Wpis z mikrobloga

Garść #statystyka o smutnych zarobkach w Polsce!


Mediana = 3035zł NETTO
Oznacza to, że połowa osób w Polsce zarabia poniżej 3035zł. Brane są pod uwagę tylko osoby pracujące i to w firmach powyżej 9 osób. Oznacza to, że realna uwzględniająca bezrobocie i osoby pracujące w mikrofirmach będzie zdecydowanie niższa.

Dominanta = 1808zł NETTO
Oznacza to, że najczęstsza pensja jaką otrzymuje się w Polsce to właśnie 1808zł. Gdybyś miał strzelać ile losowa osoba zarabia w tym momencie, powinieneś powiedzieć 1808zł, żeby mieć największe szanse na trafienie.
.
.
.
Teraz co to oznacza.

PRZYKŁADOWY WARIANT - kawaler w kawalerce z myślą o kupnie mieszkania dwupokojowego w Gdańsku z zarobkami na poziomie mediany w Gdańsku (PRZECIĘTNE CELE W ŻYCIU).
1200 - cena najmu kawalerki
400 - koszty związane z kawalerką
900 - koszty miesięczne życia
Zostaje 500zł oszczędności
Po ponad 4 latach zaoszczędzone na 10% wkładu własnego do mieszkania dwupokojowego
Potem 25 lat spłacania kredytu z ratą 1160zł.
W wieku 50 lat spłacisz kredyt i będziesz w końcu mógł zacząć żyć! ŻYCIE ZACZYNA SIĘ PO PIĘĆDZIESIĄTCE!

OBLICZENIA Z OPISEM:






Janusz Pawlacz, lat 50, nic w życiu nie osiągnął, nigdzie nie był, nic nie widział, nigdy nie żył.


#polska #zarobki #przecietnecelewzyciu #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_aYouTrqV9On9kndAX9KMBvfDYHMov5ta.jpg
  • 278
i to w firmach powyżej 9 osób


@gzres: a czemu nie wziąłeś danych dal wszystkich? Takie też są dostępne, tylko publikowane w większych odstępach czasu. Takie dane jak zaprezentowałeś też nic mi nie mówią, bo nawet nie jest powiedziane ile % pracuje w takich firmach powyżej 9 osób.
Mediana w Niemczech: 1772 EUR / mc (trochę stare dane za 2014 r, przyjmijmy wzrost o 2% rdr wychodzi 1900 EUR / mc)
Wynajem: 500 EUR
Koszt związany z najmem: 300 EUR
Koszty miesięczne życia: 500 EUR
Zostaje 500 - 600 EUR oszczędności. Może i więcej, może nie (nie wolno przeliczać na PLN).

Dlatego najlepiej albo ogarnąć dupę i zarabiać więcej niż najniższa, albo powiększyć gospodarstwo do 2 osób i wtedy większość
@lastro: napisalam chyba w komentarzu wyzej...

u mnie te wydatki to mniej wiecej 600zl na jedzenie, 300 zl na ciuchy (nie zawsze, ale wpisuję sobie to do budzetu gdybym znalazla cos fajnego w sklepie), 150zl na kosmetyki (tez nie zawsze), 200 zl na jedzenie na miescie


A czesc rozchodzi sie tez tak 'o' nie wiem gdzie :>
@gzres: Wpis całkiem spoko ale opiera się moim zdaniem na trochę głupim założeniu że mieszkanie trzeba kupować w dużym mieście. Wiele ludzi z miast typu Gdańsk czy Wawka kupuje mieszkania w mniejszych miejscowościach gdzie po prostu w cenie dwupokojowego mieszkania w stolicy nie dostałbyś nawet piwnicy.
@gzres: dlatego jeżeli ktoś ma możliwość mieszkać na początku z rodzicami to polecam od razu zbierać na wkład własny, a nie głupoty pokroju super auta. Ja na przełomie dobije z budzetem ma wkład własny ok. 40k, a jestem dopiero 21 letnim gównem ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
u mnie te wydatki to mniej wiecej 600zl na jedzenie, 300 zl na ciuchy (nie zawsze, ale wpisuję sobie to do budzetu gdybym znalazla cos fajnego w sklepie), 150zl na kosmetyki (tez nie zawsze), 200 zl na jedzenie na miescie

