Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Brać nazwisko męża czy nie?

Mireczki, jestem w związku od dwóch lat. Gdy wczoraj wieczorem ze swoją różową (oboje lvl 28) rozmawialiśmy na temat ślubu, dzieci i aborcji, ona stwierdziła, że po ślubie zostawi sobie swoje panieńskie nazwisko. Tak po prostu. Z kolei dzieci będą miały dwuczłonowe nazwisko.

Stwierdziłem, że to nieporozumienie i żona jak i dziecko ma mieć nazwisko ojca. Szczególnie że wcale brzydkie jakieś nie jest. Usłyszałem, że tak się nigdy nie stanie i dołoży wszelkich starań, aby nawet po ślubie nazywała się tak samo, a dzieci żeby miały także jej nazwisko. Odpowiedziałem, że to nie mieści się w moim pojmowaniu świata i nie wyobrażam sobie takiej przyszłości dla siebie i swoich przyszłych dzieci.

Mamy teraz spine. I nie wiem w sumie, kto ma rację. Ja, męski samiec alfa z wysokim ego, czy moja feministyczna dziewczyna....

#zwiazki #logikarozowychpaskow

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla maturzystów
  • 276
@wild_flower jeśli chcą to niech tak zrobią, to ich sprawa
tradycyjnie zawsze zona brala nazwisko męża i tak się utarlo ale powtarzam - moga zrobić i w druga strone nic mi do tego
@wild_flower W przypadku ślubu nazwisko ojca USC daje z automatu, w przypadku braku matka może odmówić ale wtedy dziecko dostaje nazwisko dwuczlonowe o ile ojciec nie zrzeknie się do tego prawa przed sądem rodzinnym. Ojciec ma najwyższy priorytet nazwiska nawet jeśli nie są w związku dalej sąd ustala 2 członowe nazwisko za zgodą ojca i matka niema nic do gadania. :) musiałbym pogrzebać w papierach żeby Ci dokładny artykuł przedstawić (tl:dr nazwisko
@wild_flower Nazwisko dziecka „pozamałżeńskiego”
Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie dziecka, dziecko nosi nazwisko ojca. Może jednak złożyć przy uznaniu dziecka oświadczenie, że nosić ono będzie nazwisko matki.

Jeżeli w chwili uznania dziecko ukończyło już 13 lat, potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa dziecko nosi nazwisko ojca, jeżeli dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy złoży taki wniosek do sądu. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat, do nadania