Wpis z mikrobloga

#b2b #programista15k #programowanie #praca #pracbaza #prawo #bekazpisu #podatki

I takiego wała, nie jesteśmy bezpieczni, bo oficjalnie test przedsiębiorcy wróci pod inną postacią. Etatowcy cieszą się, bo mogą mieć dalej wylane i żyć spokojnie, ludzie na B2B mogą zacząć odkładać hajs na zaległe składki, podatki wraz z odsetkami.

Jeśli dobrze rozumiem to pierwsi do odstrzału będą "samozatrudnieni" korzystający z podatku liniowego 19%, pracujących na warunkach jak na etacie, wystawiających jedną fakturę w miesiącu.

https://www.wykop.pl/link/4927257/nie-bedzie-testu-przedsiebiorcy-ale-rzad-chce-inaczej-weryfikowac/
  • 44
  • Odpowiedz
@szejk_wojak: @Mirkomil: i jeszcze może sobie obniżać kwotę zaliczek na PIT oraz VATu do zapłaty jak kupi coś "na firmę" (rzecz jasna jeśli udowodni w razie kontroli, że jest to mu niezbędne do prowadzenia firmy). No i jest ZUS, którego minimalna kwota jaką musisz co miesiąc płacić jest ustalana w każdym roku, a jak ktoś chce płacić więcej to droga wolna.

Dlaczego pracownik na UOP nie ma możliwości odliczenia chociażby
  • Odpowiedz
placi ale za male :D


@Mirkomil: Przy moich 4k netto na UOP jdg pozwoliło choćby myśleć o europejskim poziomie życia kiedyś tam w przyszłości. Wepchnięcie na UOP oznacza powrót do życia od 1 do 1, wertowanie otomoto z zalożonym filtrem na rok produkcji "do 2010" i ogólne polackie biedowanie. Ręce mi opadają jak o tym pomyślę.
  • Odpowiedz
a propos odliczania kosztów transportu do pracy. Jeśli masz imienny bilet miesięczny na komunikację miejską, a koszt roczny biletu przekracza ryczałtowe koszty uzyskania przychodu dla UoP to możesz jak wpisać na zeznaniu wyższe koszty uzyskania przychodu o równowartości tych biletów. Tylko potem bilety musisz trzymać w razie kontroli podatkowej.


@matwes: A nieee no to spoko. Rozumiem, że samochody nie są dla robactwa tylko dla panów i władców, reszta ma się tłuc
  • Odpowiedz
@szejk_wojak wiem że to trochę słabe pocieszenie ale zawsze można każdy problem w korzyść przekuć. Rozwiń dzialalnosc, zatrudnij kogoś do pomocy, weź więcej klientów, będziesz zarabiał więcej i nie miał problemów z ich testami przedsiębiorcy.
  • Odpowiedz
@szejk_wojak: Ty trochę źle rozumujesz. Duża część osób pracuje tak naprawdę na etacie, tylko wystawia co miesiąc fakturę. To, że nazywa się to b2b nie oznacza, że nie jest etatem. Jeżeli wykonujesz pracę na sprzęcie pracodawcy, pod jego kierownictwem (czyli on ma jirę i daje Ci taski) i w godzinach, które on wyznacza (np. nienormowany czas pracy ale z core hours to też jest wyznaczony czas) to jest to etat. Tak
  • Odpowiedz
@szejk_wojak nie chodzi o traktowanie jak polmozgi, nie daj sobie wmówić że to dla czyjegoś "dobra", bo sobie "krzywdę na działalności zrobisz". To chodzi zawsze tylko i wyłącznie o kasę. Jakby jdg była wyżej opodatkowana to nikt by nie gadał żeby zabraniać chętnym tego rodzaju rozliczenia
  • Odpowiedz
@yggdrasil: tak, wiem co mówi prawo. Dobrze jednak wiesz, że tu nie chodzi o żaden "szacunek do prawa" czy "troskę o pracownika" bo specjaliści żadnej troski nie potrzebują. Dobrze również wiesz, że UOP oznacza rabunek połowy wynagrodzenia.

