Wpis z mikrobloga

nie wiem, może by dopłacali do bardzo drogich studiów?


@jmuhha już wyatarczy że Unia dopłaca ogromne sumy do polskiego szkolnictwa wyższego. A lekarze po polakich uczelniach w większości pracują w Unii. Nie widzę powodu by kazać im zostawać w guwnokraju gdzie tvpis jedzie po rezydentach jak chce
@jmuhha: Poza tym myślę, że skoro edukacja jest darmowa, a w wielu innych krajach płatna, to nadal rozwiązanie, że studia masz darmowe, dopóki nie wyjedziesz z kraju jest fair (tylko najlepiej ograniczyć to czasowo do X lat a nie całego życia, bo i studiujesz tylko 5 lat a nie całe życie przecież, a podatki z całego życia znacznie przewyższą kwotę przeznaczoną przez państwo na studia).

Dlaczego np. Niemcy mają mieć wyedukowaną
@jmuhha: Skoro oni mają odpracować/oddać pieniądze, to dlaczego każdy student/absolwent miałby tego nie zrobić? Dlaczego wszystko zwalać na jedną grupę społeczną?

Taki system działa w USA, ale tam studia nie są publiczne, za darmo. Tam podpisują kontrakty, żeby odpracować swój dług za studia.
@kryku:

I przy okazji, płacenie za studia skończy się tak jak w USA. Ludzie mają 40-50 lat i nadal spłacaja kredyty studenckie

Nie trzeba zaraz iść w taką skrajność. Np. w (większośći) UK studia są płatne, ale kredyt na nie spłaca się na bardzo dogodnych warunkach. Kwota raty zależy od zarobków (i stanowi zawsze ich małą część). Jak zarabiasz mało to wcale nie spłacasz, a po 30 latach dług jest umarzany.
@jmuhha: Bardzo mnie bawią te opowieści jak to wiele studia medyczne kosztują. Przewijają się naprawdę przeróżne kwoty - 250 tysięcy, przez 300 tysięcy, w niektórych artykułach sięgają nawet pół miliona, jeszcze trochę i będą milion kosztować według osób postronnych. XD

Przejdźmy jednak do konkretów - czy te skądinąd spore kwoty idą bezpośrednio na kształcenie lekarza? Otóż nie. To są pieniądze, które w ponad 90% idą na utrzymanie szpitali klinicznych, co powinno