Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #bootcamp Siemanko! Jako że zaczynam przebranżowienie się na programistę Javy, chcicałbym uzyskać od was informacje na temat kilku technologii.

Czy ktoś byłby skłonny wyjaśnić mi w prostych słowach następujące terminy:
- Docker
- ORM
- Beans
- Dżejson

Starałem się poczytać sam, ale dość ciężko mi to zrozumieć. Wydaje mi się że rozumiem tego dzejsona, że chodzi o konwersje kodu Java do Javascript, ale tego też nie jestem pewny.
  • 17
  • Odpowiedz
Doker to robotnik portowy, Beans to po angielsku fasolka, takie duże, jadalne nasiona. Dżejson to jeden z Power Rangersów chyba.

Dobra zarzutka, taka nie za oczywista ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@adept_programowanie: Nie, mamie i tacie ufam dużo bardziej niż zielonce mającej konto od 26 minut i piszącej dziwne rzeczy takie jak:

Wydaje mi się że rozumiem tego dzejsona, że chodzi o konwersje kodu Java do Javascript, ale tego też nie jestem pewny.
  • Odpowiedz
@adept_programowanie:
Docker - służy do tworzenia kontenerów i wirtualizacji, ułatwia tworzenie maszyn wirtualnych i zarządzania nimi.
ORM - mapowanie obiektowo relacyjne. Ułatwia "zamianę" tabel z bazy na obiekty i odwrotnie (patrz Hibernate w Javie).
Beans - tu zależy, czy mówimy o klasycznych, czy tych Springowych, w skrócie jest to wydzielony kod biznesowy (np. jakaś klasa)
JSON - niezależny format wymiany danych, alternatywa dla XML (w sumie teraz używa się głównie JSONa)
  • Odpowiedz
@yggdrasil: wiem, ale zamiast zrzędzić możesz spróbować w kilku prostych słowach wytłumaczyć nowicjuszowi po co jest konteneryzacja, uruchamianie procesów i środowisk uruchomieniowych na osobnych kontenerach, a także czym się to różni od klasycznej wirtualizacji. I wytłumaczyć to tak, by to szybko zrozumiał. Mi się nie chciało z racji przygotowań na imprezę, a szkoda bo straciłbym mniej czasu niż na tłumaczenie się teraz przed kimś, kto nawet nie próbował tego wyjaśnić lepiej
  • Odpowiedz