Wpis z mikrobloga

#sportowiecnadzis | 4

Zapomniany mistrz z Turynu

Imię i nazwisko: Lars Bystøl
Dyscyplina: Skoki Narciarskie
Data urodzenia: 4 grudnia 1978
Narodowość: Norwegia

Na początku serii chciałem pisać o wybitnych sportowcach w danej dyscyplinie. Uznałem jednak, że w Polsce nie muszę przedstawiać gwiazd skoków, więc dzisiaj sportowiec, którego trudno ocenić.
Mistrzem olimpijskim nie zostaje byle kto. Janne Ahonen nigdy nie zdobył medalu w konkursie indywidualnym. Norweg ma aż dwa takie medale, lecz sukcesów w Pucharze Świata brak. Złotego medalistę z Turynu ze skoczni dużej, Thomasa Morgensterna, każdy pamięta. Czy tak samo jest z Larsem Bystølem?
Młody Norweg nie wyróżniał się talentem. Nigdy nie zabłysnąl w Pucharze Kontynentalnym. Zadebiutował w Oslo jako zawodnik z puli narodowej, jednak został zdyskwalifikowany.
Kolejną szansę dostał dopiero w 2002 roku na weekend w Zakopanem. Co więcej, w obu konkursach na Wielkiej Krokwi uplasował się w trzeciej dziesiątce. Polska okazała się bardzo szczęśliwym miejscem dla Larsa. Rok później właśnie tutaj poraz pierwszy zakończył konkurs w pierwszej dziesiątce. Sezon ten był na tyle udany dla Norwega, że został powołany do drużynówki podczas Mistrzostw Świata w Val di Fiemme, dzięki czemu zdobył swój pierwszy medal MŚ.
W kolejnych sezonach Bystøl był w coraz lepszej dyspozycji. Stanowił pewny punkt swojej kadry, co zaowocowało kolejnym medalami. Podczas Mistrzostw Świata 2005 w Oberstdorfie był bliski swojego pierwszego indywidualnego sukcesu. Konkurs na dużej skończyl na 4.pozycji. Do trzeciego Jakuba Jandy zabrakło mu niecałe 3 punkty.
Sezon 2005/2006 zaczął od mocnego uderzenia. Na początku grudnia w Lillehammer dwa razy stanął na podium. Równo miesiąc później wygrał jedyny swój konkurs Pucharu Świata w karierze w austriackim Innsbrucku. Jednak po tym zwycięstwie Bystøl zaliczał przeciętnie występy. Do czasu....
Na Igrzyska w Turynie faworytami byli wielcy rywale z tamtego sezonu, tj.Janne Ahonen i Jakub Janda.
Konkurs na skoczni normalnej zaczął dobrze. Po pierwszym skoku plasowal się na 6.pozycji. Niespodziewanym liderem był wówczas Dimitrij Wassiljew.W drugiej serii, Lars oddał znakomity skok i poszybował na 103,5m, co jak się okazało dało mu złoty medal. Nikomu przed konkursem nie przeszło przez myśl, że Bystøl może zdobyć złoto.
W drugim konkursie pokazał, że ten sukces nie był przypadkowy i zdobył kolejny medal. Tym razem zajął 3.miejsce ustępując tylko Andreasowi Koflerowi i Thomasowi Morgensternowi.
Norweg dorzucił razem z kolegami jeszcze jeden medal w druzynówce.
Niestety to by było z pięknej historii Larsa. Kolejny sezon był fatalny w jego wykonaniu. Zdobył zaledwie 9 punktów w całym sezonie. Sezon 2007/2008 spędził prawiew całości w Pucharze Kontynentalnym. Jego występy w Pucharze Świata ograniczyły się do występów z puli narodowej.
W styczniu 2009 zostal zawieszony na 4.miesiące za zażywanie środków zawierających pochodne konopii indyjskiej. Później tego roku podjął decyzję o zakończeniu kariery.
Krótką biografię oszczędziłem o złe historie z życia Norwega. Niejednokrotnie był przyłapany na nadużywaniu alkoholu. W 2003 roku podczas imprezy na łodzi wypadł za burtę z powodu swojego nieograniczonego picia. Alkohol i imprezy towarzyszyły mu przez większość kariery. Po jej zakończeniu miał również problemy z przystosowaniem się do życia. Jego żonie (Amerykanka) groziła nawet deportacja. O ciemnej stronie jego kariery można by długo pisać, jednak chcę żeby #sportowiecnadzis promował umiejętności i życie sportowe tych jakże utalentowanych ludzi.

