Wpis z mikrobloga

@shpyo: Czasem wpadnie trochę kasy za sprzedaż zdjęć (średnio 150-250 zł miesięcznie), ale generalnie nie traktuję astronomii zarobkowo. Musiałbym zarabiać na fotkach kilkanaście razy więcej, żeby wyjść na zero pod względem wydatków sprzętowych.
@kto_ma_potrzymac_dwie_dychy: Porównując do poprzednich teleskopów (Celestron C9.25 i refraktor TS-a) rzuca się w oczy niesamowita dokładność i jakość wykonania - od razu czuć, że trzymamy sprzęt z wyższej półki. Focuser chodzi bez żadnych luzów i jest tak precyzyjny, że do ustawienia ostrości nie trzeba nawet mikroruchów. Teleskop przetrwał 9000 kilometrów drogi z idealną kolimacją. Pomimo tego wyposażenie Epsilona jest dość skromne. Tuba nie ma nawet mocowania na guider albo lunetkę szukacza.
@namrab: Wielkie dzięki. Do prowadzenia się już przekonałem, Twoja też w tym zasługa. Kupię ZWO, lapek jest więc PHD sobie potestuję, tylko zastanawiam się czy warto kupić dedykowaną lunetkę, skoro mam obiektywy o podobnych ogniskowych? Focić będę na ogniskowych 150-600mm, z tego co się dowiedziałem lunetka powinna mieć ogniskową ok 1/3 tej docelowej. Wczoraj zrobiłem 240 klatek M31 z czasem 30 sek przy 300mm. Nie są poruszone, ale klatki są rozjechane
@kto_ma_potrzymac_dwie_dychy: Można jak najbardziej zamocować kamerkę guidowania do obiektywu, ale:
- w przypadku Nikonów bez wewnętrznej regulacji apertury obiektywy są domyślnie maksymalnie domknięte (trzeba podważyć "ząbek" z tyłu obiektywu, żeby temu zapobiec,
- lunetka jest lżejsza, niż obiektyw,
- masz pomysł na zamontowanie obiektywu? Adapter z Nikona na gwint kamerki oraz druga głowica do wycelowania guidera dokładnie w to samo miejsce na niebie to również wydatki
@Spring_is_coming: Myślę, że będzie, chociaż nie sprawdzałem pozycji i jasności komety w weekend.
Cła na towary z Japonii nie będzie, ale to tylko kilka procent ceny netto produktu (na teleskopy 4,2%, w moim przypadku wyszło 360 zł). VAT zostaje. Na dobrą sprawę mógłbym polecieć do Japonii i wrócić z teleskopem w podręcznym, koszt by wyszedł taki sam ( ͡ ͜ʖ ͡)