Wpis z mikrobloga

Zawsze pod takimi wpisami zastanawia mnie jedno - dlaczego zwolennicy pomysłów takich jak czterodniowego tygodnia pracy przy zachowaniu wypłaty czy równego dzielenia zysków firmy między właścicielem, a pracownikami (zysków, ale strat już oczywiście nie) nigdy, przenigdy nie założą biznesów, w których udowodniliby jak piękne są te założenia?

Tak, wiem, że czterodniowy tydzień pracy jest testowany w różnych miejscach na świecie i przynosi pozytywne efekty w niektórych branżach. Właśnie o to chodzi, że w niektórych. Nie w każdej, a zaryzykuję stwierdzenie, że w większości branż nie da się takiego rozwiązania wprowadzić. Można zatrudnić ewentualnie drugiego pracownika. Ale to wiąże się z wysokimi kosztami pracodawcy.

Wiecie czym się skończy siłowe wdrożenie takiego rozwiązania? Firmom skoczą koszta. Niektóre znajdą się na skraju opłacalności, inne się zamkną.

Kto poza garścią bankrutów ostatecznie poniesie konsekwencje? Zgadza się - jak zwykle odbiorca końcowy. Część pracowników będzie miala wolny całych siedem dni w tygodniu, a część będzie zatrudniona na niepełny etat. Dlaczego przedsiębiorca miałby nie podnieść ceny swojego produktu lub usługi, aby wyrównać straty? Na samym końcu wszyscy zapłacimy więcej.

Piękne są te czerwone pomysły. A może by tak po prostu obniżać podatki? Nie, to by było zbyt proste. Lepiej więcej zakazów, nakazów, podnosić opłaty, daniny, zusy, srusy.

Pamiętam wykopową dyskusję z komuchami nad tym, żeby dzielić "uczciwie" zysk firmy po równo między jej właścicielami, a pracownikami. Piękne, czyż nie? Ale dlaczego gość od układania kartonów w magazynie ma zarabiać tyle samo, co człowiek, który własną pracą temu pierwszemu to umożliwił? Człowiek, który tworząc biznes podejmował nieporównywalnie większe życiowe ryzyko już pracownik etatowy. Ja wiem, że widzicie tylko tych, którym się udało i jeżdżą teraz Porsche. A wiecie ile ludzkich dramatów jest po bankructwach, ilu ludzi spłaca ogromne długi? Wiecie, że dobrze prosperujący biznes może zwłaszcza w Polsce zawinąć się z dnia na dzień przez zamiłowanie naszej klasy politycznej do drastycznych zmian, najczęściej na szkodę dla wszystkich?


#bekazlewactwa #lewackalogika #wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza #ekonomia #gospodarka
U.....o - Zawsze pod takimi wpisami zastanawia mnie jedno - dlaczego zwolennicy pomys...

źródło: IMG_6912

Pobierz
  • 85
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 108
Zdradzę jeden sekret, być może ważny, albo nieważny w tej całej dyskusji - Polacy nie pracują rekordowo długo z pasji i zamiłowań do z--------u. Może przyczyną takiego stanu rzeczy jest... bieda? Polecam dowiedzieć się jak wygląda Twoja wypłata netto, jak brutto, a jak koszt pracodawcy. Jak się dowiecie to pewnie zrobicie oczy jak Paciorek, który by jeszcze podatki podniósł. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://youtu.be/11H_dBUtt_g?si=hIcQkcB5bCxKnzij
U.....o - Zdradzę jeden sekret, być może ważny, albo nieważny w tej całej dyskusji - ...

źródło: IMG_6913

Pobierz
  • Odpowiedz
@trololo55: mi się wydaje, że poza tymi pracodawcami, którzy zbankrutują, reszta sobie poradzi, a ostatecznie poszkodowanymi będą ci, którzy postulowali te zmiany plus niewinni całej sytuacji.

Przy Nowym Ładzie mój kolega musiał zwolnić z magazynu prawie 1/3 wszystkich pracowników. Przy covidzie, podczas którego Lewica, PiS i KO zamykały całe branże, kilkoro moich klientów albo zamknęło czy zawiesiło firmy, albo zwalniało pracowników. Ale celebryci za to dostali milionowe przelewy.

