Wpis z mikrobloga

Wołam cię, ponieważ zaplusowałeś ten wpis - https://www.wykop.pl/wpis/39068547/27-lutego-jade-do-osrodka-medytacyjnego-technika-v/

Zgodnie z obietnicą napisałem wpis odnośnie mojego pobytu w ośrodku medytacyjnym w Dziadowicach, gdzie odbyłem 10 dniowy kurs celem, którego była nauka techniki medytacyjnej Vipassana. Jest to jednakowa technika jak ta, której użył Buddha w swojej drodze do oświecenia.

Miałem pewien dylemat w jaki sposób podejść do tego zadania. Inni uczestnicy kursu byli wdzięczni sami sobie, że nie wiedzieli zbyt dużo przed trafieniem do ośrodka i mogli na bieżąco doświadczać każdego dnia bez żadnych konkretnych oczekiwań. Obiecałem jednak, że wpis stworzę więc słowa dotrzymuję, ale jednocześnie zaznaczam, że mądrą decyzją dla osób, które chcą tam jechać może być nie czytanie go wcale. Jeśli jednak nie będziecie w stanie powstrzymać ciekawości to dla balansu zapoznajcie się też z punktami widzenia innych uczestników, które znajdziecie w google czy na youtubie.

Wpis umieszczam na pokazywarce z takiego powodu, że jest on bardzo długi i ciężko było mi wyhamować jak już się rozpędziłem oraz chcę mieć możliwość późniejszej edycji drobnych rzeczy albo dopisania czegoś gdy sobie to przypomnę. Część znajomych napisała, że ten link nie działa więc umieszczam też mirror, tekst w mirrorze jest trochę niewygodny do czytania więc polecam sobie go przekopiować gdzieś indziej.

Bardzo proszę także o zostawienia tutaj plusa, trochę się nad tym napracowałem a to pozwoli na zauważenie wpisu pozostałym użytkownikom i może zwiększy świadomość ludzi na temat kursu i samej medytacji.

Pod spodem można zadawać pytania na które odpowiem w wolnej chwili. Dzisiaj przez kilka godzin wieczorem i jutro po południu się tym zajmę. Musicie brać pod uwagę, że nie było mnie sporo czasu i mam nadległości do nadrobienia i sprawy do załatwienia.

Jednym z nich na pewno będzie "czym jest medytacja i od czego zacząć" i o inne podstawy. Proszę przed zadaniem takich pytań o oglądnięcie tego filmiku - https://www.youtube.com/watch?v=N5_oahFw5Ww

Link do wpisu - https://pokazywarka.pl/wqhspp/
Mirror - https://textuploader.com/15jtk

#medytacja #vipassana #rozwojosobisty #mindfulness #ciekawostki
jegertilbake - Wołam cię, ponieważ zaplusowałeś ten wpis - https://www.wykop.pl/wpis/...

źródło: comment_o2tsI5zGjrNswpB6NhsXI4SzT4zonE77.jpg

Pobierz
  • 218
Najpierw mam jeszcze książki do przeczytania do ogólnego oczyszczenia myśli (a jest co, bo obecnie to nawet mało mi się chce z ludźmi rozmawiać...) - "Potęga podświadomości oraz "Sztuka życia według stoików", jednakże w kolejce jest kilka o medytacji od właśnie tego kolegi, m.in.:

- Vipasanna (o której wspominałeś) autorstwa Henepola Gunaratana

- "Umysł Zen początkującego" napisane przez Shunryu Suzuki

- "Buddyzm. Bardzo krótkie wprowadzenie" od Damiena Keowna.

Miałeś styczność z którąś
Na czym właściwie polega medytacja?


@McDermott: "A zatem czym buddyzm jest? Chyba najlepiej go określić jako pewien system, metodę pracy z umysłem, której celem jest usunięcie z umysłu złudzeń i dotarcie do prawdy – o sobie, o życiu, o tym, jak funkcjonuje ten świat. Przy czym jako praktykujący Dharmę jesteśmy przekonani (nie jest to przekonanie wynikające z czczej wiary, lecz potwierdzone doświadczeniami uzyskiwanymi podczas medytacji – w myśl nauczania wynikającego z
@jegertilbake:
To ja ci polecam z całego serca książkę ,,Przebudzenie" Sama Harrisa, który mimo że medytował latami m.in. u Papaji i zażywał pewne rzeczy pozostaje sceptyczny. Jako neurobiolog uważa, że świadomość jest produktem mózgu. Doświadczał stanów jak sam określa ,,transcendencji własnego JA" I faktycznie poleca wszystkim zmianę świadomości ale ,,punktuje" wyciąganie na tej podstawie twierdzeń metafizycznych. (jest on wymieniany w czołówce nowej fali ateizmu)

Jak wiesz słowami nie przekażemy pewnych rzeczy.
W czasie, kiedy ja zaczynałem (przeszło 30 lat temu) nie było tak łatwo "spotkac jakiegoś typka" ;) O medytacji - jak chyba każdy w tamtym czasie - dowiedziałem sie z ksiązek, potem zacząłem chodzić i szukać, gdzie ktos się tym zajmuje, odwiedziłem rózne miejsca i w końcu zostałem w tym, które mi najbardziej odpowiadało. I moim zdaniem to jest właściwe podejście. Jeżeli chce się medytacje traktowac poważnie (a inaczej wg mnie nie
czy medytacją można wpływać na swoje ciało?

Czy można niejako zmusić je do, nie wiem, skrócenia przeziębienia, pozbycia się bólu itp?


