Wpis z mikrobloga

Jedną z rzeczy która mnie brzydzi jest oszukiwanie starszych ludzi. No i spotkałem się z takim combo że sam nie wiem co o tym myśleć. Pracuję w sklepie z elektroniką we #wroclaw i mieliśmy tu taką starszą panią. Kupiła jakiś drobiazg ale z nią pogadaliśmy i jeszcze dzień później wróciła coś zapytać no i z czekoladą przyszła z wdzięczności że jej pomogliśmy. Ale to co się stało wczoraj przeszło moje wyobrażenia. Pani do nas wraca i pyta czy możemy jej pomóc bo kupiła tablet w #tmobile i nie wie czy jest z nim wszystko ok. Więc okazało się, że tablet rozładowany. Podładowaliśmy go ale nie chciał się włączyć. W końcu odpalił i okazało się, że obraz skacze, są artefakty na ekranie i w końcu sam się wyłącza. W związku z tym powiedziałem, że mogę następnego dnia po pracy podejść do salonu w #arkady wrocław i pomóc wyjaśnić sprawę. I tu clue sprawy - pani przychodzi następnego dnia, że dostała SMS z zaproszeniem do salonu bo oni ZDALNIE sprawdzili, że jej tablet nie działa i że wyślą na serwis. No i oczywiście wydali jej papier i wysłali na serwis.

Dziady jedne z T-Mobile Arkady Wrocławskie. Tablet który pewnie sami uszkodzili sprzedali babci uszkodzony żeby przez nią wysłać na serwis. Kobieta całą noc nie spała. Przyszła do nas i się popłakała. Powiedziałem jej, żeby w żadnym wypadku sama nie szła do tego salonu po odbiór tylko że z nią pójdę. Aż mnie telepie. #patologiazmiasta #korposzczury
  • 102
@hehenuanek: Nie do końca śladowych ilościach, bo np jak wyżej zauważyłem Atari sprzedało 200 tys sztuk swoich komputerów w Polsce w latach 1985-1992. Poza tym w radiu puszczano dźwięki z grami do nagrania na taśmę magnetofonową i odtworzenia na komputerze(tak, tak się dało ( ͡º ͜ʖ͡º), masz nawet wykop o tym https://www.wykop.pl/link/1709668/fragment-slynnej-audycji-radiokomputer-czyli-jak-nagrywalo-sie-gry-przez-radio/ ), co już swiadczy, że troche ich jednak było, dla garstki osób nie robiono
Pobierz W.....c - @hehenuanek: Nie do końca śladowych ilościach, bo np jak wyżej zauważyłem A...
źródło: comment_M7a9iBOPXNN7VPiLCz1v7CLtz9s24vi3.jpg
Picrel masz Commodore 64 z tamtych czasów


@WszeborWlostowic: Naprawdę, znam trochę komputery z tamtych czasów. I miałem na myśli raczej logikę ich obsługi, niż wygląd.

Nie ma żadnego przełożenia między tekstowym systemem operacyjnym (którego użytkownik używał do uruchomienia jednego programu na raz) z systemem operacyjnym dotykowego tabletu, nie z punktu widzenia użytkownika.

Atari sprzedało 200 tys sztuk swoich komputerów w Polsce w latach 1985-1992


@WszeborWlostowic: Czyli zakładając, że 100% trafiło
@hehenuanek: logika obsługi była taka, że trzeba było samemu znać język programowania, żeby zdziałać coś więcej, niż załadować gre z kasety czy tam dyskietki. Tak więc w teorii człowiek, który miał wtedy kontakt z tymi komputerami powinien być nawet bardziej ogarnięty, niż młody człowiek, który rozpoczął przygode z komputerami po 2000 roku ( ͡º ͜ʖ͡º)
Tak więc w teorii człowiek, który miał wtedy kontakt z tymi komputerami powinien być nawet bardziej ogarnięty, niż młody człowiek, który rozpoczął przygode z komputerami po 2000 roku


@WszeborWlostowic: W praktyce to miewał na karteczce wypisane potrzebne komendy. Ten przedstawiciel kilku procent mających styczność z komputerami
@hehenuanek: no dobra, ale stwierdzenie, że "mamy komputery w Polsce od lat 80" jest prawdziwe, i nie wiem, czemu tak dużo ludzi żywiołowo mu zaprzecza. Jest prawdą ich niewielka powszechność, ale one już wtedy wchodziły pod strzechy i stały się porządanym przez niektórych sprzętem, stąd te czasopisma w stylu Bajtek.
Jesli ktoś by napisał że mieliśmy komputery w latach 60, mają na myśli te kilka komputerów Odra wielkich jak szafy w
no dobra, ale stwierdzenie, że "mamy komputery w Polsce od lat 80" jest prawdziwe, i nie wiem, czemu tak dużo ludzi żywiołowo mu zaprzecza.


