Wpis z mikrobloga

@sorek No tak, bo bez chrześcijaństwa byśmy byli niemoralni, kradli, mordowali i gwałcili na potęgę, bo koncepcja, że tego nie powinno się robić nigdy by nie powstała.

XD
  • Odpowiedz
@glonstar Ah, czyli zarzucasz, że będąc ateistą odrzuca się automatycznie moralność, gwałci się i morduje, bo nie istnieje żadna moralna bariera? Kurde, a ja głupi ciągle myślałem, że moralność to wewnętrzne poczucie mające się nijak do zabobonów głoszonych przez szamana. Tyle czasu zmarnowane, a przecież mogłem się nagwałcić do woli.

Nie wiem czy wiesz, ale pierwsze prawa zakazujące kradzieży i morderstwa powstały bez pobudek religijnych.
  • Odpowiedz
@PilariousD: To źle myślałeś. Wszystkie liczące się religie zabierają głos w sprawie moralności. Systemy ateistyczne również to robią. Poniekąd. Tylko że za każdym razem coś idzie nie tak. A to dziesiątki tysięcy zgilotynowanych, a to miliony zamęczonych w gułagach...
  • Odpowiedz
Nie ma idei ateistycznych, w związku z czym ciężko krzywdzić w ich imieniu.


@gzres: Są idee ateistyczne. Na przykład marksizm jest ideą ateistyczną. Podobnie ateistyczne idee były fundamentem ideowym rewolucji francuskiej.

Będąc ateistą, można iść w jedną z trzech stron:
a) zostać ateistycznym
  • Odpowiedz
@glonstar W starożytności idea ateizmu nie była znana, bo ludzie mało wiedzieli o otaczającym ich świecie, vide nie wiedzieli skąd się biorą pioruny itp., a przede wszystkim zastanawiali się co się dzieje po śmierci. Konfucjanizm czy taoizm nie są religiami per se, jedynie filozofiami, które starały się nie wadzić religiom. Stąd też mieszały się z lokalnymi wierzeniami i folklorem, bo to nieuniknione, ale równocześnie nie potrzebowały żadnych religii do swoich podstaw
  • Odpowiedz
@glonstar: Co rozumiesz po przez sformuowanie "idee ateistyczne"? Być może mamy inną ich definicję. Czym w Twojej definicji różnią się idee ateistyczne od świeckich czy antyteistycznych?

Myślę, że masz lekko skrzywiony obraz ateistów. Myślę również, że masz lekko skrzywiony obraz marksizmu. Pójdziemy z PWNu:

(...)Schemat marksistowski zawierał 3 główne elementy: krytyczną diagnozę kapitalizmu, pozytywną wizję komunizmu oraz koncepcję przejścia od jednego ustroju do drugiego.

Krytyczna diagnoza kapitalizmu zajmuje najwięcej miejsca
  • Odpowiedz
nie potrzebowały żadnych religii do swoich podstaw i mógłby istnieć i bez wierzeń nadprzyrodzonych.


@PilariousD: To jest teoria nie mająca odzwierciedlenia w praktyce.

I czemu niby chrześcijańską etykę? Nie można wybrać
  • Odpowiedz
@lugia

moralnie żyć i bez tego bo to bierze się z wnętrza człowieka a nie z krzyków księdza z ambony


Relatywizm moralny to najglupsza rzecz jaką ludzie kiedykolwiek wymyślili.
  • Odpowiedz
@glonstar: nie musiałeś nawet. Wątpię, że myślisz, że moralność to twór religi świata. Czyli jedna moralność w każdym odłamie każdej religi. Tylko no coś moralnego dla katolika jest niemoralne dla amisza lub wyznawcy jakieś afrykańskiej bajki. Religia jest zrodzona że strachu przed śmiercią, a moralność to empatia, wrażliwość i inteligencja. Społeczny konstruk, psychika itp. Jest także regulowanie wszystkiego prawem, które było troszkę wcześniej niż chrześcijaństwo. Poza tym co z agnostykami?
  • Odpowiedz
@lugia japiernicze czemu jak cokolwiek jest o kościele/wierze to ktoś musi pokazać jakim to jaśnie oświeconym ateistą jest, ogarnijcie się ludzie co mnie *i innych z resztą* obchodzą poglądy tego typu
  • Odpowiedz
Co więcej, sam fakt wrogości Marksa wobec religii nie sprawia, że jego ideologia była "ateistyczna".


@gzres: Nie, ale u podstaw marksizmu leży materializm, czyli założenie, że nie istnieją byty niematerialne, w tym Bóg. Tak więc marksizm jest filozofią stricte ateistyczną.

a) nie znam takich osób, wydaje mi się to zbiór
  • Odpowiedz