Wpis z mikrobloga

Stambuł (no dobra, Konstantynopol xD), ulica Adama Mickiewicza. Mało kto wie, ale ostatnie dni życia nasz narodowy wieszcz spędził w stolicy Turcji. Nie miał pieniędzy na hotel dlatego spał w mieszkaniu po znajomych.

Trwała akurat wojna krymska między Imperium Rosyjskim a Imperium Osmańskim. Adam Mickiewicz planował utworzyć Legion Polski, który walczyłby po stronie tureckiej przeciwko Rosji. Niestety Mickiewicz nagle zmarł, prawdopodobnie na cholerę lub udar mózgu, chociaż szybko pojawiły się plotki, że został otruty arszenikiem.

W domu, w którym mieszkał jest małe muzeum jego pamięci. W piwnicy, w której ciało leżało w trumnie do czasu jego zabrania do Paryża, znajduje się symboliczny grób z podpisem: "Miejsce czasowego spoczynku Adama Mickiewicza, 26 listopada - 30 grudnia 1855 roku".

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu

PS Wcześniej Adam Mickiewicz przebywał w bułgarskim Burgas, gdzie do dzisiaj znajduje się jego pomnik oraz poświęcona mu ulica. Zrobiłem o tym wykopalisko, jeżeli ktoś jest chętny przeczytać i wykopać, będę wdzięczny: 6 pomysłów na oryginalny i tani wyjazd na weekend

Miłego wieczoru ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz
źródło: comment_Ne0o3ZPvV2BSb0spq2iMRLJrpxjnS3oY.jpg
  • 35
@mateoaka: jak aktualnie w Istambule? uwielbiam to miasto, byłem tam wiele razy, ale ostatnio chyba z 5-6 lat temu, bo przez moment było mało bezpiecznie. a znowu mnie kusi żeby się wybrać i wypić efeza na ławce między błękitnym a Hagia i skoczyć do hamamu w eminonu ;)
Podobno kiedyś po wypadku znaleźli nieprzytomnego murzyna z obciętym penisem. Na tym co mu zostało, był wytatuowany napis POLA. Policjanci postanowili znaleźć obciętą część członka, bo być może będzie tam nazwisko tej Poli i uda im się ustalić kim jest poszkodowany. No i znaleźli, ale okazało się że nie było tam nazwiska, a wytatuowany napis w całości to POZDROWIENIA Z KONSTANTYNOPOLA #suchar
Trwała akurat wojna krymska między Imperium Rosyjskim a Imperium Osmańskim. Adam Mickiewicz planował utworzyć Legion Polski, który walczyłby po stronie tureckiej przeciwko Rosji.


@mateoaka: Warto może dodać, że na utworzenie legionu nie było najmniejszych szans. Nawet Francja, pozornie przychylna "sprawie polskiej" (o Anglii nie warto wspominać), nie chciała powstania tej formacji. Byłby to bowiem policzek dla pozostałych zaborców, o których poparcie, a przynajmniej neutralność, sojusznicy zabiegali. Jednym słowem śmierć Mickiewicza niczego
Naprawdę mało kto wie? Za moich czasów każdy kto kończył liceum wiedział że A.M. urodził się w Zaosiu koło Nowogródka a zmarł w Konstantynopolu.


@Creamfields: Pierwsze słyszę. Przez wszystkie etapy edukacji na polskim czy historii w ogóle nie rozmawialiśmy o pisarzach i ich losach. Żeby nie było chodziłem do dobrych szkół.