@WszeborWlostowic: Ba - mamy je od lat 50-tych! Z tym, że jest ten sam problem, co z tymi z lat 80-tych i prawie całych 90-tych: było ich mało, obsługiwało się je inaczej niż obecne.

można było normalnie mieć komputer w domu, wystarczyły chęci i dewizy.


@WszeborWlostowic:
@hehenuanek: moja mama kupiła Atari w Pewexie i z jej relacji wynika, że to był pierwszy dzień sprzedaży i w katowickim Pewexie była olbrzymia kolejka po te komputery. Ale może to kwestia tego, że wielu Ślązaków(w tym moja rodzina) miały krewnych w RFN, którzy byli źródlem marek niemieckich $$$$$ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z tym, że jest ten sam problem, co z tymi z lat 80-tych i
moja mama kupiła Atari w Pewexie i z jej relacji wynika, że to był pierwszy dzień sprzedaży i w katowickim Pewexie była olbrzymia kolejka po te komputery. Ale może to kwestia tego, że wielu Ślązaków(w tym moja rodzina) miały krewnych w RFN, którzy byli źródlem marek niemieckich $$$$$ ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@WszeborWlostowic: Albo z tego, że kolejka nie wynika z jakiejś superpopularności (pamiętasz moje wyliczenia, że
@hehenuanek:
Nie mówię o umasowieniu, tylko o punkcie zwrotnym, początku tych czasów, kiedy komputer był sprzętem domowym. Jakby ci to powiedzieć inaczej - Fiat 126p umasowił motoryzację w Polsce, ale nie można powiedzieć, że przed nim nie było w Polsce samochodów, nawet mimo iż były bardzo rzadkie, bo już w 1910 roku było w Polsce kilka tysiecy osób posiadających Forda T albo inny zabytkowy automobil - więc mieliśmy już wtedy samochody
@ethics: ludzi na świecie są miliardy i każdy jest inny. Jedni są bardziej ogarnięci, inni mniej. Nie można jednak usprawiedliwiać oszustwa poprzez wskazywanie jakichkolwiek cech człowieka oszukanego. Są ludzie z IQ poniżej 80, są ludzie po prostu życiowo niezaradni, są ludzie na maksa ufni, są ludzie bardzo kochliwi. Nie ważne jaką ktoś ma cechę, to obrzydliwym jest oszustwo i nie ma tutaj miejsca na "ale".
@kontonr77: @Fafnucek: @agaja: ale tu nie chodzi o to że oni nie umieją w technologię, tylko że nawet nie chcą spróbować. Moja całkowicie zdrowa i sprawna umysłowo babcia kupiła sobie pół roku temu telefon i do tej pory chce żeby jej wpisywać nowy kontakt (jedna z kluczowych funkcji jak by nie patrzeć), a jak proponujesz jej że ją nauczysz, to jest "ja teraz nie będę wpisywać bo nie, daj
@Wozyack: Nie przetłumaczysz tego #!$%@? gówniarzowi, który idealizuje sobie życie, którego w ogóle nie zdążył nawet liznąć. Każdy ma być #!$%@? idealny i pod linijkę, bo wszystko inne przeczy logice szczyla.
Niestety umiejętności poznawcze z wiekiem maleją i rzeczywiście wiele starszych osób może mieć problemy z ogarnięciem nowych technologii


@Wozyack: nieprawda, to kwestia mentalności w danej kulturze. Chińczycy dają radę i taki chiński dziadek lat 80 wyjmuje w metrze tablet, przeczyta wiadomości, a potem pogra w Xiangqi albo Go. A w Polsce ludzie myślą, że jak już skończyli edukację, to nic nie muszą się uczyć