Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś wyjaśnić o co właściwie chodziło z tym że przycisk "ratowania" nie działał jak należy? Już dwukrotnie wypowiadano się na temat jakichś "prętów" i za każdym razem nie dowiedziałem się o co chodzi. W finale mówiono, że wybuchł dlatego bo na początkach prętów coś tam było czego być nie powinno - i to tyle. Nie rozumiem nadal. Może ktoś to wyjaśnić jak małemu dziecku? O co chodziło z wadliwą procedurą ratowniczą w ujęciu jakichś pręcików? Tylko tłumaczcie mi to jak małemu dziecku bo ja ciężko kumam takie naukowe zagadnienia zawsze.

#chernobyl #charnobyl #czarnobyl #film #kino #seriale #hbo #hbogo #kiciochpyta #pytanie #fizyka #nauka #chemia #atom #elektronika #ciekawostki
Bunch - Może mi ktoś wyjaśnić o co właściwie chodziło z tym że przycisk "ratowania" n...

źródło: comment_sT56nJgoylT166U0Mf2GnL1KcKPAxx4m.jpg

Pobierz
  • 39
@Kauabang poczytaj sobie o konstrukcji rdzenia. Mamy bloki grafitowe w kształcie szescianow. W środku jest otwór w którym umieszczane jest paliwo w kształcie rurki i w tej rurce jeździ pręt kontrolny. Jakoś tak. Ogólnie oprócz bloków w rdzeniu jest w RMBK jeszcze pierścień grafitowy dookoła rdzenia.
@Bunch Nie, to pręt paliwowy.
Pręty kontrolne to kolorowe kwadraciki na górnym zdjęciu, wiem, że o inną fotkę Ci chodziło ale nie potrafię znaleźć takiej.
@Bunch: Sama zasada działania nie jest jakaś turboskomplikowana, masz pręty paliwowe, dookoła prętów masz moderator (tu akurat grafit) który wzmaga reakcję oraz regulowane pręty kontrolne które ją ograniczają. Trochę jak gaz i hamulec, przy czym musisz utrzymywać odpowiednie obroty bo poniżej nich zaczyna szarpać
@Bunch wyłączyli systemy bezpieczeństwa.
Całkowicie wysunęli pręty kontrolne, co nie jest normalną operacją, musieli zrobić to obchodząc normalną praktykę.
Do tego Rosjanie bardzo słuchają się autorytetów: szefów, dowódców, osób ich nadzorujących, przedkładają to nad normalne procedury. ZTCP to rosyjski samolot zderzył się z drugim, bo pilot zamiast zastosować się do wskazań systemu mającego przeciwdziałać takim katastrofom posłuchał błędnych instrukcji kontrolera.
To była taka reakcja łańcuchowa, dosłownie i w przenośni.