Wpis z mikrobloga

@gardan: Najłatwiej byłoby to podciągnąć do 30% i później odjąć 2%. Patrzysz na 39 i widzisz od razu, że 10% wynosi 3,9 (wystarczy przesunąć przecinek w lewo o jeden). To samo tyczy się 1% z tym, że w tym wypadku trzeba przesunąć przecinek o dwa miejsca w lewo co daje 0,39

3 x 10% z 39 - 2 x 1% z 39

czyli po prostu (3 x 3,9) - (2 x
Sam to rozkminiłem w podstawówce na przykładzie mnożenia. Ot, jak coś mnożymy x5 to zawsze wynikiem będzie "połowa" drugiej liczby (+ przesuwamy przecinek). 5x7=35, 5x8=40 itd. Pani od matematyki była ogromnie zdziwiona i kazała mi to zaprezentować przed całą klasą jako wręcz odkrycie, bo sama tego nie znała xDD


@wojtas_mks: to brzmi jak ironiczny komentarz, ale coś mi mówi, że nim nie jest XD
@wojtas_mks: no bo używamy systemu dziesiętnego i nawet ludzie, którzy ledwo zdawali z klasy do klasy, zawsze wiedzieli, że mnożąc lub dzieląc przez kolejne potęgi liczby 10, po prostu przesuwamy przecinek. to co, pani od matematyki nie zdawała sobie sprawy z tego, że "5" to połowa dziesięciu? XD
x * 1/100 * y = y * 1/100 * x


@cult_of_luna: Ty to wiesz, ja to wiem... ale jakiś debil w programie nauczania matematyki wiele lat temu oddzielił procenty od ułamków. I po dziś dzień spotykam ludzi którzy bez problemu policzą 1/4 z danej wartości w pamięci ale już do obliczenia 25% potrzebują kalkulatora. Mało tego, jeśli kalkulator nie ma znaczka "%" to nie potrafią po prostu pomnożyć przez 0,25