Nawet wprowadzenie
  • Odpowiedz
@USSCallisto szkoła ekonomii imienia paróweczek Korwina. W krajach bogatszych od nas podatki są jeszcze wyższe a ludzie są bogatsi. Może dlatego, że nie mają w genach j------o polskiego złodziejstwa i wyzysku własnych rodaków jak to jest z polskimi pciembiorcami
  • Odpowiedz
  • 12
@tomekruslan A może dlatego, że kraje zachodu były od nas lepiej rozwinięte przez wieki, a w ostatnim stuleciu nie zostali zgruzowani w takim stopniu jak my przez wojnę oraz nie mieli prawie 50 lat komunizmu? Status buduje się przez dziesiątki czy setki lat.
  • Odpowiedz
  • 9
@tomekruslan Zabory też są bardzo istotne. Dla każdego z mocarstw byliśmy peryferiami, a większość kraju była pod butem stosunkowo słabo rozwiniętej Rosji. Nie było dobrej okazji do rozwoju.

Nie rozumiem, jak można to ignorować. Trudno dogonić kogoś, kto ciągle był przed Tobą, a Tobie ciągle utrudniano rozwój.
  • Odpowiedz
@USSCallisto: Zawsze ta sama śpiewka. Nie można wprowadzić żadnych pomysłów propracowniczych, bo przedsiębiorca sobie nie poradzi i biedny będzie musiał przerzucić koszty na konsumenta. Czyli zostaje nam marazm i nic nie robienie.

Pomijam już fakt, że w branżach, gdzie można wprowadzić ten pomysł (bo nie wszędzie będzie to możliwe), wydajność raczej na spadnie, a nawet może wzrosnąć, bo pracownicy będą w lepszej kondycji psychicznej.

Pracownik to zawsze koszt w neoliberalnej
  • Odpowiedz
@BenAli czyli bycie pod butem zaborców, potem wojny i komuna są dla ciebie usprawiedliwieniem wyzysku własnych współobywateli jaki był i jest uprawiany przez polskich biznesmenów? I naprawdę uważasz, że po obniżce podatków ci sami ludzie zapłaciliby swoim pracownikom więcej a nie zatrzymali tej nadwyżki dla siebie?
  • Odpowiedz
  • 4
@tomekruslan Nie wiem, nie czytałem badań. Wiem natomiast, że głownym powodem dla którego w 2024 r. jesteśmy biedniejsi niż zachód jest to, że zawsze zachód goniliśmy, a ten pościg nam utrudniano. I o tym piszę - nie dopowiadaj mi innych slow.
  • Odpowiedz
@USSCallisto: polecam sprawdzić profile zwolenników stanu rzeczy takiego jak jest teraz i zobaczyć ile postów niektórzy n----------ą w czasie pracy, może gdyby pracownicy wzięli się za robotę a nie scrollowanie neta i p---------e to by się okazało że mogą zrobić swoją robotę w te 5-6 godzin i sobie iść do domu i wcale nie muszą siedzieć 8h i 4 dniowy tydzień pracy jest jak najbardziej możliwy ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@tomekruslan: no wcale nie mają w genach polskiego złodziejstwa, bo mają w genach zachodnie złodziejstwo. Te twoje bogate i uczciwe kraje przez wieki drenowały swoje kolonie i zarabiały na wojnach. No ciekawe skąd wzięli pieniądze na swoje bogactwo i za co je zbudowali. XD
  • Odpowiedz
@Walimbrachol: jakie nic nie robienie? Skoro to takie proste to zróbcie to, czego domagam się od zawsze w tym temacie - stwórzcie kilka firm i wprowadzajcie u siebie swoje rewolucje. Sprawdzimy na żywym organizmie jak sobie poradzicie na rynku. Człowiek z podstawową wiedzą i doświadczeniem w przedsiębiorczości wie, jak to się skończy. Ale dlaczego nie stworzycie czegoś nowego i nie udowodnicie nam, że się mylimy?
  • Odpowiedz
  • 20
@USSCallisto a co mnie obchodzi jakiś przedsiębiorca, ja tam idę zawsze tam gdzie aktualnie płacą więcej, jak mu się przestanie spinac biznes to niech go po prostu zamknie. W dzisiejszym świecie luka nie pozostanie zbyt długo. Korpo marnują tyle pieniędzy na jakieś bzdury, że ja sam się często zastanawiam jak te firmy funkcjonują, a one jeszcze nawet zyski przynosza, w mig zapełnia lukę, tak jak np. Żabka wygryzła osiedlowe sklepy.
  • Odpowiedz