Wpis z mikrobloga

Dzisiaj przenosimy się na pogranicze starożytności i średniowiecza, czyli do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.

Upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego to dla historyków moment przełomowy, wyznaczający wstępną fazę nowej epoki – średniowiecza. Niewątpliwie na kryzys imperium złożyło się wiele czynników, jednakże szczegółowej analizie warto poddać jeden z nich – wzajemne wpływy Romanii i Barbaricum. Wystarczy przypomnieć sobie serię komiksowych przygód, znanych wszystkim, Asterixa i Obelixa, by zauważyć, że Rzymianie przedstawiani są jako ci, którzy niezbyt dobrze radzą sobie z jedną małą wioską Galów. Jakie były jednak fakty? W jaki sposób doszło do wzrostu potęgi plemion barbarzyńskich? Jakie relacje rzeczywiście istniały między Rzymianami, a barbarzyńcami i jak wpłynęły one na rozkład wielkiej kultury starożytnej oraz kształtowanie się wczesnośredniowiecznych struktur?

Link do znaleziska - Rzymianie i Barbarzyńcy w IV i V w. na terenach Cesarstwa Zachodniorzymskiego


Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #antyk #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #wojsko #zwyczaje #rzym #militaria #dyplomacja #antycznyrzym #starozytnosc #nauka #wojna #prawo #polityka #europa #swiat #zainteresowania
sropo - Dzisiaj przenosimy się na pogranicze starożytności i średniowiecza, czyli do ...

źródło: comment_gkA6lFEWMxXlBicFkxg6T3OX0cBvnYs5.jpg

Pobierz
  • 45
to dla historyków moment przełomowy


@sropo: gwoli ścisłości to moment przełomowy głównie dla autorów podręczników do historii. Dla mediewistów szczególnie przełomowy nie jest. Bardziej traktowany epizod i to w trwającej od dawna rywalizacji/koegzystencji Cesarstwa z plemionami, które zaczęły zapuszczać się za limes w trakcie wędrówek ludów. Chociaż wymowa symboliczna wydarzenia jest dość nośna :)
@michelney: Dzięki za zawołanie, załkałem byłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Szczerze mówiąc nie chciało mi się przeczytać całego tekstu, doszedłem tylko do momentu Daków jako Słowian proweniencji trackiej i w danym momencie uznałem, że na dzisiaj wystarczy. Dalej jak mniemam równie ciekawie? Przestałem czytać daną serię artykułów od tekstu, gdzie autor porównywał bitwy pod Borodino i Verdun, ostatecznie dochodząc do konkluzji, że nie da się w nich