Wpis z mikrobloga

#openwrt #linux #pfsense #siecikomputerowe #sieci #lede

Sprawa teoretycznie prosta, chcę na płytce d525mw z atomem postawić router. I teraz ciężki wybór, prosty Lede+Luci czy #!$%@?ński pfSense? Za Lede przemawia prostota konfiguracji i lekkość, ale z drugiej strony pfsense to jakby nie patrzeć FreeBSD i można tam zrobić wszystko. Ale pojawia się jeden problem. Mam wbudowaną kartę sieciową "Realtek RTL8111E" 1gbit i ni cholery nie chce wykryć ona link-up pod pfsense, na lede śmiga jak miło, aczkolwiek jaki może być problem z pfsense? FreeBSD nie lubi realteków?

Druga sprawa to dobór karty WIFI na mini-pci-e i NIC 1gbit. Znalazłem w domu kartę "Atheros ar5b225", aczkolwiek i na Lede i na pfsense mam z nią problemy. Druga sprawa to jaką kartę sieciową 1gbit kupić? Mam dosyć małą obudowę, dlatego sieciówkę będę musiał podłączyć przez jakiś riser, ale to już inna sprawa.
  • 2
Ogólnie realtek i broadcom to słaby wybór na routery, dużo trzeba się nakombinować. Sam aktualnie chce zrobić router na x86 bo mój na MIPS powoli przestaje dawać rade (UPC 120Mbit). Najlepiej chyba działają atherosy, ralinki i intele