Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Pytanie do programistów i grafików na umowie o pracę, u których część wynagrodzenia traktowana jest jako opłata za przekazane prawa autorskie do "utworów".:

Jak to jest z L4 i urlopami? Czy to jest normą że pracodawca potrąca np. połowę wynagrodzenia w przypadku nieobecności? Ile wynosi wypłata z zusu w przypadku dłuższego niż miesiąc zwolnienia?

I najważniejsze: nie przeszkadza wam to? Godzicie się na takie praktyki? #hr #umowaoprace #grafika #programista15k #uop #zus
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Duze_piwo: jak kwestia umowy? Jak masz UoP, to albo masz koszta autorskie albo nie. I więcej wyboru nie masz. Że niby co, masz koszta autorskie ale na urlopie masz 100% płacone?
@RolnikSamWdolinie: Oczywiście, że godzimy się na "takie praktyki", gdyż niesie to same korzyści. Po pierwsze wyższa pensja netto z tej samej kwoty brutto, po drugie niższa podstawa do opodatkowania i trudniej wejść w drugi próg podatkowy. Faktycznie w przypadku nieobecności część wynagrodzenia jest tracona, jednak to drobne różnice a nie połowa.

Zobacz np. kalkulator: https://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy
Zakładając pensje 10k brutto bez praw autorskich, netto daje to na rękę 7034zł.
Dodając prawa autorskie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lesny_druh: byłem 13 dni na l4. Mam 50% praw autorskich. Za ten okres wyliczyli mi 50% wynagrodzenia * 80% bo tyle jest wypłacane na l4. Wyszło 40% więc za ten okres. Jakbym był bardziej chorowity to nie wiem za co bym przeżył;p powiem szczerze że nie byłem świadomy że to tak działa. Teraz już będę przygotowany na coś takiego
@RolnikSamWdolinie oki, już doczytalem. Jak jesteś na urlopie to nie można zastosować podwyższenia kosztów związanych z prawami autorskimi czyli będąc miesiąc na urlopie na UoP dostaniesz tyle samo kasy co pracownik będący na zwykłej umowie o pracę.

Przecież to by było szalone jakbyś miał 90% na prawa autorskie i po miesiącu choroby został tylko 8% normalnej wypłaty
@RolnikSamWdolinie ten podpunkt oznacza że jak niedopełnisz formalności związanych z prawami autorskimi to rozlicza Ci cały miesiąc jak na zwykłej umowie o pracy. Masz 50% objęte prawami czyli w takim wypadku zapłacisz mniej więcej o 33% podatku więcej. I tym samym dostaniesz troszkę mniej kasy na konto, nie chce mi się odpalać kalkulatora ale strzelam że będzie to z 5% mniej
@RolnikSamWdolinie: Nie wiem jak z L4, bo nigdy nie byłem na dłuższym, ale za urlopy nie mam nic potrącane i nigdy nie miałem (zarówno w dużych korpo jak i małych firmach), tak samo żaden z moich znajomych.

No i 50% praw autorskich nie oznacza, że powinieneś dostać 50% mniej pensji jakkolwiek by tego nie traktować, tylko jak już, to powinni Ci po prostu większą zaliczkę na podatek dochodowy odprowadzić i byś