Wpis z mikrobloga

Wołam cię, ponieważ zaplusowałeś ten wpis - https://www.wykop.pl/wpis/39068547/27-lutego-jade-do-osrodka-medytacyjnego-technika-v/

Zgodnie z obietnicą napisałem wpis odnośnie mojego pobytu w ośrodku medytacyjnym w Dziadowicach, gdzie odbyłem 10 dniowy kurs celem, którego była nauka techniki medytacyjnej Vipassana. Jest to jednakowa technika jak ta, której użył Buddha w swojej drodze do oświecenia.

Miałem pewien dylemat w jaki sposób podejść do tego zadania. Inni uczestnicy kursu byli wdzięczni sami sobie, że nie wiedzieli zbyt dużo przed trafieniem do ośrodka i mogli na bieżąco doświadczać każdego dnia bez żadnych konkretnych oczekiwań. Obiecałem jednak, że wpis stworzę więc słowa dotrzymuję, ale jednocześnie zaznaczam, że mądrą decyzją dla osób, które chcą tam jechać może być nie czytanie go wcale. Jeśli jednak nie będziecie w stanie powstrzymać ciekawości to dla balansu zapoznajcie się też z punktami widzenia innych uczestników, które znajdziecie w google czy na youtubie.

Wpis umieszczam na pokazywarce z takiego powodu, że jest on bardzo długi i ciężko było mi wyhamować jak już się rozpędziłem oraz chcę mieć możliwość późniejszej edycji drobnych rzeczy albo dopisania czegoś gdy sobie to przypomnę. Część znajomych napisała, że ten link nie działa więc umieszczam też mirror, tekst w mirrorze jest trochę niewygodny do czytania więc polecam sobie go przekopiować gdzieś indziej.

Bardzo proszę także o zostawienia tutaj plusa, trochę się nad tym napracowałem a to pozwoli na zauważenie wpisu pozostałym użytkownikom i może zwiększy świadomość ludzi na temat kursu i samej medytacji.

Pod spodem można zadawać pytania na które odpowiem w wolnej chwili. Dzisiaj przez kilka godzin wieczorem i jutro po południu się tym zajmę. Musicie brać pod uwagę, że nie było mnie sporo czasu i mam nadległości do nadrobienia i sprawy do załatwienia.

Jednym z nich na pewno będzie "czym jest medytacja i od czego zacząć" i o inne podstawy. Proszę przed zadaniem takich pytań o oglądnięcie tego filmiku - https://www.youtube.com/watch?v=N5_oahFw5Ww

Link do wpisu - https://pokazywarka.pl/wqhspp/
Mirror - https://textuploader.com/15jtk

#medytacja #vipassana #rozwojosobisty #mindfulness #ciekawostki
jegertilbake - Wołam cię, ponieważ zaplusowałeś ten wpis - https://www.wykop.pl/wpis/...

źródło: comment_o2tsI5zGjrNswpB6NhsXI4SzT4zonE77.jpg

Pobierz
  • 218
@raj: Ale Ty piszesz o takiej medytacji na zasadzie sztuka dla sztuki, a z tego co rozumiem @jegertilbake chcialby uczyc medytacji uzytkowej.
Owszem zgadzam sie ze nauczyciel musi posiadac wiedze, ale nie udawajmy ze robienie „Danów” w jakiejs szkole dla karate-joginów to jedyna droga.
@entombed: Nie wiem, podejme decyzje za 4 dni zgodnie z tym co postanowilem. Albo wplace tyle co wynioslo moje zuzycie energii, wody i oplaty za jedzenie albo cos dorzuce do tego.

@ImperiumCienia: Jesli wbijesz rowno z momentem otwarcia rejestracji to spokojnie powinienes byc w stanie sie zapisac. Dla facetow miejsca rozchodza sie troche wolniej niz dla kobiet.
@loczyn: Medytacja, której ja bym chciał uczyć jest formą medytacji, której celem nie jest oświecenie tylko ułatwienie sobie życia, lepsze zrozumienie siebie i swoich emocji oraz szybsze i prostsze zdobywanie postawionych celów. To jest praktyka, która wpływa i przenosi się szybko na wszystkie dziedziny życia, porównałbym do lvlowania swojej postaci w jakiejś grze ( ͡º ͜ʖ͡º) Jak ktoś z czasem zechce głębiej schodzić i badać temat
@jegertilbake:

Siedząc przy stole słyszałem wszystkich gości w restauracji i to co dzieje się w kuchni.


ten efekt już chyba trochę zanika?