Więc mi nie #!$%@? tutaj. Przypomnieli sobie o tym teraz, bo im po prostu kasy zabrakło. Oni srają na dobro pracownika, interesują ich tylko jego dobra ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
specjaliści żadnej troski nie potrzebują


@szejk_wojak: kilka lat temu pół call center Cyfrowego Polsatu to byli przedsiębiorcy i to współpracujący z jakąś spółką z Luksemburga która świadczyła usługi na rzecz CP - faktycznie specjaliści xd
  • Odpowiedz
@matwes: Nie wyobrażam sobie pracować na etacie, #!$%@? się z tymi wszystkimi obowiązkowymi szkoleniami BHP, kodeksem pracy, trudnościami w rozwiązywaniu umowy, na etacie nawet praca zdalna jest problemem.

Dla mnie JDG to przede wszystkim o wiele większa swoboda oraz świadomość. Pracując na etacie nie miałem pojęcia o tym ile podatków płacę bo po co się tym interesować skoro nigdy na koncie tego nie widzę.

Mając i tak założoną działalność łatwiej o
  • Odpowiedz
kilka lat temu pół call center Cyfrowego Polsatu to byli przedsiębiorcy i to współpracujący z jakąś spółką z Luksemburga która świadczyła usługi na rzecz CP - faktycznie specjaliści xd


@Ogar_Ogar: Dlatego niech będize wybór - albo parasol ochronny i mniejsza kasa albo brak parasola i większe zarobki. Dlaczego wszystkich wrzucać do jednego wora?
  • Odpowiedz
Pracuję na etacie bo udało mi się załatwić jeden duży kontrakt zamiast kilku małych?


@Soothsayer: Tak. Jeżeli pracujesz w godzinach w których chce pracodawca, jeżeli pracodawca daje Ci taski i sprzęt to pracujesz dla niego na etacie. :)
Ja też kiedyś tak pracowałem przez całe 3 miesiące. Teraz mam swój produkt i kilku klientów, którzy nie dają mi sprzętu więc ten cały test przedsiębiorcy mnie nie obchodzi, bo z łatwością go
  • Odpowiedz
Ja też kiedyś tak pracowałem przez całe 3 miesiące. Teraz mam swój produkt i kilku klientów, którzy nie dają mi sprzętu więc ten cały test przedsiębiorcy mnie nie obchodzi, bo z łatwością go zdam. :)


@yggdrasil: Czyli sam jesteś przykładem, że z jdg może rozkwitnąć biznes z prawdziwego zdarzenia ale Ty już sie dochapałeś więc masz #!$%@? i przeprowadzasz krucjatę przeciwko jdg. Masz rację, #!$%@?ć innych ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
Tak. Jeżeli pracujesz w godzinach w których chce pracodawca, jeżeli pracodawca daje Ci taski i sprzęt to pracujesz dla niego na etacie. :)

Ja też kiedyś tak pracowałem przez całe 3 miesiące. Teraz mam swój produkt i kilku klientów, którzy nie dają mi sprzętu więc ten cały test przedsiębiorcy mnie nie obchodzi, bo z łatwością go zdam. :)


@yggdrasil: Moim produktem jest usługa i świadczę ją dla jednego podmiotu przez x
  • Odpowiedz
@szejk_wojak: nie przeprowadzam krucjaty przeciwko nikomu. Sam uważam, że podatki, które płacimy w Polsce są marnotrawione, nawet jeżeli one są niskie. Bo nie oszukujmy się, 19% to śmiesznie mało. :)
Chociaż z drugiej strony jak pracowałem na etacie to miałem uop...
  • Odpowiedz
Jeżeli pracujesz w godzinach w których chce pracodawca, jeżeli pracodawca daje Ci taski i sprzęt to pracujesz dla niego na etacie. :)


@yggdrasil: Przy takiej definicji etatu to nawet osobę która przychodzi raz w tygodniu posprzątać mieszkanie trzeba by zatrudniać na jakąś część etatu.

Teraz mam swój produkt i kilku klientów


@yggdrasil: A jak z kilku klientów zrobi się jeden bo reszta zrezygnuje to nagle przestaniesz być przedsiębiorcą?
  • Odpowiedz