Wpis z mikrobloga

mam nadal, korzystam od święta, prawie nic się już nie nagrywa - czasem jakieś zdjęcia komuś. Nawet pendrive rzadziej używany, niż jeszcze 2-3 lata temu. Za pierwszą nagrywarkę zapłaciłem około 500zł a za tę ostatnią blisko 50zł.
  • Odpowiedz
A co do dysków, wcale nie są takie wytrzymałe:

Solid-state media, such as EPROMs, flash memory and other solid-state drives, store data using electrical charges, which can slowly leak away due to imperfect insulation. The chip itself is not affected by this, so reprogramming it once per decade or so prevents decay. An undamaged copy of the master data is required for the reprogramming; by the time reprogramming is attempted, the master
  • Odpowiedz
@AdireQ: Tak, zakładałem że HDD też za pare lat mają pójść do lamusa (odpukać) więc wspomniałem o SSD.
Tu masz na temat HDD i nie tylko:
https://en.wikipedia.org/wiki/Data_degradation#cite_note-:0-1

W zasadzie problem dla HDD wygląda analogicznie. Nie możesz po prostu nagrac dysku, zostawić go w szafie na parę lat i liczyć że dane wciąż będzie można odczytać. Co najwyżej można do NAS podłączyć, by zminimalizować ten efekt.
  • Odpowiedz
@Poldek0000: mmmm o Jezu te czasy gdy miałem gta vc na dwóch porysanych płytach. W----------a się instalacja zawsze. Ostatecznie skopiowałem na dysk dane, co nie szło to zrobiłem pomiń, potem próbowałem ten jeden plik zgrywac do skutku. Wkladalem wyciagalem płytę. Psikałem dezodorantem, za którymś razem plik się zgrał. Zainstalowałem grę z komputera i zadziałała. Piękne czasy <3
  • Odpowiedz
@Poldek0000: Kupiłem kiedyś nagrywarkę na spółkę z kumplem. Szansa, że nagra płytę była 1/3, a 8 złotych za płytę to była promocja. Po roku sprzedaliśmy nagrywarkę, a za swoją część kupiłem dysk dosyć dużej pojemności
  • Odpowiedz