Wszystkie mechanizmy obronne i maski jakie zwykle zakładamy zostały w tym momencie zdjęte.


czujesz że to też trochę wraca? u innych widzisz wyraźniej noszenie masek?
@spere: To pierwsze czyli problemy z izolacją odpowiednich bodźców utrzymywało się z 2 dni, jak np. z kimś gadałem i jadłem jednocześnie to jedzenie pobudzało tyle zmysłów, że ciężko było się skupić i na nim i na rozmowie.

Tak, czuję że to trochę wraca, ale pracowałem sporo czasu nad swoją szczerością i otwartością i uważam, że moje mechanizmy obronne zostały już wcześniej mocno osłabione. Natomiast teraz rozmawiając z ludźmi mam wrażenie,
@HumbugPL: Były historie z życia Buddhy i jakieś luźne historyjki mające na celu uzmysłowienie jak działa sama praktyka, ale generalnie jest to czysta technika i nie wymagają od ciebie akceptacji żadnych wierzeń. Wystrzegają wręcz przed ślępą wiarą i mówią, że liczy się praktyka a teorie i prawdy głoszone przez buddyzm są dostępne dla każdego i dojdzie się do nich na własną rękę więc nie ma potrzeby akceptowania ich z góry.

Nie
@jegertilbake: No, ale za wstawki z życia Buddy to ja dziękuję xd. Osobiście zdarza mi się odpalić jakąś medytację w necie i dla mnie jest jasne, że nie jest to w żaden sposób niezgodne z religią, ale po prostu średnio bym się czuł. Natomiast zdanie "Czytanie np. Biblii czy Koranu jest jak wpatrywanie się w receptę podczas gdy praktyka jest faktycznym stosowaniem leku i to ona przynosi rezultaty" jest bardzo ważne
@HumbugPL: Te wstawki sa w trakcie wykladu i w ogole nie maja zadnego znaczenia dla samego kursu. Rownie dobrze mozesz wtedy sobie medytowac i tego nie sluchac, jednak jak nie masz bodzcow zewnetrznych to fajnie sobie posluchac dla samej rozrywki.

Uzywalem headspace, ale sami autorzy tych aplikacji zaznaczaja uczciwie, ze do medytacji ich nie potrzebujesz no i te medytacje prowadzone mi pomagaly na poczatku, ale z czasem naturalnie je porzucilem gdy
@gg_jap: Nie mam pojecia, chyba sa jakies ksiegi z tamtych czasow i on glosil swoje nauki, ktore byly dalej przekazywane wiec pewnie na tej podstawie. Nie chce jednak nic wymyslac a to pewnie latwo sprawdzic samemu w google na wlasna reke wiec bym polecal tak zrobic, bo po prostu nie posiadam tej wiedzy.
@jegertilbake: długi wpis, ale przyjemnie się czytało. Bardzo ciekawie opisałeś wszystkie doznania. Niestety u mnie aż takie siedzenie niczym Benjamin Bennett nie wchodzi w rachubę, jednakże medytację rozważam już od jakiegoś czasu, kolega też ją poleca.

Najpierw mam jeszcze książki do przeczytania do ogólnego oczyszczenia myśli (a jest co, bo obecnie to nawet mało mi się chce z ludźmi rozmawiać...) - "Potęga podświadomości oraz "Sztuka życia według stoików", jednakże w kolejce
@jegertilbake: spoko, myslalem ze skoro napisales ze stosowal konkretnie ta technike to gdzies to wyczytales czy cos, bo mi sie osobiscie wydaje to dziwne by ktos wtedy te 2500lat temu koncentrowal sie na tym jaka technika medytacji byla uzyta, zwlaszcza ze bylo to pisanie w jezyku palijskim przeciez, ktorego tlumaczenie teraz w sposob dokladny jest praktycznie niemozliwe

A takie pytanie dodatkowe, brales jakies psychodeliki, ze odkryles taka nature rzeczy i to