Debiut w Pucharze Świata: 11 marca 2001
Aktywność: 2001-2009*
Zwycięstwa: 1*^
Podium: 4
Osiągnięcia:
Igrzyska Olimpijskie:
-Złoty medal na skoczni normalnej (Turyn 2006)
-Brązowy medal na skoczni dużej (Turyn 2006)
-Brązowy medal w konkursie drużynowym (Turyn 2006)
Mistrzostwa Świata:
-2 brązowe medale w konkursach drużynowych (2003, 2005)
Mistrzostwa Świata w Lotach:
-Złoty medal w konkursie drużynowym (2006)
Puchar Kontynentalny:
-3.miejsce w Klasyfikacji Generalnej (07/08)

Bonus/YT:
Skok po mistrzostwo olimpijskie
143m w Oberstdorfie

*do aktywności liczę tylko lata od debiutu w PŚ do zakończenia kariery
*^zwycięstwo na Igrzyskach Olimpijskich nie jest liczone

#sport #skoki #narty #skokinarciarskie
Pobierz MSKappa - #sportowiecnadzis | 4

Zapomniany mistrz z Turynu

Imię i nazwisko: Lars By...
źródło: comment_qQxuFSlV5d2d0Igc0hPHisbHg8DEURHS.jpg
  • 11
@Daymare: myślę, że przeciętny fan prędzej będzie pamiętał złoto Funakiego z 1998 niż Bystoela, który w Pucharze Świata praktycznie nic nie osiągnął, a w czołówce był zaledwie parę lat. Nawet ja gdybym miał wymienić jakichś norweskich skoczków to Bystoel byłby dopiero po krótkim namyśle. Podobny przypadek do Larsa to Rok Benkovic. Chłopak skakał zaledwie chwilę, niespodziewanie zdobył mistrza świata i zakończył karierę.
@MSKappa Mi się z kolei wydaje, że mistrzów olimpijskich oraz wyróżniające się postacie raczej się pamięta, a Bystøl się wyróżniał, niekoniecznie ze względu na osiągnięcia sportowe. No i w PŚ pojawiał się dość regularnie.
@gaaraddz Może igły widły, ale był z tym problem i jest to główna przyczyna jego porażki. Oczywiście, oczekiwania wobec niego były przeogromne i to też swoje odcisnęło. Klemens też jest ofiarą presji ze strony kibiców.
@MSKappa ooo fajny pomysł :) z takich ciekawych postaci, które się pojawiały podpowiem Floriana Liegla(największy beneficjent latawców zamiast kombinezonów) i Thomasa Dietharta(zwycięzcę TCS, którego talent tak szybko jak błysnął, tak szybko zgasł)
@archates Diethart nie miał jakiegoś wypadku niedawno? Jeśli chodzi o skoki to na liście są Peterka, Loitzl, Harada, a nawet mam odłożoną pewną perełkę Szaranowicza ( ͡º ͜ʖ͡º) W tagu będę starał się nie powtarzać dyscyplin. Raz na tydzień, maksimum dwa razy z jednej dyscypliny. Co prawda nie ma szans żeby zainteresowanie wpisem o panczenistce przebiło skoczka, ale chcę promować wszystkie sporty :)