzacją ochrony zdrowia, ale ten układ doprowadziłby do tego, że ludzie nie poradziliby sobie finansowo z opłatami za leczenie, niby istniałaby konkurencja pośród ubezpieczycieli, ale ceny usług spadają, kiedy rynek jest wysycony pracownikami, nie w tak dramatycznej sytuacji niedoborów kadrowych, szkoda pacjentów
@kryku: I dobrze że spłacają, przynajmniej odpracowują uczciwie to co balowali, a ich gospodarka ma się kilkadziesiąt razy lepiej niż nasza.

W Polsce sebixy i karyny balują za darmo, a potem zamiast to spłacić dostają jeszcze 500+ a potem zdziwienie że mieszkania na wynajem takie drogie i służba zdrowia taka słaba, bo mało jest ludzi pracujących uczciwie!
edukacja nigdy nie powinna być płatna - w przypadku idealnym. Odbija się to na rozwoju i dobrobycie kraju. Patologia w polskim systemie uczelni wyższych wynika w dużym stopniu z braku szerokiej reformy obejmującej edukacje całościowo i oferującej alternatywy dla studiów dające realne przygotowanie do zawodów nie wymagających koniecznie wyższego wykształcenia.
czy nauczycielka języka angielskiego przekazuje wartości? Przekazuje regułki, sposób mówienia itd. Dla mnie farmazony trolla, jakim jesteś, nie są żadnym argumentem.


@kryku: i tu się mylisz, nauczyciel to ktoś więcej, ktoś kto spędza z dziećmi dużo czasu, wpaja im pewne schematy zachowań... samych regułek dzieci mogłyby się uczyć z filmików na youtube.

Chyba że to chcesz powiedzieć? Że ta Twoja wyjątkowo uzdolniona i pracowita znajoma jest warta tyle co filmik z
@MilionoweMultikonto: mówiłem ogólnie co przekazuje nauczyciel ;) chyba nie narzeka na klientów skoro ma tabuny bombelków do siebie. I przepraszam, jeśli uważasz że nauczyciel spedzający z dzieckiem 60 minut ma mu przekazywać jak ma się zachować to jesteś dzbanem, od tego są rodzice
@kryku: Ty mnie nazywasz dzbanem, a ja znam nauczycieli, którzy w ciągu tych 60 minut potrafią skłonić ludzi do refleksji, zmiany nawyków, nauczyć szacunku do drugiego człowieka, podnieść poczucie własnej wartości, wskazać drogę rozwoju, odnaleźć sens życia.... ale Ty najwidoczniej spędzałeś czas ze sfrustrowanymi belframi, którzy wyzywali uczniów od dzbanów i trolli. Konformistycznie uległeś ich wizji świata, gratuluję obranej drogi życiowej.