Wpis z mikrobloga

Cześć wam, dzisiaj przyjrzymy się bliżej rozwojowi rasy bernardyn, ale do jej historii wrócimy jeszcze w osobnym poście, gdyż jest o czym opowiadać (ʘʘ)

1888 pies widoczny na rycinie to Plinlimmon, zwycięzca licznych wystaw, znany wówczas powszechnie jako "Emperor of Saint Bernards".
1903 na zdjęciu widoczny Ch. Duke of Surrey o nieco cięższej głowie niż poprzednik.
1963 na zdjęciu widzimy Interchampiona Zimbo Burestubli. Zmiany obserwujemy głównie w obrębie głowy - względem poprzednika ma cięższą głowę, masywniejszą kufę (pysk), wyraźniejszy stop (krawędź pomiędzy czołem a grzbietem pyska). Ma również dłuższe fafle (wargi).
2019 na zdjęciu jest widoczny tegoroczny zwycięzca rasy na największej międzynarodowej wystawie Crufts, Amardapark Tickety Boo - tym razem suka. Względem poprzedników ma znacznie więcej luźnej skóry na głowie, dłuższe, zwisające fafle, opadające dolne powieki oraz niżej osadzone i nieco dłuższe uszy.
Proporcjonalnie ma też nieco cięższą sylwetkę, choć weźcie pod uwagę, że jest to bernardyn o nieco dłuższej sierści, która dodatkowo pogłębia to wrażenie.

#klubmerdajacychogonow <- zapraszam do subskrybowania po więcej psiej historii ()

Pobierz spookyscaryskeleton - Cześć wam, dzisiaj przyjrzymy się bliżej rozwojowi rasy bernard...
źródło: comment_iiaKtkxIqXaFRjHx1hEaqOujdDcZPYGh.jpg
  • 78
@Majku_: O psach i innych rasach brachycefalicznych (krótkopyskich, jak mopsy i buldogi) mam zamiar napisać osobny post, bo to bardzo ważne właśnie dla "laików", którzy nieświadomie wybierają psa do domu ;) Jest cały syndrom - syndrom ras brachycefalicznych, jego nazwa nie wzięła się znikąd ;)
W przypadku bernardynów jedyne częstsze powikłania takiej zmiany budowy, jeśli chodzi o chorobowe oczywiście, to są stany zapalne spojówki, uszu, entropium i ektropium (wywinięcie powieki do