Wpis z mikrobloga

@Turysta_Onanista: Koleś twierdzi, że to co jest zachowaniem moralnym każdy może sobie indywidualnie wykoncypować, i będzie to dobre. Nie ważne czy w procesie rozumowania uzna, że dobrym i moralnym jest zabrać osieroconego kotka z drogi i dać mu ciepły dom, czy wrzucić go do rzeki i ulżyć w cierpieniu. Oczywiście jedna moralność się kłóci z drugą, no ale przecież tak samo płyną z serca. W takim wypadku indywidualizm doprowadziłby do
  • Odpowiedz
@loczyn: Nie wiem, kim trzeba być, żeby to:

Jak każdy będzie brał swoją moralność z własnego wnętrza, to daleko nie zajedziemy, bo np. złodzieje będą uważali, że to jest normalne i całkiem moralne, że jak się czegoś nie ma, to się kradnie komuś, kto ma. Podobnie będą uważali mordercy, gwałciciele i wszyscy inni złoczyńcy. Dlatego nigdy żadna cywilizacja nie wyrosła na indywidualnej moralności, branej z własnego wnętrza. Zawsze był jakiś zewnętrzny drogowskaz moralny. Czasem lepszy, czasem gorszy, ale był.


zrozumieć jako
  • Odpowiedz
@pizza-eco: Polecam poszukac badan na temat moralnosci wsrod naczelnych, a "prawo" czyli odgorne narzucone zasady moralne powstaly na dlugo przed Chrzescijanstwem.

Z reszta nazywac obecna moralnosc - chrześcijanska to tez jest mocne naduzycie.
Obecna moralnosc to wypadkowa wielu idei i wierzen, nie tego jednego konkretnego.

Rozumiem, ze np XIX wieczna Polska miala duzo lepsza moralnosc niz Polska 2018? (Bo Chrzescijanstwo mocno stracilo w tym czasie)
  • Odpowiedz
@ogtf: Czy mógłbyś rozwinąć? Do którego komentarza się odnosisz?
@loczyn: Owszem, ale były ujęte w ramy innych, ówczesnych religii. Na ateiźmie nie zbudowano jeszcze żadnego systemu moralnego, który wytrzymałby próbę czasu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@loczyn: przecież chrześcijaństwo to rozwój starych religii. Część historii i moralow pokrywa się z tymi starszymi.
  • Odpowiedz
@pizza-eco: Nic takiego nie wynika z zacytowanego przez ciebie fragmentu. Tam zostało stwierdzone tylko to, że źródła zasad moralnych mają immanentny charakter, co z żaden sposób nie przekreśla uniwersalizmu.
  • Odpowiedz
@lugia tja, ja też jak widzę jakiś mem w którym jest poruszona kwestia wiary to wypisuje coś e stylu ,,UUUUU JA TO WIERZĘ, ATEIŚCI TO C--J I OGÓLNIE J---Ć ICH MACZETAMI,, jestem wierzący, ale nie wypisuje tego na lewo i prawo przy każdej okazji.
  • Odpowiedz