Wpis z mikrobloga

7 marca 1953 komuniści zmienili nazwę Katowic na Stalinogród.
Zmianie nazwy sprzeciwiły się trzy licealistki: Basia Galas, Natalia Piekarska i Zofia Klimonda, które kolportowały w mieście ulotki. Poniosły surowe konsekwencje. Były bite i poniżane. Najstarsza Basia została skazana na 4 lata więzienia, pozostałe - na pobyt w zakładzie poprawczym. Trzy nastolatki, posługując się dziecięcą drukarenką, drukowały ulotki, w których sprzeciwiały się zmianie nazwy miasta, a na murach kredą i farbą pisały: "Precz ze Stalinogrodem", "Komuna to zaraza", "Śmierć komunie"

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#historiajednejfotografii #historia #ciekawostkihistoryczne #komunizm #rosja #katowice
Zwiadowca_Historii - 7 marca 1953 komuniści zmienili nazwę Katowic na Stalinogród.
Z...

źródło: comment_x9gkRhSNwnsCYK54Oniw1Y7jeZ5SskB3.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Daleth2202 troszkę przytrollowałem, co nie zmienia faktu że wszechobecny opór przeciw komunie to mit. To były skomplikowane czasy, takie szufladkowanie, że komuch = zły, a niekomuch = dobry jest zbyt płytkie. I nie można zapominać o zasługach PRL jak odbudowanie kraju i powszechna edukacja.
  • Odpowiedz
  • 1
To jest całkowicie przewidywalne dla waszej grupy. Dziadek mordował, ojciec już tylko kradł, wy możecie wyłącznie pluć jadem. XD


@MiKeyCo przecież od początku wątku i w tym zdaniu jedyna osoba plujaca jadem jesteś tu, chociażby tym zacytowanym zdaniem to potwierdzasz.
Wstyd.
  • Odpowiedz
@stjimmy: Zgaduję, że głosujesz na "solidarnościową", "prawicową" partię, która startuje w koalicji z oficjalnie postkomunistycznym SLD? To samo Urban, to co, że kiedyś główny propagandysta i był trochę bardziej szkodliwy niż Piotrowicz, ale teraz jest fajny i śmieszne filmiki na YouTube robi?
  • Odpowiedz
przecież od początku wątku i w tym zdaniu jedyna osoba plujaca jadem jesteś tu, chociażby tym zacytowanym zdaniem to potwierdzasz.

Wstyd.


@sledz: Przedstawiasz typowe post-komunistyczne zaklinanie rzeczywistości i odwracanie pojęć. Wg. twojej poronionej logiki:
- wspominanie o potomkach komunistów to plucie jadem,
- zaś jeden z przykładowych potomków komuchów wyzywający oponentów od foliarzy i wulgarnie zwracający się ("nie zesraj się") to pewnie oaza kultury, jeśli mój komentarz był
  • Odpowiedz
  • 0
@MiKeyCo ok, skoro tak masz.
Ale wyzywanie, albo nawiązywanie do komuchow w każdym wypadku gdy ktoś ma jakieś "ale" do Twojej wypowiedzi i do tego nie znając w ogóle swojego rozmówcy, normalne nie jest.
Niemniej masz do tego prawo.
  • Odpowiedz
@sledz: To teraz się na chwilę skup:
* OT dotyczy komunistów i ich represji,
* mój komentarz dotyczy komunistów i ich propagandy, by represje były przemilczane zaś ofiary ośmieszane.
Łapiesz związek tematyczny? XD

Wtedy przychodzą prostacy i wyzywają od foliarzy albo pomawiają o plucie jadem, bo wspomniano o komunistycznej propagandzie. Przypadkowo jest to zbieżne z wysyłkami komuchów by odwracać od siebie uwagę, odwracać pojęcia, pomawiać przeciwników. Pewnie pszypadeg. Albo po
  • Odpowiedz
  • 0
@MiKeyCo inny wykop przeglądamy widocznie. Akurat co czytam to użytkownicy są raczej na prawo, a już nigdy nie spotkałem się z wychwalaniem komunizmu.
A może też pomijam takie wpisy.
  • Odpowiedz
@sledz: Tak, widocznie inny. Na moim na przykład jakieś popłuczyny po komunistach próbują ośmieszać ofiary represji. A potem bagatelizować zauważanie takiego stanu rzeczy.
  • Odpowiedz
@SzalonyFanMalysza: Jaki dzban XD, pewnie pradziadek pasał krowy, ale dziadek już awansował do komitetu powiatowego partii. zgadłem?

Bo ty nie zgadłeś nic. Jestem inżynierem, kolibrem którego mierżą komunistyczne uwłaszczone porządki. Jak foliarz sobie wymyśliłeś alternatywną rzeczywistość i w nią wierzysz. Nawet mi ciebie nie żal.
  • Odpowiedz
@MiKeyCo moj dziadek to Zyd urodzony w Petersburgu. Smuca mnie ludzie twojego pokroju, plujacy jadem i zyjacy w jakiejs innej rzeczywistosci, gdzie wszystko jest albo biale albo czarne, jak dziecko z autyzmem. Wszedzie widzisz lewactwo i spiski. Wyjdz na spacer to ci sie w glowie troche rozjasni.
  • Odpowiedz
moj dziadek to Zyd urodzony w Petersburgu.


@SzalonyFanMalysza: Logika, Szerloku, logika. Pytałem o pasanie krów i awans do komitetu. A nie miejsce urodzenia. Czyli jednak żydokomuna, tak?! Jaja sobie robiłem z obrońców komunistów a niechcący trafiłem takiego rodzynka. ( )

Kiedyś komitet powiatowy partii, teraz komitet obrony demokracji! XD

Mam nadzieję, że dziadziuś albo tatuś chociaż trochę nakładli. Inaczej nie dziwię się, że cię krew
  • Odpowiedz
@sunbathe: To trik erystyczny - argument prawdziwy, ale poza tematem. Z kategorii ocieplania wizerunku komunistów, bo ani my ani oni sami się nie nazywali "realnymi socjalistami" tylko po prostu "komunistami".
  • Odpowiedz