Wpis z mikrobloga

Pół roku temu miałem mały wypadek na rowerze (przewróciłem się na nierówności), który skończył się złamaniem. Zabrała mnie karetka, a wcześniej policja spisała moje dane. Patrol pojawił się też na SORze i poinformował mnie, że wywrócenie się na rowerze podczas jazdy drogą publiczną jest spowodowaniem zagrożenia w ruchu drogowym i za to jest mandat.
W moim przypadku doszło jednak do złamania (leczenie powyżej 7 dni) i klasyfikuje się to na wypadek, więc oni muszą to skierować do sądu czy tam prokuratury (nie pamiętam dokładnie, byłem otumaniony adrenaliną i ketonalem). Koniec końców i tak miało zamknąć się na komendzie, bo sądy nie zajmują się takimi pierdołami i przerzucają je na policję.
Miałem dostać pismo o umorzeniu postępowania, a później wezwanie na komendę, gdzie policjant miał mi wlepić mandat.
Jednak przez te sześć miesięcy nie dostałem żadnego listu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czy to normalne, że tak długo to trwa? Zapomnieli o mnie? Sam raczej nie pójdę i nie poproszę o wystawienie mandatu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#policja #prawo #rower
  • 29
@ciezka_rozkmina: @wonsz_smieszek: @chemik_kieszyk: dokładnie tak. Mandat chyba do 500zł ¯\_(ツ)_/¯
nawet mi później mówili znajomi, że jak nie ma świadków, to dzwonisz i mówisz, że wywróciłeś się prowadząc rower po chodniku. Wtedy jest ok.
Ja dodatkowo jechałem buspasem i nie miałem dzwonka, ale za to miały być osobne mandaty.
jakby nie patrzeć, to jestem sprawcą wypadku. Równocześnie jedynym poszkodowanym xD
@chemik_kieszyk: jak leżę w rowie to przynajmniej mnie nie ma na jezdni i nikt nie musi z tego powodu ostro hamować. OP pisze o #!$%@? się na buspasie. Jak nie wiesz, że nagłe hamowanie autobusu to zagrożenie to jesteś jakiś przygłupi czy coś.

Odpowiadając na pytanie: tak
nie ma podstawy prawnej do wystawienia mandatu za brak dzwonka.


@fixie: jest

Warunki techniczne roweru, motoroweru, wózka inwalidzkiego i pojazdu zaprzęgowego

§ 53. 1. Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:
1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej
w jedno światło pozycyjne
@yourij: lub inny sygnał... - czyli np pancerz lub linka uderzające o ramę wypełniają się w tej definicji. Wymaganie stricte dzwonka jest niezgodne z prawem.