Wpis z mikrobloga

Cześć wam, dzisiaj przyjrzymy się bliżej rozwojowi rasy bernardyn, ale do jej historii wrócimy jeszcze w osobnym poście, gdyż jest o czym opowiadać (ʘʘ)

1888 pies widoczny na rycinie to Plinlimmon, zwycięzca licznych wystaw, znany wówczas powszechnie jako "Emperor of Saint Bernards".
1903 na zdjęciu widoczny Ch. Duke of Surrey o nieco cięższej głowie niż poprzednik.
1963 na zdjęciu widzimy Interchampiona Zimbo Burestubli. Zmiany obserwujemy głównie w obrębie głowy - względem poprzednika ma cięższą głowę, masywniejszą kufę (pysk), wyraźniejszy stop (krawędź pomiędzy czołem a grzbietem pyska). Ma również dłuższe fafle (wargi).
2019 na zdjęciu jest widoczny tegoroczny zwycięzca rasy na największej międzynarodowej wystawie Crufts, Amardapark Tickety Boo - tym razem suka. Względem poprzedników ma znacznie więcej luźnej skóry na głowie, dłuższe, zwisające fafle, opadające dolne powieki oraz niżej osadzone i nieco dłuższe uszy.
Proporcjonalnie ma też nieco cięższą sylwetkę, choć weźcie pod uwagę, że jest to bernardyn o nieco dłuższej sierści, która dodatkowo pogłębia to wrażenie.

#klubmerdajacychogonow <- zapraszam do subskrybowania po więcej psiej historii ()

spookyscaryskeleton - Cześć wam, dzisiaj przyjrzymy się bliżej rozwojowi rasy bernard...

źródło: comment_iiaKtkxIqXaFRjHx1hEaqOujdDcZPYGh.jpg

Pobierz
  • 78
  • Odpowiedz
@spookyscaryskeleton: Dlaczego nagrody wymuszają ten, a nie inny kierunek rozwoju rasy? W przypadku wielu ras cechy, które są faworyzowane z reguły przeczą naturalnemu projektowi i doprowadzają do problemów zdrowotnych w dalszych pokoleniach. Jak zawodowi hodowcy mogą z czystym sumieniem to promować?
  • Odpowiedz
@NoMercyIncluded każda rasa posiada określony wzorzec, czyli opis idealnego psa danej rasy. Zadaniem sędziów jest nagradzać te psy, które są najbardziej zbliżone do tegoż wzorca, nie te, które po prostu im się podobają. Akurat dwie poprzednie rasy, które ukazałam faktycznie mocno odbiegają od naturalnego projektu, ale w większości tak nie jest - zmieniające się cechy są nieznaczne albo faktycznie mają za zadanie ulepszyć cechy rasy. To też zobaczycie, bo takich ras
  • Odpowiedz
  • 0
@spookyscaryskeleton tu bardziej chodzi o to, że wykop niezbyt ogarnia takie rzeczy - jeśli kogoś zawołasz we wpisie będzie bezpośrednie powiadomienie które na pewno dojdzie - dziennie mam parę takich odnośnie wpisów które prawdziwie mnie interesują.
  • Odpowiedz
@spookyscaryskeleton: a coś Ty, to akurat wykop totalnie nie ogarnia i trzeba korzystać z narzędzi które były tworzone przez użytkowników.

Ogólnie chyba najłatwiej zrobić to poprzez mirkolisty: https://mirkolisty.pvu.pl/

Logujesz się poprzez swoje konto i mniej więcej wszystko jest tam opisane. Dodajesz nazwę, dostajesz link i ludzie chętni będą mogli się zapisać.
  • Odpowiedz
@kulu owczarka niemieckiego zostawię sobie na moment kiedy będę mieć więcej czasu. Jest bardzo warty analizy, ale z kolei jest to rasa skrajności - są linie użytkowych, są linie wystawowe, trendy wystawowe teraz powoli zmieniają się na nieco zdrowsze - bardzo dużo do analizy, na pewno się pojawi, ale chcę to zrobić konkretnie :)
  • Odpowiedz
określony wzorzec

Dopóki w żaden sposób nie upośledza to psa


@spookyscaryskeleton: Nie mam pojęcia o psach, ale nawet z moim zerowym doświadczeniem natknąłem się na kilka sytuacji, w których usłyszałem "ta rasa ma problem z XYZ". Z reguły były to chroniczne choroby. Które nasiliły się, przez pogoń za wzorcem.
Więc jeśli empiryczne doświadczenia wykażą, ze wzorzec jest zły, co się zdarza - co wtedy?

Skoro to nie tylko kwestia jakiejś
  • Odpowiedz
@NoMercyIncluded kundelki też mają choroby, po prostu bardziej różnorodne, wynikające z ich genów i budowy. U psów rasowych są one jaśniej określone plus psy przeznaczone do rozrodu wielu ras muszą zostać poddane konkretnym badaniom i uzyskać wynik negatywny - większość psów hodowlanych dużych ras musi uzyskać status wolny od dysplazji stawów biodrowych, by uzyskać uprawnienia hodowlane, dobrzy hodowcy zazwyczaj badają swoje psy na wiele dodatkowych chorób które występują w rasie oraz
  • Odpowiedz
fafle zwierzakom nie przeszkadzają


@spookyscaryskeleton: Fafle też predestynują do chorób. U niektórych ras potrafią sie tam rozwijać infekcje i bakterie. :)

W przypadku bernardynów jedyne częstsze powikłania takiej zmiany budowy, jeśli chodzi o chorobowe oczywiście, to są stany zapalne spojówki, uszu, entropium i ektropium (wywinięcie powieki do środka lub na zewnątrz, do środka skutkuje drażnieniem oka rzęsami) oraz ślinienie się. Nie są to poważne zmiany, chociaż entropium musi zostać skorygowane chirurgicznie zazwyczaj
  • Odpowiedz
bo typeczka wybiera najbardziej z najbardziej dziwnych egzemplarzy. Nasze polskie standartowe benki dalej sa " normalne"


@Vittel: Raczej mylisz psy rasowe z wystaw z kundlami, które nie maja rodowodu.
  • Odpowiedz
@GordonL dysplazji nie wymieniłam, bo nie wymieniałam wszystkich chorób, do których są predysponowane bernardyny, ale te, które powstały w związku ze zmianami pokazanymi na zdjęciach - dysplazja ich dotyczy, jak i wielu innych dużych i olbrzymich ras, ale masa ciała była ich charakterystyczną cechą niemal od powstania rasy, o czym wspomnę w poście dotyczącym historii tych psów. Wszystkimi chorobami danych ras nie mam zamiaru się tutaj zajmować ;) jasne, zapraszam do
  • Odpowiedz
Wszystkimi chorobami danych ras nie mam zamiaru się tutaj zajmować ;)


@spookyscaryskeleton: To oczywiste :)

jasne, zapraszam do rozmowy, o ile polemika jest konstruktywna i merytoryczna, to jestem jak najbardziej otwarta :)


@spookyscaryskeleton: Gdybyś robiła berneńczyki albo nowofundlandy i szukała jakiejkolwiek pomocy to jestem chętny. Znam w zasadzie wszystkich hodowców z tych dwóch ras, a sam brałem psy od najlepszych hodowli w Europie (Gemerska Poloma za czasów świetności,
  • Odpowiedz