Wpis z mikrobloga

Wpisy mirków z Pekinu i Wietnamu zmobilizowały mnie, więc i ja coś napiszę.
Dzisiaj będzie trochę o transporcie na chińskiej wsi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Metro
No to od samego początku. Bramki ze skanerami jak na lotnisku i 3-5 ochroniarzy przy każdym wejściu. Każdy bagaż jest skanowany. Wodę czy co tam każdy ma trzeba wyciągnąć i napić się przy ochroniarzach, jeśli akurat nie chcesz otwierać to cyk na skaner i sprawdzają co to jest. Ciekawe jak jest z browarami czy wódą, bo jeśli podobnie to muszę zapytać @Damianowski i spróbuję przewieźć trochę browarów metrem, jak każą otwierać każdego to spoko xD
Kupiłeś zajebisty dezodorant w chińskim rossmanie za 35zł? no fajnie ale do metra go nie wniesiesz bo łatwpolany i każą Ci wyrzucić xD
Jak już zejdziesz na peron to czeka tam na Ciebie kobieta z megafonem, która drze #!$%@?, pewnie mówi o tym, żeby nie wsiadać i nie wysiadać po sygnale oraz żeby nie wpaść pod metro. Dodatkowo co 10m stoją ochroniarze z długimi kijami i odganiają ludzi, którzy próbują wsiadać czy wysiadać z metra na ostatnią chwilę. Bo wygląda to trochę inaczej niż u nas w W A R S Z A W I E xD xD
Mieszkam na ostatniej stacji metra no i powiem wam, że czasami jest ciężko usiąść bo wydaje mi się, że chińczyki jeżdżą w kółko. Ale serio śpią i jeżdżą. Zazwyczaj pół wagonu śpi a drugie pół ogląda seriale na telefonach. Gdy mają wysiadać to czekają aż drzwi się otworzą i połowa ludzi wsiądzie, wtedy akurat się podnoszą i wychodzą krzycząc na siebie wzajemnie xD Czasami zatrzymuje ich facet z kijem i wysiadają stację później, jeśli oczywiście znowu się nie zagapią xD
Jeśli dla Chińczyka coś jest skomplikowane to pomoże mu w tym 10 osób z obsługi

Autobus
Dużo kierowców (kierownic też xD xD bo dużo kobiet jeździ) po tym jak Chiny stały się demokratyczne he he, porzuciło swoje furmanki z ziemniakami i zaczęli wozić ludzi. Wygląda to tak, że jak autobus hamuje to wszyscy lecą do przodu a jak rusza to do tyłu xD Przykładowa sytuacja. Autobus jedzie po buspasie najszybciej jak się da. Widzi czerowne światło, kierowca zwalnia jak widzi, że nie ma szans żeby światło się zmieniło po czym zatrzymuje się zazwyczaj na środku skrzyżowania xD Przystanek 100m za światłami, dla kierowcy to wyścig F1, rusza jak #!$%@? po czym znowu hamuje na styk na przystanku. I tak się jeździ autobusami
To teraz jeszcze przystanki, które możemy podzielić na 2 typy
1- Wiata, z przeszklonymi drzwiami, które otwierają się razem z drzwiami autubus. Kobieta w kanciapie, która siedzi i krzyczy przez megafon, że jedzie autobus i żeby się nie #!$%@?ć, gdyby akurat przeszklone drzwi nie zadziałały.
Ochroniarz, zazwyczaj 90 letni chińczyk, z herbatą w termosie i krzyżówkami. Czekam aż zobaczę kiedyś ochroniarza z kroplówką bo mniej więcej tak wygląda ich średnia wieku xD xD
Pani sprzątająca przystanek. Jak akurat na przystanku jest względny porządek wbija do autobusu i myje go mopem pomiędzy ludźmi, po czym wysiada na następnym i wraca na przystanek macierzysty robiąc to samo xD xD
Każdy przystanek 3 osoby, no i każdy ma pracę i jest zadowolony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2-gdziekolwiek. Środek skrzyżowania, pobocze, czerwone światło. Po prostu autubus staje a ty wysiadając modlisz się, żeby Cię akurat nie rozjechał samochód albo skuter xD

Wysiadanie z autubusu/metra. Dla chińczyka nie do pomyślenia jest wyjście z autubusu przepuszczenie wszystkich i wejście ponownie. Będą stali w przejściu krzyczeli na siebie, przepychali się ale żaden się nie ruszy, żeby było wygodniej. Ot taki naród

Skuter
Ostatnio mój ulubiony. Przy każdym wyjściu z metra czekają na Ciebie ludzie na skuterach. Za niewielką opłatą podwiozą Cię wszędzie.
+ Tanio i szybko oraz można palić (chociaż w sumie wszędzie można palić w chinach xD)
- Możesz zginąć bo jedziecie szybko, bez kasku (w chinach chyba nie słyszeli o czymś takim jak kask na motocykl czy skuter) bez świateł, po chodniku, pod prąd, na czerwonym. Generalnie jedziecie do celu jak najkrótszą drogą xD xD
Nie wiem czy wspominałem, ale czerwone światło właściwie nie istnieje, na największysz skrzyowaniach tak, ale generalnie to mało kto na to patrzy i po prostu wszyscy jadą i trąbią. O dziwo większych wypadków brak....

Taxi
Większość wygląda tak jak na załączonym zdjęciu. Może i nie najtaniej ale jako tako. To najlepiej oddaje Taxi w chinach

Uber vel Didi
#!$%@? złoto. Tanio jak w taxi albo i taniej. Nowe samochody, klima, komfort jazdy i cukierki na tylnej kanapie xD
Jeśli akurat nie wybierasz najtańszego samochodu to możesz się przejechać nowym mercem, jaguarem czy mustangiem xD
Kierowcy w garniturach lub koszulach. W tańszej wersji też schludnie i przyjemnie ale zamiast garnituru mają czasami w samochodach chrabąszcze i karmią je marchewkami xD xD Ceny bardzo przyzwoite w każdej z wersji

W poprzedniej werji było dłużej i momentami więcej śmiesznych wstawek np. o śląskim metrze he he ale poprzedni wpis mi się usunął i nie chciało mi się wymyślać drugi raz xD
Jak się w końcu nauczę wołać to zawołam xD

#chiny #pianochiny
  • 39