Wpis z mikrobloga

#wybory ten podział Polski na pół wynika także z tego, że na wschodzie mieszka wielu potomków przesiedleńców. Ci ludzie niestety nie odczuwają wobec Polski takiego sentymentu, nie czują takich więzow z Polską i nie mają takiego poczucia patriotyzmu. Mam znajomych którzy pochodzą z tamtych stron i oni kompletnie mają gdzieś historię Polski, raz nawet kumpel powiedział, że w sumie to on by mógł być Niemcem i lepiej by mu było. Dla mnie to niewyobrażalne powiedzieć coś takiego, ale to są ludzie o takiej mentalności
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kociooka: na wschodzie? Przecież cały prawie (bez Wielkopolski i częściowo Śląska) to właśnie przesiedleńcy. Z korzeniami w najbardziej zacofanej części II RP.
@kociooka: sam jestem z zachodniej Polski i niestety wiele prawdy hest w tym co piszesz. Ludzie zostali wyrwani ze swoich ziem, naturalna tkanka jaką jest rodzina została rozbita, postprotestanckie świątynie nie służą katolickiej zadumie a ponadto wiele osób tutaj to potomkowie ukraińców którzy nie tylko nie żywią miłości do Polski lecz wręcz nienawiść.
I taki obraz ziem odzyskanych- brak gospodarności a w główkach nowoczesność.
@kociooka: na szczęście na zachodzie są też rodziny z bogatą tradycją patriotyczną; opowieści dziadków i pradziadków lepiej kształtowały taką postawę, niż system edukacji. Więc jeśli w jakikolwiek sposób polskość była pielęgnowana na kresach, to po przesiedleniu, które było sytuacją traumatyczną, była spoiwem małych społeczności, próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Przynajmniej tak mi mówili