Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do tego wpisu kolejne kilka słów o Polskiej wsi na Haiti, Cazale. A na końcu wpisu pytanie do Was. Przypominam, że założyłem własny tag - #podrozemateoaka - na którym będę opisywać różne ciekawe miejsca, które odwiedziłem :)

Na zdjęciu kościół Eglise Saint Michel Archange (św. Michała) położony na placu Jana Pawła II. W jego miejscu znajdował się najważniejszy budynek, wybudowany niedługo po przybyciu w to miejsce Polaków - kamienny kościółek. Zawalił się w 1995 lub 1996. Mieszkańcy uznali to za magiczną sprawkę – kamienie po prostu osunęły się, zawalając świątynie. Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem niedzielnej mszy świętej. Niewiele brakowało, a budowla zawaliłaby się na tłum wierzących zebranych na modlitwę. "To musiał być cud, prawda"? Tym bardziej, jeżeli jedynymi rzeczami, które ocalały, i które są uznawane za dziedzictwo przodków, to stary instrument strunowy, prawdopodobnie skrzypce, które na Haiti znane są tylko tam, gdzie pojawili się Polacy oraz obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, bliźniaczo podobny do Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która tutaj znana jest jako bóstwo voodoo, Erzulie Dantor. Instrument zaginął, a obraz, którego oryginał skrywany jest w zakrystii, znalazł swoje miejsce (w formie kopii) w kapliczce przy kościele. Kopia została zakupiona przez Pierwszą Damę Haiti, pochodzącą z Cazale Geri Benoit Belnowski, postaci, która wymaga szerszego omówienia. Idziemy na spotkanie z księdzem, Pascalem Renoncurt, którego przodek był legionistą, a matka Haitanką.

Relacja jest już prawie na ukończeniu, potrzebuję jeszcze trochę czasu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i pytanie do Was - jest na świecie jeszcze kilka takich wsi i miejsc nieznanych, a związanych z Polakami. Jako, że bardzo interesuję się historią (i Polonią) i mam możliwość podróżowania, założyłem, że znaczną część z tych miejsc odwiedzę. Szukam kontaktów w różnych krajach, gdzieniegdzie ogarniam już sprawy na bardziej zaawansowanym etapie. Plan zacząłem od dotarcia do Cazale. W tym roku chciałem dotrzeć do kolejnej takiej miejscówki, położonej na głębokiej Syberii. No, ale widząc, jakie jest zainteresowanie, myślę nad tym, żeby zawiesić swoje sprawy życiowe i ruszyć jeszcze w tym roku na kilka miesięcy w świat, odwiedzić kilka z tych miejsc, zaopatrzyć się w sprzęt i zrobić z tego vloga. Jak myślicie, czy to dobry pomysł? ;) Oglądalibyście?

#gruparatowaniapoziomu #historia #podrozemateoaka #podroze #podrozujzwykopem
mateoaka - W nawiązaniu do tego wpisu kolejne kilka słów o Polskiej wsi na Haiti, Caz...

źródło: comment_ARU1eAoxehbpFRSY119NBZNHibzBewEP.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
@LirKoAlbi: No i zrobione! Moje pierwsze wołanie za mną, możesz czuć się jak współtwórca tego małego kroczka dla nas, ale wielkiego dla ludzkości (σ ͜ʖσ)
  • Odpowiedz
@mateoaka Byłam tu nim mnie zawołałeś xD
Mirku, to jest tak cudny content, że ja to bym na koniec świata za tą tobą polazła by to zobaczyć. Filmuj, pisz, nagrywaj, komentuj i wołaj! ( ʖ̯)
  • Odpowiedz
@mateoaka: Kościuszko miał czarnoskórego adiutanta, który podobno był z Haiti, nazywał się Jean Lapierre. Trafiles na jakis trop tego?

W ogóle Kosciuszko był prekursorem zniesienia niewolnictwa w Stanach., zniesienia poddanstwa w Polsce. Przyjaznil się z czarnymi i Indianami w St. podczas wojny o niepodleglosc. Wytykał Jeffersonowi hipokryzję, bo w Deklaracji Niepodleglosci St. była gwarantowana równosc, a wszyscy mieli niewolników.
Kosciuszko pozostawil nawet swój żołd z wojny w testamencie na wykupienie niewolnikow,
takniejest - @mateoaka: Kościuszko miał czarnoskórego adiutanta, który podobno był z ...

źródło: comment_KsYYoY3JabQzAWv0e9JQdPXxWaKEv9bC.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Nie do wiary. Nie mogę nikogo zawołać ponieważ na Wykopie nie da się wołać do wpisów, które dostaną ponad 5000 plusów xD Wobec tego zawołam trochę komentujących i plusujących, ale nie dam niestety rady wszystkich:

@Mamuts, @Niekumaty_, @Talvisota, @Blaskun, @Draszko, @Korpokociak, @NalesnikowyPalladyn, @Znafca_tematu, @Volos, @Chulio, @szpila68i, @noniechtakzostanie, @11mac11, @turbojez, @Marbarella, @Elmeer, @zjadacz_wyjadacz, @Kopinho, @
  • Odpowiedz
Nie mogę nikogo zawołać ponieważ na Wykopie nie da się wołać do wpisów, które dostaną ponad 5000 plusów xD Wobec tego zawołam trochę komentujących i plusujących, ale nie dam niestety rady wszystkich. Pamiętajcie, że założyłem tag o moich podróżach: https://www.wykop.pl/tag/podrozemateoaka/

@kokskoks, @Kubosinho, @Grimmsurfer, @rimyi, @psiadupa, @NikoHuskie, @Erlox, @kukuryku2, @dragon, @Bakuus, @propag, @Mihau88, @krafo, @ulwa_salatowa, @zibizz1, @xTheMagicPL,
  • Odpowiedz
Nie mogę nikogo zawołać ponieważ na Wykopie nie da się wołać do wpisów, które dostaną ponad 5000 plusów xD Wobec tego zawołam trochę komentujących i plusujących, ale nie dam niestety rady wszystkich. Pamiętajcie, że założyłem tag o moich podróżach: https://www.wykop.pl/tag/podrozemateoaka/

@El_Rafael, @Mr_Er, @CzarekOrzech, @vladek, @Surykotka, @hehe520, @partycja_, @Hogaty, @Creep, @xDyzio, @Kerigun, @Menes, @Dionizy_Zlotopolski, @Japa_Koniu, @Marco19, @gomezpl,
  • Odpowiedz