Wpis z mikrobloga

Exit Tax
Wprowadzenie tzw. exit tax jest częścią przyjętej przez Sejm nowelizacji pakietu ustaw podatkowych. Exit tax, czyli 'podatek od wyprowadzki' ma być pobierany od firm i osób fizycznych, które przenoszą 'swoją rezydencję podatkową' albo część majątku za granicę.

Chodzi o to, że jeśli wskutek tej decyzji Polska traciłaby możliwość opodatkowania dochodu z takiej sprzedaży, to firma albo osoba fizyczna musiałaby zapłacić właśnie podatek od aktualnej (często potencjalnej) wartości tego dochodu.

Uchwalony przez Sejm projekt zakłada, że firma chcąca przenieść się za granicę zapłaciłaby 19 proc. wartości, a osoba fizyczna, rozliczająca się według PIT, 3 proc. (gdy nie ustala się wartości podatkowej składnika majątku) lub 19 proc. aktywów powyżej 4 mln zł.

http://next.gazeta.pl/next/56,151003,24084216,gdy-ogladales-lige-mistrzow-i-sledziles-strajk-w-lot-sejm-przyjal.html#s=BoxOpMT

#podatki #gospodarka #polska #polityka
Pobierz
źródło: comment_rKgl4UuSnxtFu6Es9b1wLxcARpQ5gZ6m.jpg
  • 105
czyli nie mogę sobie już założyć firmy zagranicą i korzystać z ulg bo i tak mi dojebią tutaj?


@masterix: wg. projektu miało być coś takiego, a jak będzie nie wiem:

Jednocześnie jest dodatkowy warunek - taka osoba musi być przez okres pięciu lat polskim rezydentem podatkowym. Okresy krótsze nie będą brane pod uwagę. Czyli jeśli np. obcokrajowiec pracował w Polsce przez trzy lata, to przy wyprowadzce nie dotknie go projektowany podatek.
@Marek1991: Jeżeli prowadzę firmę zagranicą, która ma tam rezydencję to obowiązywała do tej pory "ustawa" o braku podwójnego opodatkowania. Zarobki z zagranicy są tam opodatkowane więc w PL podwyższają dochód całkowity, ale nie nalicza się od nich podatku. I to jest normalna sprawa - w PL chcę płacić podatki, z zarobków w PL, a zagranicą te z zarobków zagranicą.
@powl: To wtedy bym nie mógł płacić podatków w PL. Mam dochody z pracy zagranicą i skoro spółka tam ma rezydencję to tam powinna płacić podatki wg mnie. Z tego co kojarzę to ludzie pracujący w UE ubiegają się potem o zwroty nadpłaty, więc te podatki były tam opłacone chyba - tak?

@Marek1991: z tego, co wiem to dlatego, że, wyprowadzają "dochód" przez umowy licencyjne, które stanowią koszt
@Tasde: Tylko, że nikt poza komuchami z Polski nie myślał o rozszerzeniu tego na osoby fizyczne... I inne kraje się tak nie śpieszą z tymi przepisami, a komuchom jak tylko przyszła okazja do wytarcia sobie złodziejskiej mordy dyrektywą unijną to ustawa była pewnie gotowa dwa dni później żeby #!$%@?ć jak najszybciej i mieć na brajanki z 500+. Tym nie mniej w UE nadal powinien obowiązywać wolny przepływ mienia i kapitału, zaś
@Khaine to jest inna kwestia, walka z bogactwem mocno. Ale ja mówię o tych co narzekają na sam przepis z firmą który będzie obowiązywać wszędzie i polska też się nie spieszyla z nim
Tylko, że nikt poza komuchami z Polski nie myślał o rozszerzeniu tego na osoby fizyczne... I inne kraje się tak nie śpieszą z tymi przepisami, a komuchom jak tylko przyszła okazja do wytarcia sobie złodziejskiej mordy dyrektywą unijną to ustawa była pewnie gotowa dwa dni później żeby #!$%@?ć jak najsz


@Khaine: weź wytrzyj biurko ze śliny.
@Khaine pomysl dla kogo ten podatek. Firmy przenosza sie wewnatrz Unii z Niemiec czy Francji na wschod czy odwrotnie. Jak jest jakas firma co chce przeniesc produkcje na x lat do PL, Rumuni czy Bulgarii to to robi. Teraz bedzie musiala zaplacic podatek przy przenoszeniu i ewentualnie przy powrocie wiec sie dwa razy zastanowi czy zostac w DE.
Jak zwykle Niemcy wydymaly wschodnia europe gdzie sa mniejsze koszty pracy i tyle. A
@Taidonk: Dlatego Exit Tax powinien dotyczyć krajów poza UE (rajów podatkowych z podatkami 0.5% czy coś). Natomiast w UE wszystkie kraje mają raczej podobne podatki, wręcz w Polsce są niższe niż na zachodzie. Że już nie wspomnę o grabieży majątku osób prywatnych, bo to jest ZSRR na pełnej #!$%@?.