Wpis z mikrobloga

Ów tekst ma na celu przybliżenie pracy Jerome Lejeuna - francuskiego lekarza i genetyka, Sługę Bożego Kościoła katolickiego, doktora medycyny i doktora nauk Sorbony w Paryżu.

Chciałoby się pisać o wielu uczonych, którzy nagromadzili się przez te lata trwania owego gmachu który nazywamy Nauką lub Akademią - w krajach anglo-saskich. Ale mamy na to czas a #naukowcywiary będą wciąż z nami chcąc poszerzać naszą wiedzę. Zgodnie bowiem z regułami II Soboru Watykańskiego to własnie przez wiarę i rozum możemy odkryć Boga. Boga, który nie jest jakimś abstrakcyjnym bytem zawieszonym między Światem Idei - wzorów Świata - a Ziemią, ale Boga, który to wszystko łączy i ostatecznie jest alfą i omegą - alfą bo jest przyczyną, omegą bo jest ostatecznym celem.

Dzisiaj opiszemy fascynującą historię Jérôme Lejeune, człowieka którego wybrałem z grupy naprawdę elitarnej. Moje myśli krążyły także wokół Prof. Collinsa - kierującego projektem HGP - Human Genome Project i Pasteura bez którego nie byloby pasteryzacji.Wybrałem Jerome z paru powodów - po pierwsze - jest ważnym głosem w dyskusji w związku z chorobami zespołowymi jak Down - dwa - dlatego, że jako wykładowca na Sorbonie był częścią ruchu pro-life który we Francji musiał się zmagać z dużymi kontrowersjami, jak aborcją do 24 tygodnia życia. Gdzie przebiega granica? A może nie przebiega?

Jerome Lejeune, francuz z pochodzenia urodził się w 1926 na Montrouge, które znajduje się trochę na południe od Paryża, swoimi brzegami dotyka już aglomerci paryskiej - tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Montrouge#/media/File:Montrouge_map.svg

Na początku swego życia był pediatrą. Potem był znany ze swoich prac z dziedziny genetyki i w końcu w roku 1961 roku dokonał odkrycia przyczyny zespołu Downa - trisomi chromosomu 21 - jest to nic innego jak obecność dodatkowego chromosomu, tutaj 21ego. Jerome zaczynał swoją pracę gdy osoby z zespołem Downa były nazywane - małymi potworkami i często gdy prowadził swoje badania mury jego instytutu były pokryte oszczerczymi napisami, zespół Downa bowiem często był łączony z prostytucją i narkomaństwem. Jerome wierzył w to, że damy radę stworzyć lekarstwa na owe choroby nawet jeśli są chorobami chromosomalnymi i będziemy mogli ratować osoby z zespołem Downa tak jak ratujemy ludzi w białaczce czy odrze.

Lata 60te i 70te to wielkie odkrycia genetyki a więc i początek rozważań dotyczących początku życia ludzkiego. Dawniej uważano, że człowiek staje się człowiekiem dopiero w czasie ciąży i tak przeważało myślenie 6 tygodniowe Św. Augustyna, który uważał, że właśnie w okolicach tego tygodnia powstaje umysł ludzki. Nie zgodził się z tym św. Tomasz z Akwinu który tak jak późniejszy Locke kreślił podstawę tabuli rasy - czystej tablicy na której rzeczywistość i doświadczenie będzie ryła wiedzę - dlatego według nich człowiek stawał się człowiekiem przez narodziny. Ale najnowocześniejsze odkrycia genetyczne sprawiły, że cała nauka musiała porozważać wszystko od nowa. Jerome był jednym z prekursorów myślenia, że człowiek powstaje od czasu poczęcia, w końcu w tym momencie w którym powstaje nowy genom - w nim już bowiem zawarty jest nowy człowiek. Nie jest to 6 tydzień w którym człowiek dostaje coś co możemy nazwać przebłyskami świadomości ani narodziny - bo jak udowodniła genetyka - człowiek nie rodzi się jako czysta tablica (wybacz liberalizmie)

Jerome we francuskiej opinii publicznej proponował odpowiedzialność za swoje życie seksualne i dawał wtedy nie-popularne przykłady związane z aborcją. A jakie to były czasy! 68' rewolucja seksualna, wolna miłość i "walka" o wielu partnerów jednocześnie. W porównaniu do dzisiejszych czasów (choć u nas wciąż istnieje Tinder) można by pomyśleć, że były to czasy szaleństwa seksualna gdzie postulaty o redystrybucji dóbr łączyły się z poglądem o redystrybucji seksu a dzięki temu całej rewolucji.

