Wpis z mikrobloga

Stambuł (no dobra, Konstantynopol xD), ulica Adama Mickiewicza. Mało kto wie, ale ostatnie dni życia nasz narodowy wieszcz spędził w stolicy Turcji. Nie miał pieniędzy na hotel dlatego spał w mieszkaniu po znajomych.

Trwała akurat wojna krymska między Imperium Rosyjskim a Imperium Osmańskim. Adam Mickiewicz planował utworzyć Legion Polski, który walczyłby po stronie tureckiej przeciwko Rosji. Niestety Mickiewicz nagle zmarł, prawdopodobnie na cholerę lub udar mózgu, chociaż szybko pojawiły się plotki, że został otruty arszenikiem.

W domu, w którym mieszkał jest małe muzeum jego pamięci. W piwnicy, w której ciało leżało w trumnie do czasu jego zabrania do Paryża, znajduje się symboliczny grób z podpisem: "Miejsce czasowego spoczynku Adama Mickiewicza, 26 listopada - 30 grudnia 1855 roku".

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu

PS Wcześniej Adam Mickiewicz przebywał w bułgarskim Burgas, gdzie do dzisiaj znajduje się jego pomnik oraz poświęcona mu ulica. Zrobiłem o tym wykopalisko, jeżeli ktoś jest chętny przeczytać i wykopać, będę wdzięczny: 6 pomysłów na oryginalny i tani wyjazd na weekend

Miłego wieczoru ( ͡° ͜ʖ ͡°)
mateoaka - Stambuł (no dobra, Konstantynopol xD), ulica Adama Mickiewicza. Mało kto w...

źródło: comment_Ne0o3ZPvV2BSb0spq2iMRLJrpxjnS3oY.jpg

Pobierz
  • 35
Wołam przez MirkoListy plusujących i komentujących ten wpis (121)

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @ranunculus @Perla_Export @Psdziad @QBA__ @Vadzior @Jerry664 @Peyer @typowy @trgf @AndrusZgc @Berkas @headge @archates @YourUncle @Merhant @NoMercyIncluded @Malevre @zetisdead @asqzed @sanchopancho @esem_1 @Cybek-Marian @kaziu12 @Maticlube123 @PanStick @nobrainer @SunnO @orfan @hced_z_ramu @swat @DOgi @ptaszyszko @QuerTTrutcyQ @Mr_NiceGuy @IgorK @XdupekX @
@mateoaka: A mnie ciągle zastanawia co on brał?

"Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,

Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,

Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,

Omijam koralowe ostrowy burzanu."
@mateoaka: > Nie miał pieniędzy na hotel dlatego spał w mieszkaniu po znajomych.

Skąd takie info? Ja czytałem, że właśnie miał propozycje noclegów w "dobrych domach", ale właśnie nie chciał bo przyjechał tam godzić interesy emigracji francuskiej (Hotel Lambert) i stambulskiej. Chciał pozostać neutralny i w związku z tym zatrzymał się w jakimś publicznym noclegu, fakt, że najtańszym.

A co do samego muzeum - strata czasu, nie ma w nim praktycznie