@metalowy_pasterz: zmuszanie ciała do czegokolwiek to nie tędy droga.
Ale jak się z nim zaprzyjaźnisz, dobrze sie wczujesz w to, co sie w nim dzieje, i ładnie poprosisz ;), to jest to możliwe.
Ale to nie jest tak bardzo istotne. Jeśli choroba nie przeszkadza ci za bardzo w praktyce medytacyjnej,
Medytacja nigdy nie była pomyślana jako środek na poprawę samopoczucia, redukcję stresu itd. itp. To są skutki uboczne wynikające z medytacji, ale trzeba mieć świadomość, że sama medytacja, służy tak naprawdę zupełnie do czego innego. Nie musisz od razu dążyc do oświecenia, ale musisz byc swiadomy faktu, ze to właśnie jest celem medytacji, i akceptować to. Jeżeli się nie akceptuje tego, do czego naprawdę służy medytacja, to lepiej się za nia w
@jegertilbake: jeszcze dodam, że u nas działa w duchu non duality Patrycja Pruchnik kanał na YT Nitya gdzie prowadzi self-i/satsangi.

Podsumowując główny zarzut jest taki: są różne stopnie ,,przebudzenia" ale mówiąc o jakiś głębokich realizacjach o dokopanu się do czystej świadomości tej bezforemnej nie wypowiedzianej w której jest wszystko i nic i na którą można tylko wskazywać nie moża na tej podstawie wysuwać twierdzeń na temat tego co będzie po śmierci
Obiektywnie nie wiadomo czy to miejsce jest słuszne, w sumie już odpowiem - nie. Każdy ma swoje miejsca i dróg do oświecenia jest wiele. Wyróżnię chociaż kilka: buddyjska, hinduska, zen, zachodnia wariacja buddyzmu, chrześcijaństwo, islam itd.


@loczyn: Ale ja absolutnie nie twierdzę że zen jest drogą dla każdego. W 100% sie zgadzam z tym co napisałeś - kazdy ma swoją drogę. Właśnie dlatego jest ich wiele róznych :).
Byc może źle
no to co mindfulness


@loczyn: No to właśnie wrzuciłem ci cytat, który dokładnie dotyczy mindfulness.
Z mindfulness jest właśnie ten problem, że jest to technika wzięta z buddyzmu oderwana od podstaw, na których się opiera.
W efekcie często potrafi zadziałać dokładnie przeciwnie do założeń i oczekiwań.

A jeżeli już mówimy o mindfulness jako takim, to żeby zostac dopuszczonym do nauczania mindfulness, trzeba skończyc dosyć długo trwające kursy, na których naprawdę wchodzi
@Wojujacy_Agnostyk: Czytalem ta ksiazke juz, ja wyzej stawiam swoje bezposrednie doswiadczenia niz ksiazki i w sumie po tym retreacie doszedlem do wniosku, ze musze przedlozyc praktyke ponad teorie tez jesli chodzi o poswiecany czas. Zwyczajnie slowa staja sie w pewnym momencie bezuzyteczne i nie sa odpowiednim narzedziem do "operowania" swiadomosci.

No ale jesli chodzi o Sama Harrisa to szanuje typa za jego zrownowazenie i niewzruszony obiektywizm.
@jegertilbake:

Myslisz, ze stosowanie psychodelikow ulatwilo ci dotarcie tak daleko w jakims stopniu czy jedynie pokazalo co jest mozliwe i dalo motywacje?


Nie ułatwiło nic, ale na pewno dało motywacje tym bardziej że to właśnie ten rodzaj medytacji wywołuje najbardziej podobnie do psychodelików zmiany w EEG (podwyższoną moc i spójność gamma) tu ciekawe efekty jakie wywołuje DMT i 5-MeO-DMT.

Jakbys opisal doswiadczenie po 5 meo dmt i do ktorego etapu z
@well_being podzielę się fajna historyjka. Dwóch gości jest w oszklonym wieżowcu jeden pierwszy raz widzi szybę i patrzy się przez nią na to co za oknem. Drugi mu mówi: ej wiesz co szyby możesz użyć jak lustra i się w nim przejrzeć. Gość niestety nie potrafi zmienić perspektywy za bardzo porywają go zmnieniające się na zewnątrz obrazy. CAŁKIEM DOBRE PORÓWNANIE ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ps to tak bez
@mar-v-son: Ciezko mi powiedziec, mysle ze medytacja raczej wymaga pewnego stopnia samodyscypliny, zeby wprowadzic ja w nawyk. Natomiast jak zaczyna przynosic efekty i stajesz sie bardziej swiadomy to jednoczesnie zauwazasz, ze marnowanie czasu sprawia, ze twoje zycie jest gorsze i masz wewnetrzna chec to zmienic. Jako taki przyklad to te praktyki minfdulness sa stosowane przy leczeniu palenia i polega to na tym, ze palacz po prostu skupia uwage na paleniu i
ten rodzaj medytacji wywołuje najbardziej podobnie do psychodelików zmiany w EEG


@well_being: Ten rodzaj czyli co dokladnie? Jak wyglada twoja obecna praktyka?

Obczailem tego typka i jego strone i wyglada to bardzo interesujaco. Po tym trailerze sie czulem troche jak ogladajac Black Mirror. Ciekawe jest, ze naukowcy sie za to zabieraja na powaznie i mozliwe, ze doczekamy sie kiedys szczepionek z oswieceniem czy tabletek zwiekszajacych swiadomosc w aptece ( ͡º