Jerome nie ukrywał swoich poglądów etycznych, jeszcze za czasów gdy Karol Wojtyła rezydował w Krakowie Jerome nawiązał z nim kontakt i zaprzyjaźnili się. Dzień przed zamachem na papieża, już Jana Pawła II rozmawiali przy obiedzie. Lejeune był członkiem Papieskiej Akademii Nauk, głosem wstrzemięźliwości w rewolucji seksualnej 68' i wielkim odkrywcą genetyki - jeszcze w 1963 roku opisał zespół cri du chat - [Kociego krzyku](https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_kociego_krzyku)

Mówiąc o swoim zespole badawczym, podkreślał: „Jedno zdanie kierowało naszym postępowaniem – słowa samego Jezusa: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”

Mamy więc nadzieje, że odkrycia Jerome Lejeune pomogą w dyskusjach nad koncepcjami eugenicznymi i aborcyjnymi w społeczeństwie gdzie nadzieja na zwycięstwo rozumu i medycyny przeważy nad strachem i nieufnością w stosunku do lekarzy i genetyków. Ten apel kierujemy także w stronę antyszczepionkowców, którzy występują przeciw wspólnemu dobru w klasycznym rozumieniu Arystotelesowskim.

Obserwuj #naukowcywiary

Obserwuj #ockham

Na zdjęciu - Jerome Lejeune

Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jérôme_Lejeune#Pro-life_work
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_kociego_krzyku
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jérôme_Lejeune
https://pl.aleteia.org/2017/04/12/5-wybitnych-naukowcow-o-ktorych-mogles-nie-wiedziec-ze-byli-katolikami/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Montrouge

Znalezisko - https://www.wykop.pl/link/4382817/jerome-lejeun-niezwykly-genetyk/

#wiara #religia #chrzescijanstwo #katolicyzm #mirkomodlitwa #mikromodlitwa #kosciol #4konserwy #historia #ciekawostkihistoryczne #nauka #gruparatowaniapoziomu
B.....a - Ów tekst ma na celu przybliżenie pracy Jerome Lejeuna - francuskiego lekarz...

źródło: comment_dmkBb8eYgvFPc0xWEYf7ltXOAqCnjp6V.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
żaden poważny współczesny argument za ani przeciw aborcji nie odnosi się do problemu tabula rasa


@Croce: Ten akapit akurat odnosił się do ogólnych osiągnięć genetyki a nie problemu aborcji.
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: Nie bądź śmieszny. Napisałem:
1) o całkowitym pominięciu we wpisie zasług Gautier w tym odkryciu, a narracja jest taka jak gdyby Lejeune był jedynym odkrywcą,
2) o pracy ustalającej trisomię z 1959 https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k32002/f618.image a nie w 1961 roku,
3) o tym, że ustalono w 1960 roku na konferencji w Denver że chromosomem jest 21

The additional chromosome was small, and the laboratory did not have a photomicroscope that would confirm its presence and establish the karyotype. I entrusted the slides to J.L., who had the photos taken but did not show them to me; they were, he said, with the Chief and therefore underlock and key. The chromosome appeared to be number 21, but it was not christened as such until the Denver Conference
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: zaczęło sie od wpisu, ze moderacyjno/białkowe znalezisko o głosowaniu w sprawie cenzury internetu nie ma tagu #polityka. Zaraz po tym @MagnaPomerania wrzucił o tym znalezisko. Było tam juz XX wykopów i nagle, zmaterializowała się ironia. Któryś z lokalnych muminków ręcznie usunął znalezisko i wrzucił w nie tekst, ze autor robi aferę na siłę a Unia Europejska nie ma nic wspólnego z polityką.
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: Jeśli to jest przyczynek do przyczynku do biografii to po co wtręty o Stagirycie, Akwinacie i innych takich niepowiązanych z dziedziną, którą Lejeune praktykował? O liberalizmie?

I nie pracował on w próżni, a specjalistką od hodowli tkanek była Gautier właśnie i to na nich dokonywano obserwacji.

She reluctantly took her first appointment at the Hôpital Trousseau and worked alongside Lejeune, taking samples of Down’s Syndrome patients of the famous Bicêtre Hospital where she was working part time) for culturing. Lejeune worked closely with Gautier, collecting cells from small skin biopsies, which she then put together with extracts from chicken embryos. In the absence of an incubator, he reputedly strapped the test tubes to his own body. A few weeks later, there was enough cell growth for him to produce chromosome preparations. Their results indicated that Down’s Syndrome, rather than missing a chromosome, was in fact caused by the presence of a third copy of a chromosome (later, in 1960, to be named the 21st chromosome).

David Wright Downs,
  • Odpowiedz
Jeśli to jest przyczynek do przyczynku do biografii to po co wtręty o Stagirycie, Akwinacie i innych takich niepowiązanych z dziedziną, którą Lejeune praktykował? O liberalizmie?


@fozikajod: Ależ wręcz przeciwnie, uważam, że jak najbardziej jest to powiązane z pracą Lejeune'a

I nie pracował on w próżni, a specjalistką od hodowli tkanek była Gautier właśnie i to na nich dokonywano
  • Odpowiedz