A czesc rozchodzi sie tez tak 'o' nie wiem gdzie :>


@DzikaMrowka: Czyli to nie ejst okrojna stawka, a po prostu ejsteś rozrzutna/ 300zł na ubrania co miesiac? 600 na zarcie
@MinnieMouse0: o to to. Nie wiem czemu przedstawiają człowieka na dorobku który koniecznie musi mieć auto i koniecznie musi mieszkać sam w kawalerce.
A jak takim zasuherujesz to co ty mówisz to od razu się burzą że jak to tak i co to za życie.
@Asterling: No wydaje mi się, że stolica ma dużo ościennych miast tego typu. W trójmieście jest trochę inaczej :D

@Rouksa: 21 lat i 40k? Studiowałem dziennie, więc w moim przypadku nie było szans, ale szacun!

@korbixon: Zawsze jak ktoś opiera się przeciwko statystykom zarobkowym mówiąc, że ludzie zarabiają dużo więcej podaję przykład z Radomiem - w Polsce 82% osób mieszka w miejscowości mniejszej niż Radom. 40% mieszka na wsi.
@gzres: Podoba mi się to, jak bardzo mirasy stały się agresywnie, gdy rozbiłeś bańkę, w której żyją. Ech...p*lacy xD

Pochodzę z biednej rodziny, w której spośród moich wszystkich dziadków, rodzeństw moich rodziców(8 osób) i ich pracujących dzieci (12 osób), najlepiej zarabiającą osobą jest moja mama zarabiającą 3500.
Zauważyłem, że osoby zarabiające dużo nie są wstanie przyjąć do wiadomości, że jednak olbrzymią cześć społeczeństwa bieduje. Z drugiej strony ludzie ubodzy, jak moja
Tylko przegryw zyciowy pozwoli sobie na to, aby pracodawca placil mu 1800zl miesiecznie. Ludzie nie są tępi do skraju mozliwosci. Jest setki kursów które mozna zrobic za friko, a powiem więcej - jeszcze Ci za nie zapłacą. Pierwszy lepszy przykład, kurs CNC sponsorowany z UE, trwa 3 miesiące, dostajesz zwrot za bilety, posiek + stypendium w wysokosci 900zł miesięcznie, po takim kursie, który trwa tyle godzin, juz podczas jego trwania zgłaszają sie
@Spring_is_coming: Osoby, które byłyby wystarczająco dociekliwe lub znają się jakkolwiek na temacie będą wiedziały, że takie dane tworzy w Polsce GUS, a pozostałe osoby i tak by nie sprawdziły źródeł.

Szczególnie łatwo rozpoznać po tym zdaniu:

Brane są pod uwagę tylko osoby pracujące i to w firmach powyżej 9 osób.


Bo to typowa praktyka GUSu, której nikt inny by nie praktykował.

Dominanta jest #!$%@? i podana jako ciekawostka, mediana to dana,
@lastro:

Czyli to nie ejst okrojna stawka, a po prostu ejsteś rozrzutna/ 300zł na ubrania co miesiac? 600 na zarcie będąc kobieta z niższym zapotrzebowaniem, niż chłop. No i ta reszta ktora nie wiesz gdzie sie podziewa


Napisalam, ze nie zawsze tyle wydaje ale mam taka sumę na uwadze co miesiac. I 'reszta ktora nie wiem gdzie sie podziewa' nie jest dla mnie problemem o ile nie jest to tysiac a
@gzres: Mogę się założyć o kostkę masła w niedzielne popołudnie, że podobne wyliczenia jesteś w stanie zrobić dla 90% krajów w Europie, pomijając takie oczywistości jak Liechtenstein, który zamieszkuje mniej osób niż takie Świnoujście i zdecydowana większość mieszkańców to ludzie wykształceni, często pracujący w sektorze bankowości.