Wpis z mikrobloga

Mirasy, nawiązując do moich wcześniejszych wpisów:

https://www.wykop.pl/wpis/22437263/mirasy-postanowilem-przejsc-na-b2b-i-zrezygnowac-z/
https://www.wykop.pl/wpis/22916783/mirasy-jakis-czas-temu-wrzucilem-wpis-odnosnie-swo/

Możecie tutaj zadawać pytania, postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię na Wasze pytania :) Odpowiadał będę sukcesywnie na pytania dzisiaj, jutro i pojutrze - mam trochę różnych spraw na głowie ostatnio, więc jednym tchem na wszystko nie odpowiem ;)

#ama #sqlserver #sql #tsql #etl #businessintelligence #bi #bideveloper #microsoft #programowanie #sqldeveloper #it #programista15k #ssis #ssas #ssrs - wybaczcie dużą ilość tagów, ale chciałbym zawołać wszystkich zainteresowanych a nie wszystkich plusujących... ;)
  • 29
@kuta_senator: zmieniłem ostatnio pracę na projekt zwiazany z db Oracla / ETL Informatica (za dużo mówić nie moge :) ), zespół scrumowy. Jakie certy / kursy popchną mnie dalej? Powiedzmy, że jestem o krok od twoich zarobków na UOP. Chętnie wysłucham.
@kuta_senator: ciekawi mnie szczegolnie buisness intelligence-na czym polega twoja praca? Robisz wykresiki w Power BI? ( ͡° ͜ʖ ͡°) ile lat conajmniej trzeba liczyć żeby dojść do tego poziomu?
@HarpaganGUI: ubezpieczona jest moja księgowość, chyba do 100k PLN. Koszty różne ale nie przeginam - podstawowe rzeczy: telefon, internet, paliwo 50/50, leasing, komunikacja miejska (rzadko ale jednak), jakaś elektronika do wykonywania zleceń (komputer itp.), oprogramowanie, sprzęt biurowy typu drukarka. Powiedziałbym, że podstawy - płacę podatki i nie oszukuje fiskusa :)

@tallman: moja praca to pomoc w zrozumieniu biznesu :) Tworzę procesy biznesowo-techniczne, integruję oraz przygotowuję dane z różnych firmowy źródeł
@Strzalka: Oracle to nie jest mój "konik" więc ciężko mi powiedzieć dokładnie ale polecam wszelkie certyfikaty i kursy organizowane przez firmę Oracle. Informatica to jest szeroki temat, szukaj takich kursów, które mają dobrą opinię wśród społeczności. Polecam czytanie teorii ponieważ na temat Oracle jest również ogrom, podobnie jak do Microsoft. No i praktyka, praktyka, praktyka... pobierz sobie wirtualke ze strony Oracle i psuj a później naprawiaj :)
@kuta_senator: Jak wejść w tę działkę, którą się zajmujesz? Potrzebne są znajomości SSIS, SSRS i SSAS ? Jak tak to zapodaj jakimiś kursami / książkami do tego i proszę napisz jak w ogóle się za to zabrać. ETL – jak sobie z tym radzisz? Wykorzystujesz język DAX?
@harris108: trzeba zacząć od bycia Juniorem w jakiejś firmie - najepiej mieć już pojęcie o bazach danych OLTP oraz trochę teorii o hurtowniach danych. Nie musisz być orłem, ale jak będziesz ogarniał podstawy to na Juniora się załapiesz. Jak będziesz znał SSIS w stopniu podstawowym to myślę, że na Juniora starczy. Im więcej wiesz, tym oczywiście łatwiej ;) Tak naprawdę to ciężko zacząć bez samokształcenia... Ja miałem to szczęście, że trafiłem
@Rokuto: w obecnym projekcie - nie. Ale uczę się go i w domowym zaciszu się nim bawię :) Ogólnie we wszystkich moich projektach w jakich uczestniczyłem nie był on wykorzystywany, ale w dobie obecnego wszędzie Big Data, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego itp. jest to świetne narzędzie, de facto istniejące na rynku w obecnej postaci od 2000 roku, a tak naprawdę to w zasadzie od ponad 40 lat, czyli od momentu pojawienia
@kuta_senator: Gdzie moje maniery. Gratulacje i powodzenia. :)
Sam będę starał się wbić w tę branżę. Spokojnie przygotowuję się do 70-768 i zamierzam zapoznać się z Hadoopem (to wygląda strasznie interesująco).
@kuta_senator: Jaką wg. Ciebie obrać drogę, aby zostać praktykiem w projektowaniu hurtowni danych? Chodzi mi o to, że najczęściej można trafić do projektów, gdzie buduje się ETLe mniej lub bardziej skomplikowane albo tworzy się raporty na podstawie istniejącej już hurtowni i nawet będąc już w takiej firmie można podejrzeć jak jest zbudowana hurtownia, ale żeby teraz aspirować do miana architekta, który będzie w stanie wskazywać właściwe rozwiązania w projekcie to trzeba
@seelk: oczywiście polecam również jakieś książki o architekturze takich rozwiązań, ale praktyka przede wszystkim, bo teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. W praktyce nie ma idealnych rozwiązań, zawsze w którymś miejscu trzeba pójść na kompromis - mniej lub bardziej.
@kuta_senator: jakie masz wykształcenie? Ja mam posade że na te chwile dostaje dane z hurtowni i robię raporty Excel, VBA. Docelowo uczyć się będę SQL i sam te dane z hurtowni sobie wyciągał. I czy z takiego poziomu bazowego da radę się rozwijać w kierunku takim jak Ty? Do tego prócz SQL chce się uczyć w własnym zakresie PowerBi i R
@czlapka: mam techniczne wykształcenie, ukończylem elektronikę i telekomunikacje na WAT. Ale zawsze wolałem informatykę... :) Pewnie, że się da rozwinąć, czemu by nie. Ucz się od razu albo T-SQL (Microsoft) lub PL/SQL (Oracle). Wszystko zależy od tego jak uparty jesteś i jak dużo pracy w to włożysz ;)
@ddziaduch: tak, obawy masz słuszne, ponieważ może to US potraktować jako unikanie podatków (jak wpadasz na UoP w wyższy próg podatkowy a