Wpis z mikrobloga

Powoli zastanawiam sie czy nie przerzucic sie na PMa w branzy IT. Robilem to z 5 lat w innej branzy, ale jednak realny wysoki pulap zarobkow zostal przeze mnie osiagniety, a widze, ze to co dla jednych jest sufitem, dla IT jest podłogą :) mysle czasami czy by jednak nie sprobowac.
Co taka osoba powinna miec opanowane/umiec/wiedziec wg was?
Odpowiedzi programistow (nie leadow czy managerow) bardzo mile widziane, uwazam ze nawet bardziej, bo chyba nikt tak dobrze nie wie, co robi zle managment jak tylko czlowiek pracujacy na dole.

Rozumiem, ze must have to: jezyk angielski, agile, scrum, jira, co jeszcze?

#programista15k #programowanie #it
  • 8
@loczyn: Nie powiem ze jest to must have (wyobrażam sobie ze ktoś dobry uczy się tego na bieżąco), ale zrozumienie problemów/wyzwań specyficznych dla procesu tworzenia oprogramowania byłoby plusem. Cykl życia projektu/wydania, używane narzędzia, składowe projektu (architektura). Nie wiem jaka strukturę zespołu masz na myśli, ale z mojego doświadczenia nietechniczny pm bez dobrze współpracującego tech leada pod sobą ma bardzo ciężko.
@loczyn: Nie ma nic gorszego, niż manager, który nie rozumie projektu, w którym pracują jego ludzie. Najbardziej wkurzający tekst z góry jaki można usłyszeć to: "zrób to, przecież to proste", kiedy nie ma pojęcia. Kiedyś dawno temu miałem takiego managera-humanistę, zraził do siebie kompletnie cały zespół, zgadzał się na każde terminy od managerów z góry, bo nie umiał szacować, on po prostu nie rozumiał zagadnień około-IT, więc dobrze by było, żebyś
@loczyn: ja zacząłbym od tego ze w IT to PM pracuje na dole, a programiści na górze. PM jest służącym, który usprawnia proces o ogarnia WSZYSTKO czego programiści nie mają ochoty ogarniać ;)

Ciężko sie wbić spoza IT na PMa, firmy i zespoły wolą ludzi którzy wychodzą z zespołów devowoych.

A wracając do pytania, powinienes ogarniać programowanie, architekturę tworzonego rozwiązania, bazy danych, infrastrukturę i sieci. A pózniej idź służyć (nie zarządzać)
@buntuubuntu: z mojego doświadczenia - nie znam developera który poszedłby pracować jako PM bo to bardzo męcząca w porównaniu do developmentu praca o czym pewnie dobrze wiesz.
W firmach w których pracowałem PMowie byli zazwyczaj osobami mało technicznymi i tak jak napisałeś pracowały w służbie wszystkich dookoła. Natomiast z tą wiedzą techniczną bym nie przesadzał, u najlepszych PMów z którymi pracowałem ta wiedza była średnia, robili natomiast bardzo dobrą pracę organizacyjną.